Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ESKİŞEHİR GÜNYÜZÜ AYVALI KÖYÜ ESKİŞEHİR GÜNYÜZÜ AYVALI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ESKİŞEHİR GÜNYÜZÜ AYVALI KÖYÜ sizce ne demek,
ESKİŞEHİR GÜNYÜZÜ AYVALI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ESKİŞEHİR GÜNYÜZÜ AYVALI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Ayvalı, Günyüzü

Ayvalı, Eskişehir ilinin Günyüzü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Sivrihisar’ın 1289 tarihinde Osmanlı hakimiyeti altına girmesinden bir müddet sonra, Osman Bey Sivrihisar’la birlikte bütün Eskişehir çevresinin idaresini kardeşi Gündüz Bey’e vermiş ve üç bin kadar Türkmen aşireti çevreye yerleştirilmiştir. Oğuz Boyları Türklerden ilk müslüman olanlardandır. Sivrihisar bölgesine yerleştirilen halkın soyu Oğuz Türkmen Aşireti’nin devamıdır. Sivrihisar’a gelen Oğuz boyları ve kolları :Karkın, Kınık, Alaçat veya Aliçoi, İmralı, İmur, Yolemir, Beydili, Yazır, Buğdüz Aşiretleri Avşar, Kılıç, Kırgız, Köseler, Sazılar Boylarıdır. Bu boy ve kolların yerleştikleri köyler: KARKIN Aşireti: Sivrihisar Karkın Köyü, Günyüzü’nde Beydili ile Yörme arasına. KINIK Aşireti : Sivrihisar’ın 10 km batısında bulunan Kınık Köyü’ne, ALAÇAT veya ALİÇOİ Aşireti, Çandır Köyüne, İĞDELİ veya İĞDEÖNÜ Aşireti, İğdecik Köyüne, İMUR ve YOLEMİR Aşiretleri, İmralı Köyüne, BEYDİLİ Aşireti, Günyüzü’ndeki Bedil Köyüne YAZIR Aşireti, Günyüzü- Yazır Köyüne, BUĞDÜZ Aşireti, Günyüzü- Ayvalı Yaylası’nın bulunduğu yere iskân etmişlerdir.

KültürAnadolu örf ve adetlerine göre örfi adetler vardı bunun yanısıra ise çağdaşlaşmaya uygun bir geleneğede sahp olmakla beraber cana yakınlığıylada bilin mektedir.

Coğrafya

Eskişehir iline 150 km, Günyüzü ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayvalı Köya Kalkınma Kooperatifi üyelerince sakız cinsi koyun yetiştiriciliği ile son yıllarda zayıflayan hayvancılık gelişimeye başlamıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> - Osman ULUÇAY
> 2004 - AHMET MUTLU
> 1999 - OSMAN UĞUR
> 1994 - OSMAN UĞUR
> 1989 - Salim CANKEŞ
> 1984 - SALİM CANKEŞ
> 1979 - REMZİ MUTLU

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bunların yanısara tabiki olumsuzluk olarakta ulaşımdaki çözümsüzlük söz konusudur şehirlere ulaşım komşu belediye olan Gümüş konak Belediyesinin ulaşım araçları kullanılmaktadır. Fakat beldeyeye zaten Yetersiz kalan araçlar köy yerleşimine ulaştığında kapasitesi dolu olarak gelen araçlarda yerbulmak olanağının bazen hiç olmadığı göz önünde bulundurmak gereklidir. Bu sorun üzerinde çalışmaların da henüz olmadığı bir olumsuzlukla karşı karşıyadır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ESKİŞEHİR GÜNYÜZÜ AYVALI KÖYÜ NEDİR? eskişehir günyüzü ayvalı köyü ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 03:15:47  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]