Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ERZURUM ŞENKAYA KÜRKÇÜ KÖYÜ ERZURUM ŞENKAYA KÜRKÇÜ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ERZURUM ŞENKAYA KÜRKÇÜ KÖYÜ sizce ne demek,
ERZURUM ŞENKAYA KÜRKÇÜ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ERZURUM ŞENKAYA KÜRKÇÜ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
1 person did not like.
Kürkçü, Şenkaya

Kürkçü, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Kürkçü, geriye dönüş anlamına da gelmektedir. Köyün kurucusu kubilay ailesinin bilinen ilk ferdi Bozbey'dir. Daha sonra başka ailelerin gelip yerleştiklerini yaşlı kimseler anlatırlardı. Örneğin Kâmilgil ailesinin Bardız'ın yakın köylerinden Güreşken'den geldiği söylenmektedir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'ndaRus işgaline girmiş, 1917 Ekim devrimiyle buralar Ermenilere terk edilmiştir. Ermeni mezalimini yaşayan köylerdendir. Bu mezalimden kurtulmak için köyün terk edildiği, Kazım Karabekir'in Ermeniler'e karşı kazandığı zaferle köy yeniden Türk topraklarına katılmıştır. Ruslar zamanında buraya bir okul yaptırılmış, bu okul yakın zamanlara kadar hizmet vermiştir.Bu okulda Rus zamanında çocuklara hem Türkçe hem Rusça eğitim verilmiştir. alanlardan Molla Derviş'in oğlu Salih Kubilay yakın zamana kadar yaşamıştı. Cumhuriyet'in kurulmasıyla yeni yönetim içtenlikle benimsenmiş, harf devrimine ilgi gösterilmiş, okur yazarlığa ve eğitimin geliştirilmesine büyük önem verlmiştir. Son yıllarda geçim darlığı nedeniyle kente göç hızlanmış özellikle Ankara ve İzmir'e çok sayıda aile göç etmiştir. Köyün nüfusu giderek azalmaktadır. itiraz:Tarih bilgileri tarihsel belgeler ışığında işlev kazanır rastgele kaynağı belli olmadan tarih yazmak veya tarihe mal etmek yanılgıdır.Benimde yaptığım araştırmalar sonucu Kürkçü 13 ailenin birlikteliği sonucu oluşmuştur.kamilgil diye adlandırlan ailemizin gerçek soyu Hacıgillerdir.Bu aile bugünkü adıyla ilk yrleşimleri Karnıç mevkidir.Kamilgil diye adlandırılan ailemizin Göreşken bağlantısı yoktur.Hacıgiller Kürkçü Köyünün 13 aile ile birlikte köyün kurucularındandır. Köy hiç bir zaman Ermeni işgaline girmemiştir.Ermeni nedeni ile köyden kaçış söz konusu değildir.Ancak 1914 yılında başlayan Birnci Dünya savaşı nedeniyle batıya doğru göç olmuştur.Örneğin Hacıgiller Aşkale Tercan arası Sarıbaba,Balımpetek köylerine kadar gidip kalmışlardır.Orada dedelerimizden Hüseyin ve Kara Ali'nin Garipler Mezarlığında mezarları bulunmaktadır.Daha sonra 1918 sonrası geri dönüşle ailemiz ve Kürkçü Köylüleri Selim İlçesine bağlı Gürbüzler köyüne yerleşmişlerdir.Buraya gelen Bekir BOZKURT adlı aşiret reisinin gelişiyle Köyümüzün söz sahibi Molla Devriş önderliğinde Gürbüzler terk edilerek Kürkçü Köyüne geri dönülmüştür. Köy okulu Rus döneminde Bardız'da Klava Ünvanı ile görevlendirilen Molla DERVİŞ tarafından ruslara 1904 yılında yaptırılarak 1966 yılına kadar Eğitim Öğretim yapmıştır Günay KAMİLOĞLU

Kültür

Yoksul bir köydür. Hayvancılık ve tarım la geçimlerini sürdürmektedirler. Karasal iklim özelliği taşımaktadır. İkliminden dolayı, köyde sebze ve meyve yetişmemektedir. Tarımsal alanlarının yetersizliği ve ikliminden dolayı toprağı verimsiz bir köydür. Dolayısıyla köy halkının en büyük varlığı aklı mantığı ile eğitime önem verilmiş ve okuma oranı yüksek bir köy olma özelliği taşımıştır. Mesleki olarak en fazla öğretmen yetiştiren bir köy olma özelliği taşımıştır. Ziraat mühendisi, veteriner, iktisat, doktor, hukuk fakültesi, siyasal bilgiler fakültesi, ticari ilimler akademisi, maliye, tarih, matematik, elektrik-elektronik mühendisi, güzel sanatlar fakültesi, konservatuvar, kamu yönetimi, hemşire, subay, makine mühendisi, fizik mühendisi, halkla ilişkiler, eğitimde psikolojik hizmetler, eğitim fakültesi, psikoloji, edebiyat fakültesi… gibi alanlarda birçok kişi eğitim yapmıştır.

Coğrafya

Erzurum iline 241 km, Şenkaya ilçesine 55 km uzaklıktadır. Allahuekber dağının eteğinde,Atatürk aşığı cumhuriyet sevdalısı bir köydür. Köyün etrafı, yüksek dağlarla süslenmiştir. En güzel dağlarından olan Kızılkale ismi ile simetrik yüksek bir üçgen şeklindedir. Kozlar dağı ise köyde yatır niteliğinde bir dağdır.

İklim

Köyün iklimi, Türkiye’de karasal iklimi karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kürkçü köyü iklimsel özellikleri itibariyle yoksul bir köydür. Hayvancılık ve tarım la geçimlerini sürdürmektedirler.

Karasal iklim özelliği taşımaktadır. Köyde sebze ve meyve yetişmemektedir. Kış aylarında allahuekber dağının eteğinde olması nedeniyle yoğun kar yağmaktadır. Yaz aylarında bile dağların diplerinde kar bulmak mümkündür.

Nüfus

Muhtarlık

Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği|köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı|köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - GÜNAY AYDIN
> 1999 - GİRAY KAMİLOĞLU
> 1994 - HALİL UÇAR
> 1989 - ALİYAŞAR TÜRKMEN
> 1984 - Yusuf DASTAN
> 1979 - Yusuf DASTAN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyde Elektrik ve Sabit telefon vardır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve Sağlık Evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan Yol asfalt değil karadüzen bir yoldur.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ERZURUM ŞENKAYA KÜRKÇÜ KÖYÜ NEDİR? erzurum şenkaya kürkçü köyü ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 08:28:57  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]