Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
EKONOMİ EKONOMİ terimi sill - ahmetkomik
tarafından 13.8.2002 tarihinde eklendi
EKONOMİ sizce ne demek,
EKONOMİ size neyi çağrıştırıyor?
"EKONOMİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
Bay1944 Offline
1944
Bay, 73
Türkiye
0 person liked.
3 person did not like.
Ne zaman bir siyasi ekonomimiz çok iyi durumda derse, siz tersini düşünün çünkü yalan. (17.4.2009 22:58)
(bakınız: zaman, yalan, çünkü, ersin, ders, aman, durum, ne zaman, duru, düşünü)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay19198422006 Offline
19198422006
x
Eski Yunan’da ekonomi sözcüğünün kelime anlamı, bir evin mal varlığını yönetme sanatıydı. O dönemde ilgi veya etki alanı bir evden ibaret olan ekonomi, bugün bütün dünyayı ilgilendirmekte ve etkisi altına almaktadır. Ekonomi, sınırlı kaynakların nasıl kullanılacağını inceleyen sosyal bilim dalıdır. Tarih boyu ekonomi birçok farklı şekilde tanımlanmıştır. Bu tanımın da zaman içinde anlamını ve önemini yitireceği bir gerçektir, bunun sebebi bireylerin ihtiyaçları, üretim biçimleri ve malları, dolayısıyla yaşam biçimleri değişmekte ve gelişmekte, bu değişme ve gelişme de ekonominin anlamını ve işlevini insanlığın gelişmesine paralel olarak değiştirmektedir. Kendisinden önce ekonomi hakkında birçok görüş belirtilse de, klasik ekonomi geleneğinin 1776’da Adam Smith’le başladığı kabul edilir. Onu bu kadar önemli yapan, ekonominin literatür analizinden ve ahlaki araştırmasından çok, işleyişiyle ilgilenmesiydi. A.Smith, 1776’da Ulusların Zenginliği adlı 5 ciltlik bir eser yayınlamış, burada kendinden önce yapılamayan, kapsamlı ve tutarlı bir iktisadi düzen modeli ortaya koymuştur. Tarihsel dönemlere bakıldığında, çeşitli ekonomik düzenler görülmektedir. Bu düzenler, üretim kaynağı, miktarı, yöntemi gibi konularda birbirinden çok farklı özellikler göstermektedir. Tarihte ekonomik düzenlerde üretim kaynakları şunlar olmuştur: Toprak, emek, sermaye ve bilgi. Toprağın üretim aracı olduğu Sanayi Devrimi öncesi dönem, insanların sadece toprağı işleyerek yaşadığı ve üretimlerinin yegane tarımsal ürünler olduğu dönemdir, bu yüzden toprak kutsal sayılmış ve savaşların başlıca nedeni olmuştur. Sanayi Devrimi’yle sanayileşen, makineleşen ve seri üretime geçen insanoğlu, tarımsal üretim tekelini kırdı. Bu dönemde ekonomik aktörler; insanın kol gücünü örnek alan makinalar, bunların bulunduğu fabrikalar ve buralarda çalışan işçiler ve bunları yöneten sermaye sahibi kapitalistlerdi. 20. yüzyılın ikinci yarısında, teknoloji alanında, özellikle bilgisayar, yaşanan gelişmeler de günümüzde ekonomik aracın bilgi olmasını sağlamıştır. Bu amaçla ve insan beynini örnek alarak üretilen bilgisayarlar, bu yeni devrin sembolleri haline gelmiştir. Bilgi Çağı’nı başlatan bu gelişmeler tüm insanlığı olduğu gibi ekonominin tanımını da değişime sevketmektedir. Sermaye, emek, hammadde gibi sınırlı kaynakları ve araçları olan, Sanayi Dönemi kökenli ekonomi tanımı yerine; günümüzün bilgiye, insan beynine dayanan ekonomi sistemi, bilginin ve insan aklının sınırsız olmasından dolayı sınırsız kaynağa ve araca sahiptir. Dolayısıyla ekonomi de sınırsız kaynakların idaresini inceleyen sosyal bilim olma gerçeğiyle karşı karşıyadır.

*
(1.3.2009 18:02)
(bakınız: insan, çile, zaman, para, dünya, bugün, anlam, deli, gerçek, devrim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykaankaan Offline
kaankaan
x
mal ve hizmetlerin üretimi tüketimi ve değişimi ile uğraşan birev ve örgütleri inceleyen sosyal bir bilimdir... (kıt kaynaklar olayını yazmışlar) (17.9.2007 00:43)
(bakınız: ayna, bilim, ilim, değişim, hizmet, üretim, ince, kaynak, olay, örgüt)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayefsane_87 Offline
efsane_87
x
Sınırlı olan Kaynaklarla, sınırsız olan insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanabileceğini inceleyen bilim dalı. (2.5.2007 17:15)
(bakınız: insan, ayna, bilim, ilim, ihtiyaç, nasıl, nabi, ince, eğin, bile)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayŞair Ramazan.. Offline
Şair Ramazan Aktaş
Bay, 25
İstanbul
İnsanlar,tarih boyunca bir şeylere yönelik çalışmalar yapmıştır.Bu çalışmalar çoğu zaman kendi temel ihtiyaçları doğrultusundadır ve binlerce yılda bu hâlini almıştır.Yani; ekonomi kendisine ait yaptığı gelişmeler sonucunda,ortaya çıkan çıkar ilişkilerinin bilim dalı olarak kabul edilmiş halidir.WARNING! I WAS BORN IN 1992 (20.12.2006 21:13)
(bakınız: insan, zaman, tarih, bilim, insanlar, doğru, oyun, ilim, emel, lara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykatli_vacip Offline
katli_vacip
Bay
kandırmayın kimseyi..hiç bıkmadan portekizden şarabı alıp ingiltereye kumaş karşılığında sattığımız..içindede başka bişey olmayan ders.. (19.12.2006 11:23)
(bakınız: dede, ders, maya, ingiltere, kuma, başka, mayın, için)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanpıwıl Offline
pıwıl
Bayan, 33
Ankara
kıt kaynaklarla max üretim ve tüketimi sağlamayı öğreten bilim dallarından biri...unutmayın ki ekonomiyle her gün içiçeyiz herkesin biraz olsun bilgiis olması gerekir.. (27.11.2006 18:40)
(bakınız: ayna, bilgi, bilim, bira, esin, ilim, lama, herkes, olsun, üretim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybad_time_sto.. Offline
bad_time_stories
Bay
2003 de ekonomi yeni hükümete devredildi, hükümetin ilk işi AB hede hödö ilişkileri sonrada elindeki mal varlıklarını yüksek fiyatlara satmak oldu, bu sıradada dolar kuru MB tarafından baskı altında tutulup sabitlendi 1 yıl içinde dolar fiyatı zamanla düştüğünden TL ve borsası değerlendi enflasyon düştü... peki ama adama hiç sormazlarmı 'arkadaşım güzel bir deney yaptınız 2 yıl sürdü, sattığınız kitlerden aldığınız paralarlada deneyi gizlediniz elinizde likidite tuttunuz, biz yabancıyız sağolun siz bunu yaparken yüksek karlar elde ettik ama artık ABD dede japonyadada bu karları elde edebiliyoruz sıcak para derler bize bu gün burdaysak yarın ordayız sen yatırım yapıp üretimini artırsaydın istihdam yaratmaya çalışsaydın daha iyi olmazmıydı? '

umarım bu yazıyı ağustos ayında RtE televizyonlara çıkıp 'develüasyon yapmak zorunda kaldık' dediğinde okuyup kahrolmazsınız...

demekki neymiş? kemal abi çember sakallısıyla ali baba pazarcısıyla ekonomi yönetilmezmiş küpe olsun kulaklarına halk denen insanlar.
(23.6.2006 13:44)
(bakınız: insan, zaman, para, baba, güzel, araf, arkadaş, yara, adam, insanlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayyilanci Offline
yilanci
x
ekonomi bana bütçeyi yane paraçağrıştııyo (13.2.2006 22:37)
(bakınız: para, ağrı, çağrı, bütçe)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay^^^^^^^^Bens.. Offline
^^^^^^^^Bensizliğin kutlu olsun_____?
x
İstanbul
ben çalışırım maaşımın abimin alması yani benimm züğürt gezmem :))

değerlediriyormuş sanki ben değerlendiremiyorum hayret bişe.:S
(13.2.2006 18:56)
(bakınız: irem, yorum, değer, beni, maaş, eğer, yani, hayr)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"EKONOMİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: EKONOMİ NEDİR? ekonomi ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 05:29:30  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]
An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator.

If you are the system administrator please click here to find out more about this error.