Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ESKİŞEHİR GÖKÇEKISIK KÖYÜ ESKİŞEHİR GÖKÇEKISIK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ESKİŞEHİR GÖKÇEKISIK KÖYÜ sizce ne demek,
ESKİŞEHİR GÖKÇEKISIK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ESKİŞEHİR GÖKÇEKISIK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayRabia Sert Offline
Rabia Sert
x
2 person liked.
0 person did not like.
Sydney' den merhabalar herkese. Benim yorumum TRT nin yapmis oldugu Gokcekisik Istasyonu Belgesi ile ilgili. Ben orada gorev sevgisiyle calisan Istasyon Gorevlilerini, herkesi, Muhtarini, Annesini ve koyluleri kutluyorum. Iki kez seyrettim cok duygulandim. Oradaki herkesin yeni yilini kutluyorum saglik mutluluk basarilar diliyorum, Herkese selam ve sevgilerimle. (7.1.2011 04:08)
(bakınız: sevgi, anne, mutluluk, duygu, esin, yorum, selam, merhaba, beni, sela)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
Gökçekısık, Eskişehir

Gökçekısık, Eskişehir ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. Eski bir Anadolu medeniyeti olan Frigler, trenle geçereken seyredebileceğiniz muhteşem mağraları, mezar-mağra olarak yapmışlar ve kullanmışlardır. Köy aynı şekilde meşhur Frig Vadisinin en kuzey noktasındadır.

Köyde önceleri Tatar ve Ermenilerin yaşadığı bilinmektedir. Bunlar üzerinde şu ana kadar bir bilgi bulunmamaktadır.

1864 Büyük Kafkas Sürgünündede, Kafkasyadan sürgüne uğrayan ve yanlızca oğlunu Osmanlıya getirebilen, Şevtuk Arslanbek, Hastakua-Akpınar köyüne yerleşir. Yüzelli hane Adige kökenli " Besleney " de bu köye yerleşitir. Bu köyün kıraç olmasından dolayı 1870 yılında, o zaman "Hanönü" adıyla bilinen Gökçekısık köyünü beğenen Şevtuk Arslanbek, buraya yerleşmek için arazi alır. Şevtuk Arslanbek, köyün ismini kendi dili olan Adigeceye çevirerek "Hanhable" olarak isimlendirir. 1875 - 1880 yıllarında köyün içinden geçen demiryolu hattı inşa edilir, istasyon binası kurulur. İstasyona etrafın göklük, yeşillik ve sıklık oluşundan dolayı Gökçekısık ismi verilir.

Köyün eski yerlileri olan Tatar ve Ermenilerle, Şevtuk Arslanbek arasında arazi anlaşmazlıkları çıkarak,uzun süren çatışmalara dönüşür. Bu yıllarda çoğunluğu Akpınar ve komşu köylerden gelen Adige aile göçleri ile köyde, Adige oranı çoğalır. Tatar ve Ermeniler köyü terkederler. Köy salt Adige köyü olur.

Çevrede arkelojık araştırmalar ve amatör kazıcılar tarafından pek çok tarihi kalıntı,silah,kümbet mezar vs. bulunmuştur.

Köyde oturan Adıge ve Abazinsülaleleri şunlar: Ped - Besleney Muda - Besleney Kuç - Besleney Cefa w - Abzeh Heşıç - Ubıh Çukua - Abazin Şovtuk – Besleney Çud - Besleney Şovgen - Besleney Kander - Besleney Tomay-Besleney Canbot - Besleney Jilku - Besleney-Kabardey Şıbzuha

Kültür

Gökçekısık köyünün, Frig Vadisinin en kuzey noktasıda olması ve Frig Mezar-Mağralarının bulunmasından dolayı, çok eski bir yerleşim merkezi olma ihtimalini iddasını korumaktadır. Etrafında da birçok höyük ve eski tarihlerde ev olarak kullanalan mağraların olmasıda, bu iddayı güçlendirmektedir. Bu bağlamda çeşitli arkelojık ve amatör kazılara maruz kalmıştır. Ama ne yazık ki, Anadolu coğrafyasında arkelojı ve tarıhe ciddi bir önem verilmediği için, burasıda bakir kalmış cevherlerden birisi demek, herhalde yanlış olmaz. Bölgenin arkelojik araştırması umarız kısa süreç içersinde arkelogların ele alacağı bir projeyle çözülür. Köyde bulunan tekkenin, bundan 70-80 yıl öncesine kadar köyde yaşayan Kırımlılar tarafından yapılmış olma ihtmali büyük. Ciddi bir kalıntı bulunamasada, köyde Ermenilerde yaşamış. Şu anda yerleşik nüfusun tamamına yakını Adige kökenlı olup,yemekler ve folklorik özellikleri bu orjindedir. 1970 lerde Gökçekısık Köyü, Frig Mezar Mağralarıdan ve yakında olan Hasırca Devlet Aygır Deposundaki atlardan dolayı, birçok sinema filmlerine, özellikle Osmanlı tarih filmlerine, set olmuştur. Köyün Yeşilçam rejisörlerine tanıtılmasında, şüphesiz en büyük katkı, Eskişehir´li olan Cüneyt Arkın´dan olmuştır. Karaoğlan serileri, Tarkan serileri, Malkoçoğlu serileri hepsi buralarda çevrilmiştir. Ayrıca Köroğlu ve Küçük Ağa filmlerinede set olmuştur. Son çekilen filmde köy, Hatırla Sevgili dizisinde Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü Kızıldere köyü olarak canlandırılmıştır. Özellikle 90 lı yıllar sonrası nüfusun büyük çoğunluğu 25 km yakınlıkda olan Eskişehire göç etmiş, ve köyde 2-3 hane dışında sadece istasyon şefi ve karakol jandarmaları yaşamaktadır. Bu olay TRT´nin gözünden de kaçmamış, ve TRT köy üzerinde Sessizliğin Ortasında Gökçekısık İstasyonu adlı ödüllü bır belgesel yapmıştır.

Coğrafya

Eskişehir merkezine 22 km uzaklıktadır.Karayolu ve demiryolu ulaşımı vardır.Eskişehir-İzmir istikametindeki demiryolu üzerindeki ikinci istasyondur.Eskişehir'den trenle 45 dakika,karayoluyla 20-25 dakikada ulaşılır.Köyün batı çıkışında bulunan yüksek kayalıklar ve oyma kireçtaşı merdivenlerle çıkılan büyük mağaralar vardır. Bu mağralar eski Anadolu medeniyeti olan Frigler tarafından 2500-3000 yıl önce yapılmış mezar mağralardır. İlginç bir atmosfer yaratmaktadır. Köy aynı şekilde Frig vadisinin en kuzey noktasının teşkil eder. Porsuk Çayı köyün içinden geçer.Porsuk Barajında biriken su hafzasından gelen çay köye ulaşana kadar herhangi bir endüstriyel kirliliğe maruz kalmadığından temiz ve berrak bir görüntüyle akar.Debisi eski yıllara göre azalan çay etrafındaki tarım arazilerine temiz su sağlayarak köyü özellikle bahar ve yaz aylarında yeşile bezer.Yakın civarda bulunan granit,bazalt,kireçtaşı,kalsedon ve süs amaçlı çıkarılan kuvarz kristali madenleri küçük ocaklarca işletilmektedir.

Kuşbakış-Gökçekısık Köyü:

Größere Kartenansicht

Harita-Gökçekısık Köyü:

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ESKİŞEHİR GÖKÇEKISIK KÖYÜ NEDİR? eskişehir gökçekısık köyü ne zaman?

Antoloji.com
21.2.2017 05:57:56  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]