Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
DÜZCE CUMAYERİ KIZILÜZÜM KÖYÜ DÜZCE CUMAYERİ KIZILÜZÜM KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
DÜZCE CUMAYERİ KIZILÜZÜM KÖYÜ sizce ne demek,
DÜZCE CUMAYERİ KIZILÜZÜM KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"DÜZCE CUMAYERİ KIZILÜZÜM KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Kızılüzüm, Cumayeri

Kızılüzüm, Düzce ilinin Cumayeri ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı; Karadeniz iklim koşullarına uygun olarak yetişen yabani kara üzümün, eylül-ekim aylarında, yükseltisnin 750 metreyi aşması ve havanın bu aylarda serin gitmesi nedeniyle tam olarak olgunlaşamayan yabani kara üzümün kızıl renkli kalması nedeniyle köye "KIZILÜZÜM KÖYÜ" denmiştir. Tarihçe:1878-1879 Osmanlı-Rus Savaşının Kafkaslar ve Doğu Karadenizde oluşturmuş olduğu göç dalgası ile Ordu,Trabzon ve Giresun dan göç eden gruplar köyün kurucuları ve ilk sakinleridir.öncesi ile ilgili kesin bilgiler bulunmamakla beraber Rumlar'ın yaşamış olduğu söylentiden ibarettir.

Kültür

Doğu Karadeniz göçmenlerinin oluşturmuş olduğu köyde yaşam tarzı Karadenize özgüdür.Yemek çeşitliliği de Karadenize hastır. Kara lahana ve mısır ekmeği en canlı ve unutulmayan çeşitlilik olarak her zaman ilk sıradadır.

Coğrafya

Düzce iline 38 km, Cumayeri ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi bugün tamamıyla fındık üretimine dayalıdır.Köyü çevreleyen ormanlar dışında tüm arazi fındık bahçeleri ile kaplanmıştır. Yıllık fındık üretimi 500-600 ton kadardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 -Arif ŞİMŞEK
> 1999 -Arif ŞİMŞEK
> 1994 -Kamil BAŞ
> 1989 -Rıza CAN
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde,2 ilkokul olmasına rağmen bugün hizmet vermemektedir.Bunun en büyük nedenlerinden biri, kış aylarında köy halkının çok büyük çoğunluğunun çevredeki yerleşim birimlerine göçmesidir. ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye ulaşım, bağlı bulunduğu ilçe olan Cumayeri üzerinden batıya doğru 18 km.,Sakarya-Hendek ilçesinden Kuzey yönünde Çam dağı üzerinden 26 km.,yine Sakarya Kocaali ilçesinden güney yönünde 20 km. ve yolların tamamı asfalttır.Köy, Sakarya ili Kocaali ilçesine bağlı Kızılüzüm Köyü ile iç içe geçmiş vaziyyette ve biri diğerinin devamı niteliğindir.Kamu hizmetleri farklı iki il tarafından yürütülür.Bütünleşik bir köy görünümünde olan her iki Kızılüzüm Köyü için farklı telefon kodu kullanımı ,farklı yönlere taşımalı eğitim olması vb. gibi ilginçlikler bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: DÜZCE CUMAYERİ KIZILÜZÜM KÖYÜ NEDİR? düzce cumayeri kızılüzüm köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 22:22:30  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]