Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ERMENİ TEHCİRİ ERMENİ TEHCİRİ terimi sabit-döngü
tarafından 22.2.2005 tarihinde eklendi
ERMENİ TEHCİRİ sizce ne demek,
ERMENİ TEHCİRİ size neyi çağrıştırıyor?
"ERMENİ TEHCİRİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayFairy Tale Offline
Fairy Tale
x
0 person liked.
1 person did not like.
kendi ecdadımız bile bu iddalara inanırken bu insanlık neyi değiştirebilir neyi düzeltebilir? ..herşeyi biz,yeni nesil belirleyeceğiz unutmayalım... (12.4.2010 16:05)
(bakınız: insan, alara, lara, herşey, maya, unutma, insanlık, yeni, adım, bile)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanyağmur yüklü.. Offline
yağmur yüklü bulut
Bayan, 30
Tekirdağ
Ermeni tehciri, Ermenileri imha etmek için değil, devlet tarafından güvenliklerini sağlamak, onları korumak amacını gütmüştür ve kim ne derse desin dünyanın en başarılı yer değiştirme uygulamasıdır.

Eğer, Osmanlı Devleti Ermeni tebaasından kurtulmak isteseydi, asimilasyon yoluyla veya savaşı gerekçe göstererek bunu çok kolay halledebilirdi. Osmanlı, yer değiştirme uygulamasıyla savaş şartlarında her an ölümle burun buruna gelebilecek olan yüz binlerce Ermeni'nin hayatını kurtarmıştır. Nitekim, yeni bölgelere yerleştirilen Ermeniler sağ salim hayatlarını sürdürürken, Rus ordusu saflarında Türklere karşı savaşan Ermeniler, savaş şartları gereği ölmüşlerdir. Devletine bağlı Ermeniler böylece ayıklanarak, halkı öldüren Ermenilerle karıştırılmamaları sağlanmıştır, böylece intikam için öldürülmekten kurtarılmışlardır.

Tehcir (=yer değiştirme) uygulaması son derece başarılı bir sevk ve iskân hareketidir. Bugünün şartlarında bile dünyada bir benzeri daha yoktur.
(5.4.2007 21:21)
(bakınız: ölüm, hayat, türk, dünya, ağlamak, bugün, savaş, osmanlı, araf, ermeniler)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayJoyless_7 Offline
Joyless_7
x
Adana
bakıyorum imla hatalarını ortaya çıkarmak için kendini vermişin... fazla verme.. yinede yazmışın orda 'de' ayrı yazılacak ökkeşşşşş... (27.1.2007 00:17)
(bakınız: yorum, hata, yazı, yine, için, imla hataları, ermiş, fazla, orta, karma)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay_BozKurT_ Offline
_BozKurT_
x
ermeni techiri....
olay harp sırasında olduğu için alelacele olmuştur...
evet masumla suçlu ayıralamamıştır çünkü harp hali onunlamı ilhgilenilenecek...
doğudaki ermeniler türklerle kürtlerle kardeşti...
o ermeni çetecilerin yüzde doksan dokuzu başta rusya olmak üzere avrupadan gelen ermenilerdi...
kazım karabekir anlatıyor ermeni hacca kudüse giderken evinin anahtarlarını türke türk hacca mekkeye giderken evinin anahtarlarını ermeniye bırakırdı...
eğer ölcüt olarak o ermeni çetecilerini ölçüt alırsak techir değil soykırım bile haklıydı..sen gel başka ülkeden halkın arasında nifak sok sen soydaşlarına yüzyıllardır bakan milleti arkadan vur yok öyle yağma...techir kararı son derece doğruydu ama suçluyla suçsuzu ayırt etmek gerekirdi arada suçsuz osmanlı ermenileride yurtlarından edildi...ama harp hali ve acele edilmesi gerekiyordu bunuda mazur görmek lazım...
(27.1.2007 00:09)
(bakınız: kürt, türk, osmanlı, ermeniler, kardeş, rakı, doğru, lara, görmek, millet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayc-h-a-t-o Offline
c-h-a-t-o
Bay, 32
Ankara
bügün aklıma geldi..
ermeni soykırımı yoktur diye bağırdığım da ulu orta..
gözaltındayım...
bugün kampüste katil polis diyenler halay çekiyordu..
yemişim memleket aşık olmak çok iyi..
(3.11.2006 20:26)
(bakınız: aşık olmak, bugün, aşık, polis, ermeni soykırımı, ordu, hala, memleket, altın, soykırım)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayboz-kurt Offline
boz-kurt
Bay, 17
Kocaeli
enjoythesilence ermeni gibi konuşuyorsun o ölen germenilerin çoğunluğu hastalıktan,açlıktan,soğuktan öldü.Diğerleride annesi babası öldürülenlerin göç yolundaki ermenilerden intikam alması sonucu öldü.AYRICA BİR MİLYON ERMENİYİ ÖLDÜRECEK KADAR SİLAHTA YOKTU. (23.10.2006 17:29)
(bakınız: anne, baba, ermeniler, açlık, intikam, gibi, hasta, hastalık, silah, soğuk)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayan_SeLenGa_ Offline
_SeLenGa_
Bayan, 34
Ne yazık ki bizim halkımız da dahil Dünya kamuoyu “katliam” ile “ soykırım” arasındaki farka dikkat etmemektedir.

Bir katliamın soykırım olarak tanımlanması için 3 temel koşulun bir arada bulunması gerekir:

1) Katliamın (bir etnik veya dini gruba karşı) resmi devlet politikası olarak yapılması
2) Bu katliamın tek bir yerde değil, tüm ülkede uygulanması
3) Katliamın bir defa değil, sürekli olarak yapılması.

Yabancı dilde Genocide terimiyle ifade edilen soykırım suçu özel olarak tanımlanmış bir eylemdir. Nazilerin, eski Yogoslavya’nın Sırp ve Hırvat kökenli yönetici ve komutanlarının yaptığı gibi.

Tehcir Arapça “göç” anlamını taşıyan “hicret” sözcüğünden gelir, göç ettirme demektir. Bugünkü Türkçe’de sürgünü karşılayan bir sözcüktür. “Ermeni Tehcir”i denilen olay, I. Dünya Savaşı sırasında, Osmanlı İmparatorluğu’nun savaş halinde olduğu Çarlık Rusyası ile iş birliği halinde isyana ve savaşa başlayan, Türklere ve kürtlere karşı katliama girişen Ermenilerin Doğu Cephesi’nde savaşan orduyu arkadan vurmalarını önlemek için güneye, Suriye’ye sürülmeleri harekatıdır.

Hem milliyetçilik akımlarının hem de Avrupa’nın Osmanlı’yı paylaşma çabalarının etkisiyle Ermeniler, uzun bir süredir isyan ve bağımsızlık hazırlığı içindeyken I. Dünya Savaşı patladı. Hem örgütlenme hem silahlanma açısından güçlenen Ermeniler Kasım 1914’te Rusya ile savaş başlayınca Osmanlı topraklarında eyleme geçtiler, Türkleri ve Kürtleri öldürmeye başladılar.

Bitlis,Halep,Dörtyol,Kayseri’de Ermeni ayaklanmaları başladı. İttihatçılar 1915 yılı başında ordunun çeşitli kademelerindeki Ermenilerin görevlerinden uzaklaştırılmaları için bir karar yayınladı. Van, Bitlis, Diyarbakır gibi yerlerdeki Ermeni nüfusu da Osmanlı ordusunu arkadan vuracak bir örgütlenme ve ayaklanma içindeydi. Sadece Ruslar değil, İngilizler ve Fransızlar da Ermeni ayaklanmasını destekliyordu.

Yabancı kaynaklar bu hareketlerin Ermenilerin Osmanlılar tarafından ezilmelerine bağlamakta, yıllardır süren Ermeni komitacılığının ayrılıkçı isyanlara yönelik etkilerini yok saymaktadır. Ruslarla savaşta olan Osmanlılar cephe gerisindeki Ermeni isyanıyla da boğuşmak zorunda kalmıştır. Tabi bu ortamda her iki taraf da, yani hem Ermeniler hem de Türklerle Kürtler karşılıklı bir katliama girişmişlerdir.

Nisan 1915’te Ermeni komitacılar Van’ı ele geçirdiler.Binlerce Türk ve Kürt öldürüldü. Rus birlikleri kente girdi, katliam devam etti. İşte Ermenilerin artık her yıl andıkları 24 Nisan 1915 tarihindeki tehcir (sürgün) kararı bu ortam içinde alındı. 16-55 yaş arasındaki Ermeni nüfusun Bağdat Demiryolu’ndan uzağa, Suriye’ye sürülmesi başladı.

Zaten savaş koşulları içinde olan yoksul bir ülkede kimi zaman ekmek ve su bulmak bile sorun olmaktaydı. Bu sürgün sırasında Ermenilerin öldüğü doğrudur. İşte başta Fransa olmak üzere, Batı’daki pek çok ülkenin “Ermeni Soykırımı yoktur” denmesinin bile yasaklanmasına yol açan Ermeni Soykırımı iddialarına temel oluşturan olay budur.

İşin ilginç yanı Osmanlılar I.Dünya Savaşı’nda yenildikten sonra tehcirden sorumlu 1400’e yakın memurun Divan-ı Harp’te yargılanmış olması ve pek çok kişinin hapis cezası almasının yanında 40 kişinin de idam edilmiş olmasıdır. Yani hesaplaşma hemen başlamış, suçlu bulunanlar hemen cezalandırılmıştır.

Emre Kongar/Tarihimizle Yüzleşmek
(23.6.2006 16:52)
(bakınız: kürt, zaman, türk, para, dünya, ağlamak, ayrılık, bugün, anlam, savaş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayenjoythesile.. Offline
enjoythesilence
Bay, 42
İzmir
sevgili floratıp,tehcir sonrası ortadan yokolan 1 milyon ermeni bulut mu oldu sence,hem insanların butun malvarlıgına el koy,yerinden yurdundan et,sulalesını katlet,evlerine yerles,cocuklarını asimile edip devsir,kimliklerini yoket,sonrada onlar bize soyle yaptı boyle yaptı...yazık yazık bıraz gercek tarıhı merak edıp okusaydınız bu kadar vicdansız olmazdınız.google dan arastırsan bile bulursunuz,o aclıktan olenleri görunde osmanlıdanb utanın.not.ben turkum adımda cenap. (2.12.2005 02:08)
(bakınız: sevgi, insan, sevgili, osmanlı, vicdan, insanlar, lale, merak, google, aydın)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanfloratıp Offline
floratıp
Bayan, 32
Samsun
1915 yılında yani Birinci Dünya Savaşında Türk ordusu tüm cephelerde tek başına savaşırken doğuda düşmanla iş birliği yapan,oradaki asayişi bozan,çeteleşip masumları öldüren Ermenileri, devletin savaş ortamında bir de iç sorunlarla uğraşmamak düşüncesiyle güney bölgelere göçe zorlaması..
Yanlarında devlet görevlileri eşliğinde göç etmişlerdir.
Göç sırasında ölen,öldürülen Ermeniler olmuştur ama bu bir katliam değildir.
Öldürülen Ermenilerin yanında bulunan devlet görevlileri vazifelerini yerine getiremedikleri için idama mahkum edilmişlerdir.
Katliam yapan hiçbir devlet,ölüme izin verdi diye hiçbir memurunu öldürmez.Yani bunu mantık sınırları kabul etmez.
(26.6.2005 13:21)
(bakınız: ölüm, türk, dünya, savaş, ermeniler, irem, devlet, düşünce, mantık, düşman)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayfolter Offline
folter
Bay, 43
Almanya
Türkler savastayken, geride biraktiklarina etmediklerini birakmayan ermenileri, türkler icin biraz daha zararsiz olacaklari bir yere havale etmek istedi osmanli...
Tehcire tabi tutulanlardan daha fazla sayida ölü rakamlari firladi meydana... Nerden ciktiysa? ?
(23.2.2005 03:14)
(bakınız: türk, ermeniler, arda, bira, meydan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ERMENİ TEHCİRİ NEDİR? ermeni tehciri ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 06:54:46  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]