Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ERZURUM HINIS BELLİTAŞ KÖYÜ ERZURUM HINIS BELLİTAŞ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ERZURUM HINIS BELLİTAŞ KÖYÜ sizce ne demek,
ERZURUM HINIS BELLİTAŞ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ERZURUM HINIS BELLİTAŞ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
2 person liked.
0 person did not like.
Bellitaş, Hınıs

Bellitaş, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Hınıs ilçesine 13 km uzaklıkta Erzurum’a 170 km uzaklıkta, yol güzergâhında olan iyi ve yol üstü olan bir köydür. Doğal güzellikleriyle sosyal aktivitelerin yapılabileceği bir yer olarak tanımlanabilir. Eğitim öğretim seviyesi yüksektir.

Ek bilgi: Bellitaş köyü tarihi osmanlı dönemine dayanmakta olup, Hınıs Karaçoban yolu güzergahıdaki üçüncü köydür.ve ayrıca komşu köyleri ise DOĞU Yönünde eski adı KAHKİK yeni adı GÖLLER Köyü BATI Yönünde BURHAN Köyü KUZEY Yönünde ŞAHBETTİN Köyü GÜNEY Yönün de ise YELPİZ Köyüdür Bağlı bulunduğu İLÇE ise HINIS tır BELLİTAŞ köyü göller köyü ve bellitaş arasın da kıra denilen mevki de tarihi eserrlerle mevcut antik eserlere sahip bir köydür.BELLİTAŞ köyü üretim ve geçim kaynakları ise HAYVAN cılık Ve TARIM üzerinedir sulak bir tarım arazisine sahiptir BELLİTAŞ köyü tarihe göre urarturlar zamanın da var olan köy imiş bu tarihler kitabında da mevcuttur eski adı HAREMİ.? EVLİYA ÇELEBİ kitabında bu konuya yer vermiştir BELLİTAŞ Köyü gerek sosyal gerek kültürel aktivitelere sahip köydür.

------------------------------------------------------------

Köy Hakkında bilgi: Eski adı Harami olan Bellitaş köyü, aslen Avşar boyuna mensup Salmanlı obası tarafından kurulmuştur. Köyü kuranların Konya yöresinden geldikleri söylenmektedir. Büyük bir topluluk olan Salmanlılar 16. yy’da Kadirli’de bulunan önemli boylar arasındaydı. Bunların bir kısmı Zamantı bölgesinde yerleşti. Sonraki devirlerde Salmanlılardan önemli bölüklerin Anadolu'nun çeşitli mıntıkalarına dağıldıklarını görüyoruz. 1613 yılında Çankırı bölgesindeki Türkmenler arasında Büyük ve Küçük Salmanlı olarak adı geçiyor. Bu gruptan bazıları Yozgat tarafına geçerek iskan olmuştur. Salmanlıların bir bölümü ise Batı Anadolu’ya doğru yayılmıştır. 1691 yılında Salmanlılar, Batı Anadolu’da iskan edildi. Salmanlıların diğer grupları da Karaman, Maraş ve Adana’da yerleşti. Günümüzde Maraş ve Çorum yöresindeki Salmanlılar, bunların torunlarıdır. Osmanlı kaynaklarından takip edilebildiği kadarıyla Salmanlı Avşarları Adana, Aksaray, Alanya, Amasya, Ankara, Antep, Aydın, Bigadiç, Bor, Boyabat, Boz-Ok, Çankırı, Çorlu, Çorum, Çöl-Abat, Çukurova, Danişmentli, Dazkırı, Diyarbakır, Edirne, Eyüpeli, Geyikler, Göksün, Gördük ve Timurcu – Saruhan, Gülnar, Halep, Hamit, Is-parta, İzmir, K. Sahip, Karahisar-ı Şarki, Kangal, Kars-ı Maraş, Kastamonu, Kaş, Kayseri, Keçiborlu, Keskin, Kırşehir, Kilis, Kirmastı, Konya, Kozan, Kütahya, Malatya, Maraş, Niğde, Rakka, Sandıklı, Sivas, Sungurlu, Tarsus, Teke, Tire, Yeni-İl, Yenişehir – Aydın, Zamantı ve Zeyne – İç-El’de ve Bal-kanlarda Kili ve Akkerman, Selanik, Kırcaali, Çirmen’de yerleşmiştir.

Kültür

KOYÜN KÜLTÜRÜ ON NUMARA ÇOK ÇEŞİTLİ BİR KÜLTÜR YAPISINA SAHİP EN MEŞUR YEMEKLERE SAHİP ÖZELLİKLE ET YEMEKLERİ ÜZERİNE DİYECEK YOK TAM BİR KÜLTÜR YUVASI. DÜĞÜN OLSUN SÜNNE6T OLSUN MİSAFİR PERVERLİKTE ÜSTÜNE YOK.VEL HASIL KELAM GÖRMEK LAZIM NE SÖZ NEDE YAZI ANLATAMAZ.

Coğrafya

[ Erzurum iline 170 km, Hınıs ilçesine 14 KM uzaklıktadır. Oldukça güzel kır tarlaları ve otlakları vardır. Köyün ilk yerleşim yeri, kıralar denen bölgedir ve Osmanlı padişahlarından 4. Murat zamanında ilk yerleşim evleri söz konusu bu bölgeye yapılmıştır. Köyün gerçek sahipleri SALMANOĞLU ailesidir ve halen bu ailenin en büyüğü ENVER SALMANOĞLU bellitaşköyünde yaşamaktadır. Köye daha sonra Revan şehrinden gelen göçmen kürtler ve Erzurum'un diğer ilçelerinden gelen göçmen türkler yerleşmişler. İlk dönemlerde köy sahiplerinin yanında çalışarak yaşamışlar, toprak reforumundan sonrada kendi toprakları olmuş. Geçmişde zaman zaman gerek toprak nedenli ve gerekse hayvan ve tarım kaynaklı birtakım sorunlardan dolayı köy halkı arasında büyük-küçük kavgalar, çatışmalar ve bunlara bağlı olarak bir takım köyden göç etme durumları olmuş ise de günümüzde, bu gibi problemler tamamen yok olmuş ve artık Bellitaşköylüleri birlik beraberlik içersinde, kardeşlik duygusu bilinçinde, geçmişin güzelliklerini gelecek ile birleştirmiş, kültürün ve bilğinin tenefüs edildiği bir atmosferde yaşamaktadırlar.]

ve ayrıca bellitas köyü eski tarihi yerlerede ev sahipligi yapmıstır toruman harabeleride buna bır örnektır gunumuz de kalıntıları kalmasada bulundugu yer bellitas köyü ve sahabettın köyü arasındaki mevkıde dır

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. sulamanın yapılabildiği alanlarda genellikle şekerpancarı ve fasulye gibi tarım ürünleri ile sulamanın yapılamadığı yerlerde tahıl tarımı yaygındır.Köyde tamamiyle büyük baş hayvancılık hakimdir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.1999 muhtar MUSA KABUL öldükten sonra 1. aza olan HALİL ÇELİK 7 ay muhtarlık yapmıştır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Nihat Aslan
> 1999 - Musa KABUL
> 1994 - -
> 1989 - -
> 1984 - -Halim AZAL

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yapım aşamasında. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.yakında NATO yolu bu köyden geçecek.Ayrıca yoğun istek uzerine köye turkcell radar kurulmuştur.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ERZURUM HINIS BELLİTAŞ KÖYÜ NEDİR? erzurum hınıs bellitaş köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 06:55:38  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]