Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ELAZIĞ AĞIN KAŞPINAR KÖYÜ ELAZIĞ AĞIN KAŞPINAR KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ELAZIĞ AĞIN KAŞPINAR KÖYÜ sizce ne demek,
ELAZIĞ AĞIN KAŞPINAR KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ELAZIĞ AĞIN KAŞPINAR KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayKarahanahmet Offline
Karahanahmet
Bay, 60
Mersin
2 person liked.
0 person did not like.
1-Şubat-2009/Perşembe
Köyüm; senin için ne çok şeyler yazasım geçiyor içimden.
Düğen sürdüm, Hozan'da harmanlarda, fakat harman makinasının takkırtısından bahsetmeyi eksik bıraktım. Harman sürme işlemi nihayete erince,bu sefer harman makinasında 'SAP İLE SAMANI AYIRMA' ya sıra gelir.Harman makinasının yan tarafındaki dairesel ve metalik sistemin üzerinde bulunan sap ile başlanır döndürme işlemi,ilginç mekanizmayla harman makinasının davlumbaz gibi şişkin kısmındaki kanatçıklar dönmeye,bu arada da öndeki elekler sağa sola hızlıca salınım hareketi yapmaya başlar,kol yoruldukça değiştirilir.Üstten harmandaki ezilmiş saplar yaba ile hazneye dökülmeye başlar ve ön tarafa doğru samanlar savrulurken harman makinasının arka tarafına da buğdaylar birikmeye başlar. Tabi buğdayın tarladan derilmesi ise başlı başına sıkıntılı bir iştir.Günlerce insanlar orak ile tarlayı dörmeye giderler kavurucu sıcaklar da.Sonra pırnat toplamave ardından harmana taşıma.Tırpan ile de tarla dörülürdü. Sonraki zamanlarda ise resimde gördüğünüz traktörle çekilen orak makinası geldi yöremize ve insanlar makinalı tarımın rahatlığı ile tanıştılar. Sonra harmanıda traktörle sürdüler.Öküzlerin işlevini traktör görmeye başladı.İlk olarak benim hayal gibi hatırladığım Hacı Şoför Mehmet Doğan'ın aldığı gazlı motor geldi köye.Bir gün babam(Mehmet Karahan) bu traktörle hafif bir kaza yapmış da 'sarhoşmu deyiler,bir hoşmu deyiler, bastı gaza attı bağa' diye bir deyim uzunca bir süre söylendi durdu.Daha sonraları Muhtar Hüseyin Selçuk ile Nazmi Yalçın dayılar ortak bir Ford marka mavi tarktör getirdiler köye.
Bir zaman sonrada PATOS diye bir alet türedi,onunla saplar direk üzerinden hazinesine atılıp alttan ezilmiş olarak elde edilmeye başlandı,tabii bu durum günlerce süren harman sürme işlemini bir kaç saate indirdi.Sonraları ise ortaklıktan ayrılıp Hüseyin Selçuk dayı Massey Ferguson marka kırmızı bir traktör getirdi.İşte bu emektar traktör Dağunağacı'ndaki yeni köyün kurulmasında çok çile çekti.Eski köyde dökülen kerpiçler yeni köye taşınarak evler inşa edildi.

9-Şubat-2009/Salı
Köyüm; senin için ne çok şeyler yazasım geçiyor içimden.
Aklıma düğen geliyor,alt kısmı boydan boya irili ufaklı, rengarenk çakmak taşlarıyla donanmış,kimbilir ne emekler harcanarak üretilmiş.Öne doğru bir kayak kavisliğini hatırlatan yukarı doğru kalkıklığı; herhalde, harmanda saplar üzerinde kayışını kolaylaştırmak için tasarlanmış. Şimdi Hozan'daki harmanlarda bir düğen üstündeyim.Bir çift öküz ağırdan ağıra düğeni çekmekte kavisler çizerek,sonsuz döngü içinde.Bir an; bu harmanlardan kimler geldi kimler geçti,kimler öküz gerisinde,düğen üzerinde,kavurucu sıcak altında dön babam dön,dönüp durdular diyorum kendi kendime.Düğenin ön kısmına tenekeden bir uyduruk kap konulmuş,öküz hafifden kuyruğunu kaldırsa hemen o tenekeyi öküzün gerisine yetiştirmek lazım ki pislik sapa karışmasın.Bir elde massa öküzleri arada bir dürtmek gerekiyor.Sıcak insanın beynine işliyor,mendilin kafaya şapka misali yerleştirilmesi fayda etmiyor besbelli.Karşıdan bir kaç katır eşliğinde kirveler kervanı geçiyor,selamlaşarak.Kenarda gölgelik altına alınmış gabaktan kana kana ılık su içmek geçiyor aklımdan,çenemden hafifçe süzülsün istiyorum.Kirvelerden biri ' Fehmi Dayı nasıldır? ' diyor,'bağdaki tütünlerine bakmaya gitti' diyorum.Belki de hiç geri gelmez hüznü çöküyor yüreğime.Çekip gidiyorlar, sanki çok uzak diyarlara seyahat ediyorlarmış edasıyla,Süderekli dayılar,arkalarından onlar için üzülüyorum,hava sıcak, yolları çok uzakmış gibi geliyor.Halbuki olsa olsa en fazla iki kilometrelik, bana dünyanın öbür ucuymuş gibi gelen mesafe.
(11.2.2010 15:33)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
Kaşpınar, Ağın

Kaşpınar, Elazığ ilinin Ağın ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eski Kaşpınar ve çevresinin tarihteki yeri: Arkeoloğ Richard P.Harper başkanlığında 1968 yılında Pağnik Öreni, Roma Kalesi ve Tunç Çağı Höyüğü'de yapılan kazılarda, ilk Tunç Çağına dek inen kalıntıların yanında bir mezar, Roma Kalesi'de üç kule, çeşitli sikkeler, yazıtlar, kıymetli taşlar ve seramikler bulunmuştur. Köyün evresi ise şöyle: Yaşlı kişilerin anlattığına göre, Arapkir'in Onar Köyü'nden gelen aileler, ilk önce "Eski Köy" ü, daha sonra da baraj gölü altında kalan köyle birlikte nehir kenarındaki mahalleyi kurarlar. 1800'lü yıllarda nehir kabarır ve mahalle su altında kalır. Bu olay üzerine aileler köye taşınırlar, böylece köy kurulur. Kaşpınar 1900'lü yıllarda 80 hane iken, cumhuriyet döneminde halkın kentlere göç etmesi sonucu 40 haneye kadar düşmüştür. 1971'de baraj gölünün oluşması sonucu, köyün tümü, topraklarınında %90'ı sular altında kaldı. Halkın büyük bölümü çevre illere yerleşti, bir kısmı da Ağın-Elazığ yolunun geçtiği platoda, köyün merası olan "Dağun Ağacı" denilen yerde 18 hanelik yeni Kaşpınar Köyü'nü kurdu. Köyde halen yaşlı birkaç aile dışında kimse yoktur. Son yıllarda tersine göçte başlamış ve emekliliğini geçirmek ve ilkbahardan sonbahara kadar kalmak amacıyla yeni birçok evde yapılmaya başlanmıştır.

Kültür

Köye cami dışında kültürel bir kurum olarak ilkokul, Köy Enstitüleri ile geldi. Böylece, köy çocukları Ağın İlkokuluna gidip gelmekten kurtuldu. Ayrıca öğretmenin radyosu ve yabancı olarak ailesi, kapalı kutu içinde olan köylünün ufkunu biraz genişletti. Sosyal ilişkileri daha da pekiştirdi. Köylüler, işten arta kalan zamanlarını, köyün kapısı açık biricik komşusu "Şoför Emi'nin" komşular ve yabancılar için sürekli açık tuttuğu odasında sohbet ederek değerlendirir ve sabah namazında yine buluşmak üzere, yatsı namazının ardından evine dağılırdı.

Yeni Kaşpınar'da, kurulduğu yıllarda açılan ilkokul, öğrenci yokluğundan 1977'de kapandı. Köyden yetişen gençler, büyük merkezlere göçüp yaşam kavgasına karışıyorlar. Bu göçenlere büyük yardımcı, []sağlık yönünden Fırat Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. İdris Nadi ASLAN, iş bulma yönünden, Yargıtay VI.Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Nurettin DOĞAN, Hukuki anlaşmazlıkları yönünden merhum Av. Cevdet ÖZDEM, askerlik yönünden Alb. Bahri KARATAŞ gibi her meslekten kişiler bulunmaktadır.

Yeni Kaşpınar Köyü, eski köye nazaran insan gücü yönünden fakir, ama imkân yönünden zengin durumda. Yaz aylarında tatillerini geçirmek ve yaşlı yakınlarını ziyaret etmek maksadıyla gelen gurbetçiler, hem köyü şenlendiriyorlar, hem de yakındaki gölden deniz ihtiyaçlarını tatmin ediyorlar. Böylelikle kültürel eğilim de yükseliyor.

Coğrafya

Elazığ iline 83 km, Ağın ilçesine 2 km uzaklıktadır. Keban Baraj Gölü'nden önceki Kaşpınar'ın sınırları: Doğusunda Fırat, batısında Ağın Merkez ilçe, kuzeyinde Şenpınar Mahallesi, güneyinde Dürümlü Köyü vardı. Köy, baraj oluşunca sular altında kaldı. Yeni kurulan Kaşpınar Köyü, Ağın'dan Feribot İskelesine giden yolun kenarında, göl kıyısındadır. Kaşpınar'ın eski adı Pağnik tir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Türkiye genelinde "-kırsal kesimde- geçerli olan söz, Kaşpınar içinde söylenebilir: "Köyde aklı kullanmaya ne gerek var, sabah komşuna bakarsın, o ne yapıyorsa sen de: -uydum imama, der ve aynısını yaparsın." Yani bir eşek, bir çift öküzle kara sabanın ardında ömür boyu gider gelirsin. Tahıl ağırlıklı olan tarımsal üretimin ufku geniş olmadığından, sizi kapalı ekonomik düzen içinde kalmaya zorlar. Böylece bütün uğraşlar, ailenin yıllık geçimini sağlamadan öteye geçemez. Bu çerçevenin dışında, ipek böcekciliği, -pek az da olsa- çevre köylerden ceviz, badem, çir, dut, çekirdek toplayarak, il toptancı esnafına satan ve artı değerler elde etme uğraşı içinde olanlar da vardır. Halen de çerçeve pek farklı olmamakla birlikte, çeşit çoğalmış, kalite yükselmiş, araç ve gereçler görece modernize edilmiş, ancak birkaç yaşlı kişi dışında çalışabilecek genç kalmamış ve büyük kentlere göçülmüştür.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ELAZIĞ AĞIN KAŞPINAR KÖYÜ NEDİR? elazığ ağın kaşpınar köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 01:59:33  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]