Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
EDİRNE LALAPAŞA KALKANSÖĞÜT KÖYÜ EDİRNE LALAPAŞA KALKANSÖĞÜT KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
EDİRNE LALAPAŞA KALKANSÖĞÜT KÖYÜ sizce ne demek,
EDİRNE LALAPAŞA KALKANSÖĞÜT KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"EDİRNE LALAPAŞA KALKANSÖĞÜT KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
4 person liked.
0 person did not like.
Kalkansöğüt, Lalapaşa

Kalkansöğüt, Edirne ilinin Lalapaşa ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

kalkansöğüt köyü'nün adı 1960 lı yılların ortalarına kadar köy çeşmesinin alt tarafında bulunan eğik söğüt ağacından gelmektedir.Hikayesi köy kurulamadan çok önceleri,şuan Bulgaristan sınırları içinde bulunan çakıllı köyü'nün merası içindeymiş.Suyun aktığı yerde çobanlar gece yemek yerken gök kapısı açılmış ağaçlar secdeye eğilmiş.çobanın biri ağaç eğilince mendilini en uç dala bağlamış.gök kapısı kapanınca mendil bağlanan ağaç doğrulmuş ve köyün ismi buradan geldiği bilinmektedir..köyün kapaklıkaya mevkiinde 4000 sene öncesine ait dolmen köy çeşmesinin arka kısmında 3500 sene öncesinin erken roma dönemine ait taş işlemeli mezarlar ç.ıktığı söylenmektedir.kalıntılar edirnenin yerel gaztelerine SAMİ DÖŞLÜ tarafından bildirilmiş olup civar köylerdeki tarihi yerler ve efsaneleri hakkında edirne müzesine mektupla bildirilmiştir.müzede bu dosyalar mevcuttur.

Kültür

1880li yıllara dayanmaktadır.bulagaristan gçmenlerinden kurulmuş olan bir köydür.çallıdere köyü ile aynı tarihte kurulmuştur.kurtuluş savaşından önce bir süre bulgar işgalinde kalmış daha sonraları ise yunan işgalinde kalmıştır.Selimoğlu Mehmet Öztürk civar köylerden topladığı adamlarla yunana karşı çete kurup yunan askerlerinin kaldığı binaya sabaha karşı yaptığı baskınla bir yunan subayı ile bir askeri öldürmüşlerdir..yunan askerleri kaçarken köyü ateşe vermişlerdir.köyde yaşayanlar gece köyü terkettiği için can kaybı yaşanmamıştır. fakat birçok büyükbaş ve küçükbaş hayvan telef olmuştur.köyün yarısından fazlası yanmış ciddi mal kaybı olmuştur.sadece 17 hane eve zarar gelmemiş...Daha sonra yardımlaşarak köyü eski haline getirmişlerdir.Selimoğlu Mehmet 1948 yılının yaz ayında bulgar askerlerinin baskını sonucu kendi evinde kendi çocuklarının önünde şehit edilmiştir.10 çocuğu öksüz kalmıştır...baskın sonucunda çıkan çatışmada kendiside bir bulgarı öldürmüştür.köyden bursaya ilk göç 1949 yılında çolak ahmet adlı çanakkale gazisi tarafından yapılmıştır.1958 den sonra ise bursaya çok sayıda göç yaşanmıştır.bursaya göç eden hane sayısı 30 küsürdür.göç edenler şuan bursada çoğalarak 125 haneyi geçmiştir...kalkansöğütten istanbula ve edirneye de göçler yaşanmıştır..KALKANSÖĞÜTTEN BURSAYA GÖÇ EDENLER bahar mahallesi,çınar mahallesi,başaran,papazçeşme,kemerçeşme,mudanya,kestel gibi semtlerde civar köylerden vaysal,hacıdanişment,çallıdere,küçünlü,hacılar,donbay,akpınar,sarıdanişmentlilerle birlikte ikamet etmektedirler.istanbula göç edenler ise 500evler,taşlıtarla,sarıgöl,gaziosmanpaşa,yenibosna semtlerinde oturmaktadırlar.edirne de oturanlar ise kıyık,ayşekadın,tarlakapı gibi semtlerde yaşamaktadırlar. köyün gelenek ve göreneklerinde hıdırellez kutlamalarına çok önem verilir.kutlamların ilk günü erkeklere yemek ziyafeti veriliridi.bu gelenek daha sonra kalkmıştır.hıdırellezin 3. günü kadınlar labada dolması,börekler,ve çeşitli yemekler yapıp varga denen mesire alanına gidip kutlama ve eğlence yaparlar.kızlar ip atlar ,salıncak sallanır,eşeği gelin gibi süsleyip oyunlar oynarlar.bu gelenekler halen yapılmakyadır. bu eğlencelere erkekler katımazlar. köyün yemek kültürü ise; tarhana,kuskus,kartalaç,gözleme,akıtma,labada dolması,sütlaş sıkma lokmalar,mamzina gibi yemek türleri yapılmaktadır...

Coğrafya

Edirne iline 47 km, Lalapaşa ilçesine 20 km uzaklıktadır.Hafif engebeli bir arazisi vardır.fakat köyün konumu düzlüktür.5000 dönüm civarında ekilebilir tarım arazisine sahiptir.Hacılar deresi ile hacılar köyüne elmadere ile hacıdanişment köyüne,kozpınar deresi ile vaysal köyüne sınırdır.kuzeyinde bulgaristan ile sınırdır.en yüksek tepeleri çakır kule bayırı ve kale bayırıdir.sulu tarım yapılmaz.ormanlar meşelik seyrekte olsa dışbudak ve karaağaç bulunur.merada ahlat,kzılcık,fındık ve deli kiraz ağaçları vardır. yazlar sıcak ve kurak kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.sebze meyve ürünlerini köylü kendi ihtiyacını karşılayacağı kadar üretmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi genelde hayvancılıkla sağlanır.eskiden köyde toplam olarak 3000 civarında koyun,1000 civarında büyükbaş hayvan beslenirken bu sayı şimdilerde 350 koyuna düşmüştür.büyükbaş hayvan sayısı ise 300 civarındadır.bu hayvanların sütü satılarak gelir elde edilmektedir.ayrıca az miktarda balcılık,odun maktası,ayçiçek ve buğdaygillerden oluşmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köylünün içme suyunu karşıladığı köy çeşmesi 1957 senesinde yapılmıştır.köyün içme suyu şebekesi mevcuttur.eylül 2008 itibariyle yeni köy kahvasi inşaatına başlanmıştır.ekim ayı itibariyle yeni köy kahvesi açılacaktır.köyde Atatürk anıtı mevcuttur.

ÇANAKKALE'DEKİ KALKANSÖĞÜTLÜ ŞEHİTLER

HASANOĞLU HÜSEYİN 23 NİSAN 1915 TE ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜR.http://www.geltag.com/g_aspinc/u_sehit.asp?sehit_id=21676 MUSTAFAOĞLU MEHMET 22 NİSAN 1915 TE ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜR.http://www.geltag.com/g_aspinc/u_sehit.asp?sehit_id=21688

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: EDİRNE LALAPAŞA KALKANSÖĞÜT KÖYÜ NEDİR? edirne lalapaşa kalkansöğüt köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 02:17:18  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]