Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ENVER PAŞA ENVER PAŞA terimi folter
tarafından 25.1.2004 tarihinde eklendi
ENVER PAŞA sizce ne demek,
ENVER PAŞA size neyi çağrıştırıyor?
"ENVER PAŞA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
Bay1944 Offline
1944
Bay, 73
Türkiye
0 person liked.
1 person did not like.
3 Ağustos 1914 Pazar günü, sadrazamın yalısında, Enver Paşa, ayda 2 milyon ister.Sonra 500 bin liraya razı olur.
* Cavit Bey'in hatıralarından
(9.5.2009 21:39)
(bakınız: sonra, hatıralar, pazar, ağustos, olur, sadrazam, razı, paşa, milyon, pazar günü)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay1944 Offline
1944
Bay, 73
Türkiye
Enver Paşa,hayalperest,Almancı,Sarıkamış'ın baş sorumlusu,Osmanlıyı savaşa sokan(Talat,Cemal paşalarla birlikte) Turan mefküresiyle Rusya'da öldürülen, daha sonra cenezesi Abide-i Hürriyet tepesine gömülen (talat, Cemalle beraber) bir Osmanlı Paşasıdır. (22.4.2009 13:43)
(bakınız: savaş, osmanlı, soru, hayal, esin, sonra, okan, turan, osman, daha)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykaraefendi Offline
karaefendi
Bay, 24
Çanakkale
enver turancılık fikrinin üzerine en çok giden insanlardan biridir.bunun için sarıkamışa gitmiş,hindistanda isyan çıkarmaya çalışmış ve cumhuriyetten sonra ruslarla savaşırken şehit düşmüştür. (30.1.2009 11:05)
(bakınız: insan, cumhuriyet, savaş, şehit, arda, insanlar, sonra, isyan, turan, huri)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayakrep5506 Offline
akrep5506
Bay, 38
Ankara
Basayev_34 arkadaşım 1.Dünya savaşı'na girmenin doğru yanı neydi anlamadım.Osmanlı İmparatorluğu 3 yıl aralıksız savaşmıştır
1911 Trablusgarb Savaşı
1912 1.Balkan Savaşı
1913 2.Balkan Savaşı
Sence Busavaşlardan sonra böyle büyük bir savaşa girmek ne kadar doğru olur.Para desen para yok,ordu desen eski gücü yok ve disiplinsiz,halk sefalet içinde böyle bir ortamda Alman fanatiği Enver Paşa'Almanya bu savaşı kesin kazanır Almanya'nın yanında savaşa katılırsak bizde eski topraklarımızı geri almış oluruz'demesi sence nederece doğru.Birkere yandaşlarınında(Bulgaristan,Avusturya-Macaristan İmparatorluğu) durumu iyi değildi.Almanya bizi sadece halifenin gücünden yararlanmak için savaşa girmemizi istedi halife cihad çarısında bulunup bütün müslüman devletleri Osmanlı İmp. yanına çekip daha güçlü oluruz diye düşündüler oysa halifenin itibarı kalmamıştı.İtibarı kalsaydı Arabistan bize niye ihanet etti.İngiltere'nin'bizim safımıza geçerseniz size bağımsızlık veririz'sözüne kanıp bize ihanet etmedilermi? Bu durumları görmezden gelip bizi 4 yıllık bir savaşa girdirdi.Sonuç ne oldu? elde kalanlar da gitti.Sadece Karadeniz kıyıları ve İçanadolu bölgesi kaldı.Geri kalan heryer işgaledildi.Ardından 4 yıl Kurtuluş Savaşı.Kısacası Enver Paşa'nın Alman hayranlığı bu millete pahalıya maloldu.
(4.2.2007 17:58)
(bakınız: para, dünya, büyü, anlam, deniz, savaş, osmanlı, osmanlı imparatorluğu, ihanet, arkadaş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysavt-ı dicle Offline
savt-ı dicle
Bay
Diyarbakır
Farz edelim ki Enever Paşa Kafkas cephesinde başarılı oldu ve tasarladıgı her şeyi yaptı.O zaman biz hakkında nasıl düşünürdük? Bunu hiç sorgualdınız mı? Üç beyinsiz takımının bir üyesi mi yoksa............ (28.10.2006 23:59)
(bakınız: zaman, deli, esin, başarı, beyin, aman, nasıl, takı, düşünür, yoksa)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayBasayev_34 Offline
Basayev_34
Bay, 29
İstanbul
ayaz adana adlı arkadaşım evet enver paşa hatalıdır ama şunu anlamak gerek Sarıkamış faciasına emin o senden benden çok daha fazla üzülmüştür..
Unutmayalımki Türk halkı ilk demokrasiyle tam olmasada ittihat terakki partisinin getirttiği meşrutiyet ile tanışmıştır.
Tamam Enver paşa ve arkadaşları ebdülhamid han gibi bir dehayı alt ederk büyük hata yapmıştır ama siz ona hatalı biri gibi, değil vatan haini gibi davranıyorsunuz.
Ayrıca Birinci Dünya savaşına bizi enver paşa soktu ama bu karar bence son derece doğruydu ne yani savaş bittikten sonra diğer devletler siz savaşa girmediniz diye bizle dostmu olacaktı yoooo gene bizi parçalamak isteyeceklerdi biz bir mecbur olarak bir kumar oynadık ama oynamak zorundaydık çünkü eğer savaşa girmeseydikde itilaf devletleri kazansaydıe gene bize düşmanca tavır alacaklardı ittifak devletleri savaşı kazansaydı o zmanda bizi sizi çağırdık gelmediniz diye düşman olacaklardı....
Bakın enver paşayı böyle gösterenler yahudiler çünkü o yahudilerin istediğini yapmadı....
Dağılma döneminde Osmanlıda Türk halkı perişan haldeydi araplar ve gayri müslimler askere alınmazlardı düşük vergi verirlerdi oh ne güzel ekmek elden su gölden yaşıyorlardı ama Türkler hem tüm askeriyeyi oluşturuyorlardı hemde vergi yükünü çekiyorlardı...
Devlet Türk ama devletin içinde ezilen Türkler işte Enver paşa bunun kavgasını verdi...
Ayrıca Turancılık politikasına gelince batı güçlü ve bizi sevmeyen hristiyan halk doğu ise batıya göre daha az bozulmuş ve çoğunluğu milletdaşımız ve anayurdumuz eeee batıya değilde doğuya yönelmekte ne kötülük var anlayamadım yani...
Gene unutmayalımki Türk halkı başta Enver paşa olmak üzere İttihat terakki partisinin Türk halkına verdiği vatan millet hisleriyle Çanakkaleyi geçilmez kıldı...Sarıkamışda imkansızı zorladı....Ortadoğuda kanlarıyla destan yazdılar....Balkanlarda müttefiklerin imdadına yetiştiler....
Enver paşanın başlıca hatalarından biri neydi Almanlara gerektiğinden fazla güvendi ama bu hata şunu engelleyemezki Enver paşa bu ülke için herşeyini ortaya koymuş sadece bu vatan için birşeyler yapmış veya yapmaya çalışmış...
(28.10.2006 23:50)
(bakınız: dost, türk, dünya, büyü, güzel, anlam, savaş, osmanlı, demokrasi, vatan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAyaz_Adana Offline
Ayaz_Adana
Bay
Adana
orda türklerde öldü biz ayırmıyoruz............. kürtler...türkler......... diye iki tarafta vatanımızın evladıydı........tarafta yok da.......ne diyim...... (17.10.2006 00:07)
(bakınız: kürt, türk, araf, vatan, türkler, tanım)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMr. Grey Offline
Mr. Grey
Bay, 40
Samsun
Hiç bişey yapmadıysa bile Sarıkamışta katline sebep olduğu çoğunluğu Kürt olan 90 bin vatan evladı yeter ona günah olarak... (17.10.2006 00:03)
(bakınız: kürt, vatan, günah, lara, yeter, sebep, bile, yapma, sarık)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAyaz_Adana Offline
Ayaz_Adana
Bay
Adana
birilerine cevap yazmak adetim değildir ama.......çok az şey biliyosun onla ilgili.......bence biraz daha tanısan bu kadar olumlu bakmazdın.... (16.10.2006 23:57)
(bakınız: bira, yazmak, bence, cevap, daha, yosun, ilgi, kadar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayBasayev_34 Offline
Basayev_34
Bay, 29
İstanbul
Beyler adamın bu kadar üstüne gitmeniz bence haksızlık bırakında adam mezarında rahat uyusun nerdeyse adama vatan haini damgasını vuracaksınız ya.
Enver Paşa Makedonya dan Orta Asya ya kadar Türk ulusu için mücadele vermedi.
Bingazi Makedonya ve Azerbaycan başarıları ve Genelkurmay Başkanı iken başarısızlıkları gösteriyorki onun büyük işler başarabilecek bir insan değil ona orduda mirlivalıktan(tuğgenerallik) yukarı rütbe vermek hata olur.
Ama adam bu göreve heralde başarısız olmak için ülkesini yenilgiye götürmek için gelmedi.
Sarıkamış harekatını hazırlayan Enver Paşa değildi.
Alman General Falkenhayn daha önceden bölge ile bilgi almış ve harekatı ince incesine kadar hazırlamıştı daha doğrusu nasıl mehmetçiği kesin bir ölüme gönderebilirim hazırlığını yapmıştı çünkü müttefikde olsa düşmanda olsa askerimiz sevilmiyor çünkü kıskanılıyor.
Enver paşa hayatında o bölgeye gitmediği için hava şartlarını bilmiyordu ve elinde herhangi bir bilgi olmadığı gibi sadece eski bir harita vardı.
Enver Paşa için şu yakıştırma yapmak sanırım doğru olur iyi niyetli ama başarısız bir vatanperverdi.
(16.10.2006 23:54)
(bakınız: ölüm, insan, hayat, türk, büyü, vatan, bilgi, rakı, adam, esin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"ENVER PAŞA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ENVER PAŞA KİMDİR? enver paşa kimdir?

Antoloji.com
20.2.2017 06:58:14  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]