Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
EJDERHA EJDERHA terimi -_-
tarafından 27.5.2004 tarihinde eklendi
EJDERHA sizce ne demek,
EJDERHA size neyi çağrıştırıyor?
"EJDERHA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
41 person liked.
19 person did not like.
Fantezi mi gerçek mi?

Evet bu soruyu sormak bile bazılarına göre saçma olsada tarihçilerden, biyologlardan arkeologlara kadar bir sürü daldan bilim adamı bu soruyu zamanında sormuşlar ve hala soruyorlardır. Hatta Ejderha Bilmi diye bilenen ''Draconologie'' diye bir bilim dalı bile vardır.

İncelemelere göre ejderhalar homoiothermic sürüngen yani vucut derecesini kontrol edebilen ateş (sıcak) kanlı yaratık. Bu özelliği diğer sürüngenler gibi güneşten yararlanmasına gerek bırakmıyor böylece her iklimde ve şartta yaşamayı becerebiliyor. Çok büyük gövdesi vardır, çoğunlukla kanatlı olurlar ama ''Derinliğin solucanı (kurdu) '' denilen kanatsız ejderhalarda var denilir.

500 ya da 1000 yıl yaşadığı kaydedilen ejderhalar vardır, lakin yaşlanmadan ölen bir ejderha hakkında hiç bir kayıt yokttur. Bu yüzden hastalık veya kaza sonucu ve büyük olasıkla insanlar tarafından avlanarak öldürüldüklerinden tam olarka kaç yıl yaşadıkları kestirielmiyor.

Hiç bir sürüngen ateş püskürtemez dense de Ejderhalarla, ilgili önemli bir konu ise, sürüngen değil sürüngene benzediğidir. Bundan dolayı yeryüzündeki hayvanların ana kollarından bilmediğimiz bir tür olabilir. Kimilerine göre ise uçabilmeleri için büyük olmamaları gerekir ama uçamazlar diye de bir şart yok. Uzun uzun burada tüm teorileri işleyemem ama özetlemek gerekirse göz sistemi, deri yapısı, iskeleti gibi antomi detaylarına kadar dolu tarihsel kayıt ve çizim bulunmuştur ve ejderhaların yapısı hakkında yüzlerce teori vardır.

20 yy. başlarında nesilleri tükendiği sanılıyor, en son Dr. Volodimir Kapusianyk tarafından 1911 de bir hayvanat bahcesinde nesli tükenmekte olan ''kanatlı çorap bağı yılanı'' tabelalı bir kafeste rastlanılmıştır...

Varlıkları hakkında İlk kayıtlar ise Çin mitolojisine dayanır ve büyük bir olasılıkla bu rivayetler Çin'den Avrupa'ya taşınarak, bu efsaneler Kelt efsanlerinin Kral Arthur ve Kutsal Kup efsanesine çevrilmesii gibi hıristiyanlaştırılmıştır böylece rivayetler abartılmış ve yayılmıştır.

Eğer işin başlangıcı Çin'e dayanıyorsa hepiniz bilinirsiniz bir grup insan aslan başlı yılan şeklinde uzun bir kostümün altına girerek dans ederler. Bu kanatsız ejderhanın yeni yılı kötü ruhlardan koruması için yapılır ve bir başka Çin inanışına göre değişik ejderha türlüleri yağmur, güneş gibi doğal olayları kontrol ederler, böylece bizde nasıl yağmur duasına çıkılırsa Çinlilerde ejderharha dansına çıkıyor. Şimdi buradan ejderhaların saf bir metafor olduğunu söyleyebiliriz lakin Çinlilerin bu kostümü ve inanışı uydurması bir yaratıktan etkilenmiş olabilecekleri olasılığı bile ejderhanın var olmasına dair açık bir kapı bırakıyor.

Uzak doğuya göre zeki ve irfanlı olan bu yaratıklar batıya göre ise, Doğacı Edward Topsell'in 1608 yazılarına bakılırsa ''Serpents'' yani iblis anlamına da gelen yılanlardan gelen bir sürüngen olduğu söylenir. İyi veya kötü, putperestlik ya da dini, atmasyon ya da gerçek, fantezi ya da gerçek, hayat veya ölüm, vs vs ejderhalar mitoloji konuları içinde en çekici olanlardandır.

Ve gelelim modern ejderhalara. Fantezi Edebiyatının temellerini oluşturanlardan J. R. R. Tolkien ne kadar Orta Dünya'yı yaratıken Orta Avrupa, Asya ve Uzak doğu mitolojilerinden yararlanmayacağını söylese de ejrderha konusu hem Hobbit'te hem de Silmarillion'da önemli rol oynar. Tolkien ejderhaların yaratılışını Uzak Doğuda olduğu gibi derinliğin solucanı olarak yaratır ve bildiğimiz Avrupalı şeklinde olan kanatlı ejderhalar olarak da öykülerine katar..Bu sanırım sonradan fantezi romanlarında yer alacak ejderhalara temel olur. Lakin yaratıcılık o kadar ilerlerki sadece kitaplarda değil ''Dungeon and Dragons'' gibi masa oyunlarında; ''Reign of Fire'' gibi filmlerde; ''Might and Magic'' gibi bilgisayar oyunlarına bile baş figuran olur.

Artık rüya-zaman-uzay gibi değişik alemlerin Ejderhalarından, kristal-inci-altın-gümüş Ejderhaya kadar, sarı-siyah-yeşil gibi renklerde, ateş-su-hava-toprak gibi elementlerde ve saymakla bitmez türlerde dolu ejderha türü fantezi dünyasını süslemeye devam ediyordur.

Peki gerçekten var mı, acaba bulunan kemik parçaları gerçekten ejderhalara mı ait yoksa sadece gücü ya da bilgiyi temsil eden metafor mu? Tam iskeleti bulunsa bile bir hayvan türüne benzetileceğinden kim bilir belki hala yaşıyorlardırda yılan deyip geçiyoruzdur...
(6.7.2004 16:05)
(bakınız: aşk, ölüm, kürt, insan, hayat, çile, zaman, ben, dua, dünya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: EJDERHA NEDİR? ejderha ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 21:06:00  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]