Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ERGENEKON DESTANI ERGENEKON DESTANI terimi atilla kun
tarafından 26.10.2004 tarihinde eklendi
ERGENEKON DESTANI sizce ne demek,
ERGENEKON DESTANI size neyi çağrıştırıyor?
"ERGENEKON DESTANI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>
Bay1944 Offline
1944
Bay, 73
Türkiye
1 person liked.
1 person did not like.
Bu Türk söylencesindeki Ergenekon sözü Cengiz Han çağından itibaren kullanılmaya başladı.Ergenekon “sarp dağ beli”anlamına gelir.Ergene sözü Moğolca’dan alınmıştır.Yani Türkçe değildir.Meydan Laorusse S299 (8.9.2009 10:29)
(bakınız: ergenekon, türk, anlam, esin, türkçe, söyle, maya, yani, cengiz han, ağın)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykarluklu Offline
karluklu
Bay, 49
İstanbul
Turk'ler ılk donemlerınde ongunlarına yak'a benzeyen tuylu KOTUZ denen boğa fıgurunu kullanıyorlardı, cunku boga gucu temsıl edıyordu.Guclu olmasına ragmen kurtlar suru halınde calıstıkları ıcın avlarını sıksıtırarak yuksek yerlerden asagı dusurerek surerek bu ırı ve guclu hayvanları bıle av halıne getırebılıyorlardı.Kurtların hıc bır sekılde baska bır hayvan tarafından avlanıldıgı gorulmedıgınden besın zıncırı ıcınde yer almadıgından postununda kıymetlı olmadıgından avcı ve savascı olduklarından Turkler ılk donemlerınde bu avcı hayvanla ozdesleserek savasta olsun avda olsun kurtlar gıbı savasarak ve avlanarak yasadıkları ve hayatta kalabıldıklerı ıcın yagma ve talandan baska bırsey bılmedıklerı ıcın demırden baska herhangı bır maddeye deger vermedıklerı ıcın ornegın; altından kılıc yaptıgı zaman celık kılıc karsında altın kılıcın kesılıp kullanılmaz hale geldını gordugu zaman onlar ıcın altın bıle degerını yıtırmıstır.Turkler ıcın en onemlı sey av yagma ve talandır.
Çin'e seferler duzenleyerek orada bulunana temel esyayı ıpek barut vs.. alarak hayatlarına devam ederken Çin seddinin Turk lerın bu akınlarını onleyebılmesı ıcın cekıldıgı Çin kaynaklarında da yazılıdır.Cunku Çin lilerın arsıv tutma adetlerı ve yerlesık duzende yasadıklarıdan dolayı gunumuze kadar gelmıstır.
Bu arada kuraklık veya buzul bır donem baslar kavımler ac kalır ve goc yolu ararlar.O donemlerde de yol gosterecek pusula veya harıta gıbı araclar olmadıgından buyuk bır ıhtımalle bu ozdeslesılen hayvanın goc ıcgudulerıne guvenerek Ergenekon dan cıkıs yolunu bulduklarını destandan anlıyoruz.Tamamen bıre bır dogru olmamakla bırlıkte kı bu bır destandır,destanlarda da halk soylemı oldugu ıcın abartılır ama gercek payıda vardır anlatılanlarda.
Kurtun olaylar karsısındakı tepkılerını avlanma stratejısını, savascı yetenıgını, aslan, kaplan leopar panter dag kedılerı gıbı kedı cınsı olan butun hayvanların kurttan guclu ve yırtıcı olmasına ragmen karsıkarsıya geldıklerın de kedılıgın vermıs oldugu ıc gudu ıle kurtla mucadeleye gırısmedıklerını goren Turk kavımlerı bu hayvanı tamamen ınceler ve kurbanalrını bıle kurt gıbı bogarak tanrıya kurban ederlerdı.
Turk lerın tek tanrı ınancı vardı,Musevılıkten Hrıstıyanlıktan ve Muslumanlıktan once tanrı kavramını gelıstırmıslerdı.Bunun da sebebı sureklı olarak felsefe yapmalarından kaynaklanmıstı.Gunumuzde bıle bazı avrupa ulkelerınde bu hayvanla ozdeslesen bazı kavımler vardır...
Neden kurt oldugunu anlayabılmek ıcın gunumuz sartları ıle degıl o doneme gıderek dusunebılmek ve felsefe yapabılmek gerekır. Italya ya kadar gıden Erturksler dekı dısı kurt ARSENA ıkı erkek cocuk bularak buyutur romus ve romulus u yetıstırır, romulus Roma yı kurar hatta ılk kanunlarıda koyar ve kardesını oldurur.Bızdekı dısı kurtta Asena dır.
(13.2.2009 01:50)
(bakınız: hayat, zaman, ergenekon, tanrı, ayna, araf, erkek, felsefe, neden, arda)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayFu_zu_li Offline
Fu_zu_li
Bay, 43
'Érgenekonda neden kurt? aslan kaplan dgl... cünkü kurtlar en hür ve bagimsiz hayvanlar.... ' diye devam ediyor arkadasin yazisi..
Arkadasim adindan da anlasilacagi üzere bu bir Destan dir..Yani destanlarda Mübalaga veya halk dilinde dolasarak abartiya kacan,sonradan giren seyler olabilir.. Simdi soruyorum ergenekonda kurt degil de cakal olsaydi sen Türklügünle övünemeyecekmiydin? Türküm demeye utanacakmiydin! Elbette hayir... Öyleyse manayi bu kaliptan cikarmak lazim... Türklügümüzle övünelim ama böyle kurda kusa takilmadan olsun.... Bu sanli milletin ecdadi cadirda kurmustu bu devleti ve onlari 27 milyon km kare topraklara sahip eden ruhu arastirin...Zira bu is kurtlarla dgl o RUH larla olmus bir istir...
(14.1.2009 00:30)
(bakınız: ergenekon, türk, soru, neden, arda, türkü, devlet, yorum, toprak, kurt)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayandisi_kurt Offline
disi_kurt
Bayan, 31
Fransa
ergenekon turklerin buyuk destaniydi ki hala oyle ve ergenekon yurdun adiydi bize gore hala oyle ben turk gencliginin kafasini bu aptal yakistirmalarla bulandirabileceklerine inanmiyorum inanmakta istemiyorum... (28.12.2008 23:25)
(bakınız: ergenekon, yorum, inanmak, aptal, kafa, hala, destan, ulan, bile, ekler)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOFLi HOCA Offline
OFLi HOCA
Bay, 83
Son aylarda bolca gundeme gelen ve hatta hic gundemden inmeyen Ergenekon Davasi ile uzaktan yakindan bir ilgisi olmayan destandir... (27.10.2008 13:15)
(bakınız: ergenekon, arda, uzak, maya, dava, destan, ilgi, yakîn)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOFLi HOCA Offline
OFLi HOCA
Bay, 83
Uçüncü söyleyiş:

Bir not halindedir. Cin devlet adamlarından Cjan-Ken'in, milattan önce 119 yılında, Cin'e göre batı ülkelerinde yaptığı gezi sonunda gördüklerini ve duydukların yazıp o zamanki Cin Imparatoru'na sunduğu notlan arasında kayıtlıdır. Notu, Abdülkadir Inan'ın, Türk dili araştırmalan yıllığı (1954) ndaki Türk destanlanna genel bir bakış adlı yazısından olduğu gibi alıyoruz:

'Hun ülkesinde bulunduğum zaman duydum ki Usun hanı, gunmo unvanını taşıyor. Gunmo'nun babası, Hunlann batısındaki bir ülkeye sahipti. Gunmo'nun babası bir savaşta Hunlar tarafından öldürüldü. Yeni doğmuş olan Gun-mo'yu kırlara attılar. Kuşlar çocuğu sineklerden koruyor; bir dişi kurt sütüyle besliyordu. Hun hakanı buna şaştı. Bu çocuğu saydı. Onu kendi terbiyesine aldı, büyüttü. Babasının ülkesini ona geri verdi.'
(27.10.2008 13:14)
(bakınız: zaman, türk, para, baba, büyü, savaş, araf, devlet, adam, esin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOFLi HOCA Offline
OFLi HOCA
Bay, 83
Ikinci söyleyiş:

Hunların bir boyu olan ve adına Aşine denilen Türk boyu Hazar Denizi'nin batı taraflarında yerleşmişti. Türklerin ilk atası olarak biliniyordu. Rahat ve huzur içinde otururlarken bir gün ansızın düşmanların baskınına uğradılar. Baskının sonunda kimse sağ kalmadı.

Her nasılsa küçücük bir çocuk bu baskından sağ kalmış bir köşeye sığınmıştı. Düşmanlar onu da gördüler. Fakat, cılız ve küçük bir çocuk olduğu için kimse ondan korkmadı ve ona aldırmadı. Hattâ içlerinden acıyanlar bile çıktı. Ama düşman yine de her ihtimali düşünüp, çocuğu öldürmektense kolunu bacağını kesip orada öylece bırakmayı uygun gördü; düşündükleri gibi yaptılar.

Kolunu bacağını kesip, yan ölü hâle getirdikleri çocuğu alıp bataklıkta bir sazlığa attılar; bırakıp gittiler. O sırada, nereden çıktığı bilinmeyen bir dişi bozkurt göründü, geldi, çocuğu emzirdi. Yaralarını yalayıp iyi etti. O günden sonra da, avlanıp getirdiği yiyeceklerle çocuğu besleyip büyüttü, Gücünü kuvvetini arttırdı.
Zamanla bozkurt'un beslediği çocuk gürbüzleşti.

Günlerden sonra bir gün, baskın yapıp Asine soyunu yok eden düşman başbuğu, kolunu bacağını keserek sazlığa attıkları çocuğun yaşadığını öğrendi. Adamlar gönderip durumu öğrenmek, sağ kaldı ise öldürtmek istedi. Düşman başbuğunun gönderdiği asker geldiğinde, kolu bacağı kesik gencin yanında bir dişi bozkurt gördü. Dişi bozkurt tehlikeyi sezmişti, dişleriyle genci yakaladığı gibi denizin öte yanına geçirdi; orada da durmayıp Altay dağlarına doğru götürdü. Orada, her tarafı yüksek dağlarla çevrili bir yaylada bir mağaraya yerleştirdi, onunla evlendi; on oğlan doğurdu!

Mağaranın bulunduğu yayla yeşillikti; serin gür suları, meyve ağaçlan, av hayvanları vardı. Oğlanlar orada büyüdüler, orada evlendiler. Her birinden bir boy türedi. Bunlardan birinin adı da Asine boyu idi.

Asine, kardeşlerinin içinde en akıllı, en gözü pek, en yiğit olanı idi. Bu yüzden Türk hakanı o oldu. Soyunu unutmadı. Cadırının önüne her zaman, tepesinde bir kurt başı bulunan bir tuğ dikti.

Aradan çok yıllar geçti. Aşine boyuna Asençe adlı bir başka yiğit hakan oldu. Bunun zamanında ise Aşine boyu, bulundukları yerden çıkıp daha güzel yurtlara yerleştiler.
(26.10.2008 14:40)
(bakınız: zaman, türk, büyü, güzel, deniz, akıl, çocuk, araf, huzur, kardeş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOFLi HOCA Offline
OFLi HOCA
Bay, 83
Birinci soyleyis:

Hun ülkesinin kuzeyinde so adı verilen bir ülke vardı. Burada, Hunlarla aynı soydan olan Göktürkler otururdu. Bir gün Göktürkler So ülkesinden ayrıldılar. Bu sırada başlarında Kağan Pu adlı bir yiğit vardı. Kağan Pu'nun onaltı kardeşi bulunuyordu. Onaltı kardeşten birinin annesi bir kurttu.

Annesi Göktürklerce en kutsal yaratıklardan biri olarak bilinen ve böyle kabul edilen bir kurt olduğu için delikanlı, rüzgârlara ve yağmura söz geçirir, bu iki kuvveti buyruğu altında tutardı.

Bununla beraber, So ülkesindeki yurtlarından ayrılan Göktürkler düşmanlarının baskınına uğradılar. Bu baskında düşmanlar bütün Goktürkler'i yok ettikleri gibi on altı kardeşten sadece birisi kurtulabildi. Kurtulan delikanlı annesi kurt olan idi.

Bu delikanlının da, birisi yaz diğeri de kış ilâhının kızı olan iki karısı vardı. Baskından sonra her ikisinden ikişer oğlu oldu. Zamanla kalabalıklaşıp çoğalan halk, çocuklardan en büyüğünü kendilerine hakan seçtiler; o zamanki adı Göktürk dilinde değildi. Hakan seçilir seçilmez Göktürkçe olmayan bu adını bıraktı ve Türk adını aldı.

Ondan sonra Türk on kadınla evlendi, bir çok çocukları oldu. Içlerinden Asena adını taşıyan biri hakanlık tahtına geçince boyun adı da Aşine oldu...
(26.10.2008 14:35)
(bakınız: zaman, anne, kadın, türk, büyü, yağmur, deli, çocuk, kardeş, arda)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOFLi HOCA Offline
OFLi HOCA
Bay, 83
Bilinen en önemli iki Gokturk destanindan birisidir. Bir bakima, MS altinci yuzyildan sekizinci yuzyil ortalarina kadar egemen olmus bu Turk devletinin, Gokturkler'in soy kutugu ve var olma hikayesidir.

Ayrica, Turk soyunun yeni bir boy halinde dirilisi de diyebilecegimiz bozkurt destani, Bilge Kagan'ın Orhun Abidelerindeki unlu vasiyetinin ilk cumlesi olan: 'Ben tanriya benzer, tanridan olmus Turk Bilge Kagan, tanri irade ettigi icin, kaganlik tahtina oturdum' cumlesi ile birlikte dusunulecek olursa, soyun ve ırkın nasıl bir şekilde ilahilestirilmek istenildigini de anlatmaktadırlar.

Destan Cin kaynaklarında kayıtlıdır. Degisik soyleyişler durumunda ise de, cizgileri aynı fakat isimler üzerinde, anlatistan dogma veya Cinlilerce yazilirken isimlerin Cince soylenmesinden meydana gelme degisikler yuzunden ayrı gorunen uc soylenti seklinde yazılmıştır.
(26.10.2008 14:31)
(bakınız: ayna, devlet, esin, hikaye, oyun, kurt, isim, yazı, bozkurt, vasiyet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baygenc_devrimci Offline
genc_devrimci
Bay, 29
adının bu denli istismar edileceğini bilseydi hiç bir zaman destan olmak istemezdi (4.7.2008 14:36)
(bakınız: zaman, adın, aman, destan, eğin, istismar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>

"ERGENEKON DESTANI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ERGENEKON DESTANI NEDİR? ergenekon destanı ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 18:23:02  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]