Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım c Çiçek Siparişi
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
EĞİTİM EĞİTİM terimi bahtiyarbilal
tarafından 03.04.2004 tarihinde eklendi
EĞİTİM sizce ne demek,
EĞİTİM size neyi çağrıştırıyor?
"EĞİTİM" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3 4 5
sonraki sayfa >>
BayanKırmızı Kum .. Offline
Kırmızı Kum Saati
Bayan, 26
0 person liked.
0 person did not like.
eğitimin amacı etki altında kalmadan
düşünebilen,degişmeye acık olan,sorgulayıcı insanlar yetistirmektir.
ama herseyden önce bireye 'insan olmayı' öğretmek temel amac olmalıdır.
(10.04.2015 22:21)
(bakınız: insan, insanlar, emel, temel, nebi, altın, bile, etki, anlar, öğretmek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKadir Yıldız.. Offline
Kadir Yıldız 5
Bay, 29
İstanbul
eğitim şart. gençler bilinçsizler. ama merak etmemek lazım. bilinçlenmeleri için dua etmek lazım.. (29.01.2015 17:25)
(bakınız: emek, merak, dua etmek, bilinç, için, eğitim şart, lazım, meme, bilin, mele)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayŞinasi Akay Offline
Şinasi Akay
Bay, 59
'Eğitim okulda öğrendiklerimizi unuttuktan sonra aklımızda kalanlardır'.(Albert Einstein) (03.01.2015 12:39)
(bakınız: albert einstein, okul, sonra, einstein, kalan, kalanlar, anlar, öğre, ardı, kala)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOsman Özütler Offline
Osman Özütler
Bay, 42
İstanbul
Ancak Akılcı ve Hümanist bir eğitim sistemi, insanın aklını kullanmasını sağlayabilir. Böylece ön şartlandırılmalardan arındırılmış bireyler, düşünmeye başladıklarında insan olmanın bilincine varırlar.. (20.04.2013 00:22)
(bakınız: insan, akıl, hümanist, arda, böyle, mani, inci, ancak, sistem, ne var)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybudala16 Offline
budala16
x
'Vatan savunmasının en etkili ve ucuz yolu,eğitimdir.'
Buchner
(15.02.2009 22:11)
(bakınız: vatan, etki, savunma)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayandoagülfiruze Offline
doagülfiruze
Bayan, 32
HAYATTA OKUDUĞUN, GÖRDÜĞÜN, DUYDUĞUN, BİLDİĞİN, YAŞADIĞIN HER ORTAM, EDİNDİĞİN TECRÜBE, YAPILAN HATALAR BİLE EĞİTİMİN PARÇASIDIR. DOĞMA, BÜYÜME, GELİŞME, YAŞLANMA, VE ÖLME GİBİ İNSAN EVRESİNDE EVDEN, OKULDAN, NORMAL YAŞAMDAN ALINAN BİRİKİMDİR. (24.01.2009 19:48)
(bakınız: insan, hayat, büyü, yaşam, okul, esin, hata, gibi, tecrübe, düğün)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybad_time_sto.. Offline
bad_time_stories
Bay
cümlelerde eğitime ihtiyaç duyar ;) (02.05.2008 16:56)
(bakınız: cümle, ihtiyaç, time)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayhasbora Offline
hasbora
Bay, 52
İstanbul
MERHABA BEN İLLÜZYONİST HASBORA EĞİTİMİ ÇOK SEVENLERDENİM. EĞİTİMSİZLİĞİN İNSANLARI ÇÖKERTTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM BENDE İLLÜZYON GÖSTERİLERİMDE EĞİTİM VERİYORUM PEKİ NASIL MERAK EDİYORSANIZ VE ZAMANINIZ VARSA SİZ ANTOLOJİ.COM SEVERLERE KISACA YAZMAK İSTİYORUM BEN İLLÜZYON GÖSTERİSİNE GİTTİĞİMDE YAŞGURUPLARINA GÖRE EĞİTİM VERİYORUM EĞER YAŞ GURUPLARI KÜÇÜKSE BENİM ANNE BEBEK ÖYKÜM VAR BİRDE İLLÜZYON YAPARKEN RENKLER SAYILAR ŞEKİLLER ANNE BABA MESLEKLERİ BİREYSEL TEMİZLİK TUTUMLULUK ÇEVRE İLE UYUM GİBİ OLGU VE OLUŞUMLARI OYUNLARIMLA BİRLİKTE SUNUYORUM ÖRNEĞİN BAKIN BEN YALNIZ GELDİM HALBUKİ İKİ ASİSTANIM DAHA GELECEKTİ GELEMEDİLER PEKİ NEDEN GELMEDİKLERİNİ MERAK EDİYORMUSUNUZ.

BİRİSİ ÖZ BAKIMINI YAPMAYI İHMAL ETMİŞ DİŞLERİNİ FIRÇALAMAMIŞ O YÜZDEN ANNESİ İZİN VERMEDİ ANCAK BİR DAHAKİ SEFERE SÖZ VERDİ ÖZ BAKIMINI YAPACAK

PEKİ İKİNCİSİ YOLDA ANNESİYLE GİDERKEN ANNESİNİN ELİNİ BURAKMIŞ ÜSTELİKTE OYUNCAKLARINI VE ODASINI DÜZELTMEMİŞ ANNESİ ONUDA BU GÜZEL GEÇEÇEK GÖSTERİYE GÖNDERMEDİ. ÖBÜR GÖSTERİYE ODA GELECEK ÇÜNKİ BİR DAHA YOLDA YÜRÜRKEN ANNESİNİN ELİNİ BURAKMAYACAK.

GİBİ ÇOCUKLARI SIKMAYACAK ANEKDOTLARIM VAR. BAZI YUVA SAHİPLERİ HASBORA BU KURGUNUZA ŞUNLARIDA EKLEYEBİLİRMİSİNİZ DİYORLAR BİZ ÜSTATLAR HEMEN O EĞİTİMİDE EKLİYORUZ.

SAYI SAYMAYI SEVDİRİCİ OYUNLARIMDA VAR AYRICA PAPUÇLARINI KENDİLERİ BAĞLAMAYI ÖĞRENSİNLER DİYE İP OYUNLARIM ÇOĞUNLUKTADIR. BİR KAÇ OYUNUMUDA ZATEN ÇOCUKLARIN YARDIMIYLA YAPIYORUM. BENİM İLLÜZYON İÇERİKLİ YAYINLANMIŞ KİTAPLARIMDA VARDIR. HASBORA İLLÜZYON SHOW ADLI TV PROĞRAMIM VAR BANA GELEN MESAJLARDA ANNE BABALARIN ÇOCUKLARININ KENDİ İŞLERİNİ KENDİSİ YAPMAYA BAŞLADIĞINI YAZIYORLAR VE İLLÜZYONA ÖVGÜLER YAĞDIRIYORLAR. İŞTE EĞİTİM DİYORUM.

www.hasbora.com 0212.2947124-0532.5438863
(04.12.2007 00:40)
(bakınız: insan, zaman, anne, baba, güzel, çocuk, antoloji.com, kitap, neden, arda)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanhezdim Offline
hezdim
Bayan, 47
Aydın
Eğitimin en iyi merkezi evdir. (05.07.2007 18:02)
(bakınız: en iyi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayM.NİHAT MALK.. Offline
M.NİHAT MALKOÇ
Bay, 45
Trabzon
EĞİTİM VE DEMOKRASİ PANELİ–2

M.NİHAT MALKOÇ

Geçen hafta sonu(16 Aralık 2006 Cumartesi) Eğitim Bir-Sen tarafından organize edilen, Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Eğitim ve Demokrasi Paneli’nde tuttuğumun notların ilk bölümünü daha evvel yayınlamıştım. Şimdi ikinci ve son bölümü yayınlıyoruz. İlk bölümün sonunda ABD Nevada Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Yunus Çengel’in görüşlerini aktarıyorduk. Değerli akademisyenimizin sözlerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Prof. Dr. Yunus Çengel eğitim konusunda ABD ile Türkiye’yi kıyaslamaya devam ediyor; iki ülkenin eğitim anlayışlarını sorguluyor. Bu iki ülke arasındaki anlayış farklarını bakın nasıl dile getiriyor:

“Bizim eğitimimizde saltanatın izleri var. Emirler her zaman Ankara’dan geliyor. Ankara’nın talimatı olmadan hiçbir şey yapılamıyor. Bu da işleri yavaşlatıyor. Eğitimde yerelliğe önem verilmiyor… ABD’de öğretmeni müfettişler değil; öğrenci, veli ve müdürler değerlendiriyor, notunu onlar veriyor. Orada üniversite giriş sınavlarında bizdeki gibi sadece test soruları sorulmaz. Öğrencilere çok değişik alanlarda sorular sorulur, kompozisyon bile yazdırılır. Oysa bizde liseyi bitiren bir öğrenci doğru dürüst bir dilekçe bile yazamaz.

ABD’de eğitimde önyargılar yoktur; akıl ve ilim işbaşındadır. Orada bir iş yapılırken ‘Biz bu işi niçin yapıyoruz? ’ sorusu sorulur. Dersin gayesi dersten evvel verilir. Türkiye’de ise eğitimde belli bir misyon yoktur. Bizde liseyi bitiren ancak iyi test çözer. Oysa hiçbir işte iyi test sorusu çözme şartı aranmaz. YÖK, ÖSS ile lise eğitimini felç etmiştir. Türkiye’de 8-10 milyar dolar dershanelere gidiyor. Bu parayla Koç ve Sabancı Üniversiteleri ayarında 17 tane üniversite açılır. Bizdeki ÖSS’nin bir kısmında da beceri soruları sorulmalıdır.

Türkiye demokrasi konusunda 167 ülke arsında 88. sırada yer alıyor. Bu bizim için büyük bir utançtır. Demokrasiden korkmamak lazım. Demokrasi aslında bir nimettir. Demokrasi olan yerlerde bölünme olmaz. Bölünme ve dağılmanın olduğu yerler demokrasinin olmadığı yerlerdir. Durum bu iken bizim devletimiz sanki düşünenlerden ve demokrasiden korkuyor. Nerde yasakçılık varsa orda geri kalmışlık, nerde serbestlik varsa orda gelişmişlik vardır. Bunu dünyanın modern devletlerinde açıkça görebiliyoruz.

Fikir hürriyeti içerisinde iyi fikirler daima yükselir. ABD’de tehlikeli fikir yoktur. Çünkü bir fikrin tehlikeli olup olmadığını görmeden bilemezsiniz, kimseyi potansiyel suçlu sayamazsınız. ABD’de devlet fikirlere aynı yakınlıkta durur, bu hususta önyargıları yoktur kimsenin… Orada eğitim ve bilim alanında faaliyet gösterenlerin yarısı yabancıdır. Fakat orada insanlara hangi dinden, hangi milliyetten, hangi inançtan olduğu gözüyle bakılmaz; ne yaptıklarına, işlerinin üstesinden gelip gelmediklerine bakılır. İşini doğru yapanları daima yükseltirler, ödüllendirirler, baş tacı ederler. Onların yollarını açarlar.

ABD’de değişim hayatın özünde var. Orada merkezi eğitim yok, yerel eğitim var. Eyaletler kendi eğitim sistemlerini kendileri belirler. Eyaletler arasında adeta bir eğitim yarışı vardır. Onlar her görüş ve anlayıştan yararlanmanın yollarını ararlar. Oysa biz çok vehimli bir milletiz. Bizde kimse kimseye güvenmez. Fertlere güçlülerin doğruları empoze edilir. ABD ile Türkiye arasındaki temel ayrılık şudur: Türkiye’de düşünce âlemi mayınlanıyor. Bu da yürüyüşümüzü yavaşlatarak hareket kabiliyetimizi zorlaştırıyor. Oysa ABD’de düşünce yolundaki mayınlar temizleniyor. Hareket alanı genişletiliyor.

ABD’de tevhid-i tedrisat yoktur. Bu anlayışı doğru bulmazlar. Orada ‘evde eğitim modeli’ diye bir sistem de vardır. Bazı kesimler eğitimi eve taşırlar. İstedikleri ortamda eğitim görürler. Orada isteyen herkes okul açabilir. Eğitime yatırım yapanlara her türlü kolaylık sağlanır. Eğitime yatırım yapanlar açtıkları okullarda diledikleri müfredatı uygulayabilirler. Onlara kimse şüpheyle, vehimle ve yan gözle bakmaz. İsteyen dini eğitim veren okullar açabilir. Bunun önünde hiçbir kanuni engel yoktur. Bu ülkenin eğitimden sorumlu idarecileri okul açan kişilere bir öğrenciyi yetiştirmeleri karşılığında 4500 dolar para veriyorlar. Bu hususta yerli yabancı ayrımı yapmıyorlar. Okulları ihaleye açıyorlar. Son zamanlarda Türkler burada da eğitime yatırım yapıyorlar. Çok da başarılı oluyorlar. ABD her milliyetten insanın fikirlerinden yararlanıyor, onların tutarlı ve mantıklı düşüncelerini ülke menfaatleri doğrultusunda kullanıyorlar. ABD faydacılığında birleşiyorlar.”

Yıllarını ABD’de eğitime vermiş bir akademisyen olan Yunus Çengel’in bu zengin içerikli konuşmasından sonra Hacettepe Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdoğan eğitime dair düşüncelerini dile getirdi. Erdoğan özetle şöyle dedi:

“Bizde nedense bir özgürlük korkusu var. Bir otoriteye teslim olma temayülündeyiz. Özgürlük risk almayı gerektirdiği için bazen onu bile kendimizden uzak tutuyoruz. Yıllardan beri Türkiye’nin hürriyetçi bir anlayışa sahip olmaması, verilen ideolojik eğitimle ilgilidir. Bizde belli bir görüşü esas alan eğitim veriliyor. Oysa bizler sadece doğruları göstermeliyiz.

Aslında bundan 200 sene evvel devlet okulu yoktu. Okullar devletin olunca eğitim ideolojik bir araç olarak kullanılıyor. Bu da bazı düşüncelerin devre dışı kalmasına neden oluyor. Bizdeki eğitim, dağılan SSCB’dekine çok benziyor. Verilen eğitim zihni melekelerimizi dumura uğratıyor. Öğretmenlerimiz de şartlandırılıyor… Özgürlüklerden korkmamak lazımdır. Eğitimde ideolojilerden arınmış, standart doğruların olmadığı bir sistem getirilmelidir. Böylelikle değişik anlayışlar devre dışı kalmaz, onlardan da istifade edilir.”

Eğitim Bir-Sen tarafından organize edilen ve saygın akademisyenler tarafından onurlandırılan “Eğitim ve Demokrasi” panelinde sadece bunlar söylenmedi. Daha çok şey dile getirildi. Bunlar benim aldığım kırık dökük notlardı. Bu panel bizi pek çok konuda aydınlattı, ufkumuzun genişlemesine vesile oldu. Panelin düzenlenmesine vesile olan Eğitim Bir-Sen Trabzon şubesine Trabzonlu aydınlar olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
(17.12.2006 02:23)
(bakınız: ölüm, insan, hayat, zaman, aliye, türk, para, büyü, dünya, ayrılık)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3 4 5
sonraki sayfa >>

"EĞİTİM" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: EĞİTİM NEDİR? eğitim ne zaman?

Antoloji.com
28.11.2015 18:32:36  #.234#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]