Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ELAZIĞ HOŞKÖY KÖYÜ ELAZIĞ HOŞKÖY KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ELAZIĞ HOŞKÖY KÖYÜ sizce ne demek,
ELAZIĞ HOŞKÖY KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ELAZIĞ HOŞKÖY KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
3 person liked.
2 person did not like.
Hoşköy, Elazığ

Hoşköy, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

HOŞ KÖYÜ İSMİNİ BULUNDUĞU ÇEVREDEN DOĞAL GÜZELLİĞİNDEN ETRAFIN YEŞİLLİĞİNDEN,BAĞLIK BAHÇELİK OLMASINDAN ALMAKTADIR. HOŞ KÖYÜNDE ÜZÜM,ÜZÜM DENİNCEDE HOŞ KÖYÜ AKLA GELMEKTEDİR.HOŞU HOŞ YAPAN AYRICA DOĞAL GÜZELLİĞİNDEN DEĞİL İNSANLARIN GÜLERYÜZLÜ SICAK OLMASINDANDIR.KÖYÜMÜZ HALEN DAHA GELENEKLERİNE UYAN ÖRFÜNÜ ADETİNİ YERİNE GETİREN ATALARINA SAYGILI BİR YERLEŞİM MERKEZİDİR.TAMAMEN TÜRK OLAN BİR KÖYDÜR.KÖYÜMÜZ MUSULDAN GELEN BAYAT TÜRKMENLERİNDEN OLUŞUR.TAMAMI TÜRKÇE KONUŞURLAR.HARPUT TÜRKMEN KÜLTÜRÜ YAŞATILIR.

Kültür

HOŞ KÖYÜ YEMEKLERİ; Yemekleri:KINDIK KÖFTE,İRİ KÖFTE,İÇLİ KÖFTE.PATİLA,YAPRAK SARMASI,BASTIKKAVURMASI,IŞKINLI YUMURTA,YUMURTALI DUT KAVURMASI,TAŞEKMEĞİ,HALBURHURMASI UNHELVASI VİŞNELİ HESİNDETAVŞANÖFELEMESİ,GÖMME SIRIN,SOĞAN SARMASI,AYRANLI ÇORBA,KELECOŞ,SÜTLÜ,ZERDA,PEYNİRLİ HELVA,VİŞNELİ HESİDE,ORCİKKESME,BASTIK V.b.....AYRICA YEMEKLERİN YANINDA TANDIR EKMEĞİ OLMASA OLMAZLAR ARASINDADIR.BİLGİ;HOŞKOP

KÜLTÜR;KÖY DÜĞÜNLERİ KÖY DÜĞÜNLERİ DAVULLU KLARNETLİ OLUP 2 GÜN 2 GECE OLARAK DEVAM EDER KINA AKŞAMI GENELLİKLE DÜĞÜNDEN BİR GÜN ÖNCE AKŞAMA DOĞRU DAVUL VE KLARNET EŞLİĞİNDE KÖY EVLERİ DÜĞÜN SAHİPLERİ,DAMAT VE KÖYLÜLERCE DAVUL ZURNA ÖNDE TEK TEK BÜTÜN KÖY EVLERİ DOLAŞILIR DÜĞÜNE ÇAĞRILIR GELEN MİSAFİRLERE YEMEKLER İKRAM EDİLİR.DAHA SONRA DÜĞÜN BAŞLAMASI İÇİN DAMAT BEZENİR. DAMAT BEZENMESİ DÜĞÜNÜN YAPILDIĞI YERDE ATEŞ YAKILIR DAMAT ATEŞİN IŞIĞINDA SAĞDIÇ VE ARKADAŞLARI TARAFINDAN GİYDİRİLİR,İLAHİLER,MANİLER SÖYLENİR.GELEN MİSAFİRLERE TEK TEK HOŞ GELDİN EDİLİR.VE DÜĞÜN BAŞLAR.İLK OYUN HALAY DAMAT,SAĞDIÇ VE ARKADAŞLARI TARFINDAN OYNANIR.DÜĞÜN DAVAM EDER.MİSAFİRLERE ÜZÜM MEYVE VE ÇEREZ İKRAM EDİLİR.DÜĞÜN DEVAM EDERKEN GELEN MİSAFİRLER DAVUL VE KLARNET EŞLİĞİNDE KARŞILANIR GELEN TARAFINDAN DAVULCUYA PARA VERİLİR YERİNE OTURUR.GEÇ SAATLERE KADAR MAHALLİ TÜRKÜLER VE OYUNLARLA DEVAM EDER. ERTESİ GÜN SABAH DÜĞÜN TEKRAR BAŞALAR ÖĞLEN YEMEĞİ YİYİLİR VE GELİN ALMAYA GİDİLİR.GELİN ALINIP GELİNDİKTEN SONRA DÜĞÜN BİTER GELİN KOLTUĞA VERİLİR YAPILIR.GELİNE TAKILAR TAKILIR YAKIN AİLE DIŞINDAKİLER DAĞILIR.BİR GÜN SONRA SUBAHA YAPILIR BAYANLAR TARAFINDAN ÇALINIR OYNANIR TAKILAR TAKILIR VE DÜĞÜN BİTER. BİLGİ;HOŞKOP.

Coğrafya

ELAZIĞ MERKEZE BAĞLI OLUP 23 KM DİR. ELAZIĞIN KUZEY DOĞU TARAFINDA OLUP YOL GÜZERGAHI-YURTBAŞI,SEDEFTEPEVE HOŞ KÖYÜ GELİR,DAHA İLERİSİNDE KIRAÇ VE GÜZELYALIBULUNUR. HOŞ KÖYÜNDE KÖYE YAKIN BAHÇELER BULUNMAKTADIR YAZIN KÖY HALKI BAHÇELERDEKİ EVLERİNDE KALIRLAR BU BAHÇELER KÖYE YAKINLIKLARINA GÖRE KÖYÜN HEMEN YANI TAVUK BAĞI,ÖMER AĞA,KIZIL YER,KARŞIBAĞ,KAYNARCA,BABAMPAHARI,TİLKİLİK,ÖTEBAĞ,SEFABAĞLARI,ÇANKÇI,CIRIKPAHAR,YENİSU.

İklim

KARASAL İKLİM OLUP KEBAN BARAJ GÖLÜNE YAKINLIĞINDAN DOLAYI NEMLİ VE SERİN BİR İKLİME SAHİPTİR.DON OLAYI NADİR OLMAKLA BERABER AZ RASLANIR.BU NEDENLE ÜZÜM VE MEYVE ,SEBZECİLİĞİNE UYGUN BİR İKLİM YAPISINA SAHİPTİR.

Nüfus

Ekonomi

BAĞCILIK,,ÜZÜM YETİŞTİRİCİLİĞİ HOŞ KÖYÜNDE ÜZÜM,ÜZÜM DENİNCEDE HOŞ KÖYÜ AKLA GELMEKTEDİR.ELAZIĞ YÖRESİNİN EN GÜZEL ÜZÜMÜ HOŞ KÖYÜNDE YETİŞMEKTEDİR. SON YILLARDA YAPILAN ÜZÜM VE BAL FESTİVALLERİ HOŞ ÜZÜMÜNÜN BÖLGE VE TÜM TÜRKİYE TARAFINDAN TANINMASINI SAĞLAMIŞTIR.

HOŞ ÜZÜM ÇEŞİTLERİ;TERNEBİ,ŞİLFONU,HOŞ AĞINI,KÖHNÜ,ÖKÜZGÖZÜ,KEŞBİR,HASANI,ZEHNİ,KITKITI,KIRMIZI,EN ÇOK BİLİNEN VE TANINAN ÜZÜMLERİ DİR.YİRMİDEN FAZLA ÜZÜM ÇEŞİDİ BİLİNİP VE YETİŞTİRİLMEKTEDİR. HOŞKOP

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Mithat SARIKAMIŞ
> 2004 - Fethi KOZA
> 1999 - Fethi KOZA
> 1994 - Mustafa ÇANAKÇI

> 1989 - Mustafa ÇANAKÇI

> 1984 - Mustafa ÇANAKÇI
> 198. - Mustafa ÇANAKÇI
> 197. - Mustafa KAŞIK
> 197. - Mehmet GÜNEŞ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Hoş Köyü Örün Ağı

*

ÜZÜM,ŞEFTALİ,ELMA,KAYSI,VE SEBZECİLİK. ÜZÜMLE YAPILAN ORCİK BASTIKBAĞ PEKMEZİ,DUT PEKMEZİ DUZYAPRAĞI

Hoş İlköğretim Okulu

*

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ELAZIĞ HOŞKÖY KÖYÜ NEDİR? elazığ hoşköy köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 18:24:08  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]