Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
EDİRNE İPSALA KOYUNTEPE KÖYÜ EDİRNE İPSALA KOYUNTEPE KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
EDİRNE İPSALA KOYUNTEPE KÖYÜ sizce ne demek,
EDİRNE İPSALA KOYUNTEPE KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"EDİRNE İPSALA KOYUNTEPE KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Bayİdris Özkaya Offline
İdris Özkaya
x
5 person liked.
0 person did not like.
Koyuntepe (Hora Tepe) Osmanlı İmp.Döneminde Enez kalesine destek niteliğinde kullanılmışGeniş ovayı gözetim altında tutabilecek bir konumda olan meşe,gürgen, dışbudak ve kızılcık ağaçları ile kaplı iken bu gün sadece kuzey yamaçlarında çok az ağaç bulunmaktadır. hayal gücünüzü kullandığınızda yatmış bir koyuna benzediğinden ve yakın zamana kadar 100'den fazla koyun sürüsü bulunan bu köye ismi sözkonusu sebeple verildiği sanılmaktadır.
Köyün ilk kuruluşu 1878-1879 yıllarında Bulgaristanı Haskova (Hasköy) dan gelen gacal denen sakinler ile dah sonraları yine Bulgaristan ve Yınanistandan gelen Muhacır-Pomak olmak üzere yeni gelenlerle köy ilk düşünülen ve bugün Acıkira dediğimiz meradan bulunduğu yere kurulmuştur. Bundan önce köy sınırları içinde kalan alanlarda yaşayan yunan halkı(AKSU-ÇİFTLİK ve KALEMÇEŞME) karşılıklı mübadele göçü ve öncesi kendi memleketlerine gitmişlerdir
(18.4.2010 11:58)
(bakınız: zaman, bugün, osmanlı, hayal, arda, esin, oyun, ağaç, kalem, sade)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayİdris Özkaya Offline
İdris Özkaya
x
Bu mesaj şu anda yayında değildir. Koyuntepe (Hora Tepe) Osmanlı İmp.Döneminde Enez kalesine destek niteliğinde kullanılmışGeniş ovayı gözetim altında tutabilecek bir konumda olan meşe,gürgen, dışbudak ve kızılcık ağaçları ile kaplı iken bu gün sadece kuzey yamaçlarında çok az ağaç bulunmaktadır. hayal gücünüzü kullandığınızda yatmış bir koyuna benzediğinden ve yakın zamana kadar 100'den fazla koyun sürüsü bulunan bu köye ismi sözkonusu sebeple verildiği sanılmaktadır.
Köyün ilk kuruluşu 1878-1879 yıllarında Bulgaristanı Haskova (Hasköy) dan gelen gacal denen sakinler ile dah sonraları yine Bulgaristan ve Yınanistandan gelen Muhacır-Pomak olmak üzere yeni gelenlerle köy ilk düşünülen ve bugün Acıkira dediğimiz meradan bulunduğu yere kurulmuştur. Bundan önce köy sınırları içinde Bugün Koyuntepe deyince ÇELTİK akla gelir.Koyuntepe tam bir yarım ada gibi üç tarafı çeltik tarlaları ile kaplıdır.
Koyuntepe deyince, Av merkezi Ördek-Kaz vb. uçar avının en zevkle yapıldığı seddeleri nedeniyle av sahasının araçla ve sandalla dolaşılır olaması kısacası av sporu aklımıza gelir.
Koyuntepe denince, Doğal güzellik, Gala gölü- Garda ölü- Pamuk gölü-Sıırcılı gölü su bitkileri(Kamış,saz ve su çiçekleri) aklımıza gelir.
Koyuntepe denince, Trakyanın en büyük barajı HAMZADERE barajı aklımıza gelir.
Koyuntepe denince,İpsala'nın güneyindeki en son köyü aklımıza gelir.
Koyuntepe denince, balık aklımıza gelirkalan alanlarda yaşayan yunan halkı(AKSU-ÇİFTLİK ve KALEMÇEŞME) karşılıklı mübadele göçü ve öncesi kendi memleketlerine gitmişlerdir
(18.4.2010 11:56)
(bakınız: zaman, büyü, güzel, bugün, osmanlı, araf, neden, hayal, arda, esin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayİdris Özkaya Offline
İdris Özkaya
x
GELENEK VE GÖRENEKLER.
Koyuntepe genelde balkanlardaki ortak kültürden gelen gacal-muhacir ve pomak dediğimiz kişilerden oluşan bir köydür. Çiftçiliğin el emeği ile yapıldığı zamanlarda BADAŞIK denen ve açılımı emek ile karşılıklı yardım olan yardımlaşma ile orak biçimi,çapa kazımıi Harman dövme,Koyun kırpma,kerpiç kesme, çayır biçme gibi bir çok alanda badaşık uygulanmaktaydı. Evlenme olaylarında söz,nişan ve düğün sıralaması doğal olarak var.En ilginç ve güzel olanı düğünden birkaç gün önce çeyiz görmeye ve gelin mübarelemeye(Hayırlıolsuna) gelen tüm komşular gelirken ellerinde pirinç,fasulye, nohut, peynir vb yemeklik getirirler ve bu gelen erzaklar düğünde misafirlere yemek yapılırdı. Halen azda olsa aynı gelenek devam etmektedir. Cenazelerdede cenaze evinde taziye sürdüğü sürece yemek komşular tarafından yapılır ve taziyeye gelenlere ikram edilir. Bu güzel gelenek devam etmektedir.
(22.11.2009 23:21)
(bakınız: zaman, güzel, araf, arda, aşık, oyun, emek, lara, gibi, dede)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
Koyuntepe, İpsala

Koyuntepe, Edirne ilinin İpsala ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Edirne iline 146 km, İpsala ilçesine 26 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığaavcılık dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - zeki güven
> 1999 - şükrü oğuz
> 1994 - yakup korkmaz
> 1989 - yakup korkmaz
> 1984 - ahmet kanal

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.sulama koop,kalkınma koop,balıkçılık koop.vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: EDİRNE İPSALA KOYUNTEPE KÖYÜ NEDİR? edirne ipsala koyuntepe köyü ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 15:17:10  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]