Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ESKRİM ESKRİM terimi tütya
tarafından 27.12.2006 tarihinde eklendi
ESKRİM sizce ne demek,
ESKRİM size neyi çağrıştırıyor?
"ESKRİM" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Bayburak 1496 Offline
burak 1496
Bay, 21
0 person liked.
0 person did not like.
Çeviklik taktik geliştirme dalında olan 3 çeşit kılıçla yapılan (flöre,epe,sabr[kılıç]) güzel bir spor.ayrıca sosyete sporuda deildir.o sosyetik insanların beyni algılayamaz bu sporu.bu çevikliğin dışında zekada gerektirir. (20.8.2008 19:39)
(bakınız: insan, güzel, insanlar, zeka, etik, algı, sosyete, spor, yama, erek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayroninh47 Offline
roninh47
x
Eskrime zengi sporu gibi çamur atanlar ancak onun güzellik ve zarafetinden anlamayanlardır.Aynen hoşaftan anlamayan ve armudun iyisini yiyenler gibi.Bu sporun ülkemizde gelişmemiş olması spordan dolayı deyil (bakınız macarlar bu sporda dünyanın eyilerinden onların milli gelirleri bizim kat be kat altımızda artı eski türk kavim lerinden oldukları söylenir yani yetenek sorunumuzda yok) eyer bu sporu yapamıyorsak zengin sporu diye deyil ülke olarak sporu 22 kişi ile bir topun arkasından tepinmek olarak algıladığınız içindir
Eskrim,
• Fiziksel ve zihinsel özellikler önceliklerini en iyi şekilde kullanma imkanı veren,
• Geniş tekniği ve inceliği olan,
• Sinir sistemi üzerindeki düzenlemeyi sağlayan,
• Görme ve elle dokunma hislerinin koordinasyonunu geliştiren,
• Vücudun değişik yerlerine en geniş ölçüde uzanma ve gerilme imkânı veren,
• Kasların çabuklukla harekete geçmesini, gerektiğinde tekrarlanmasını kolayca sağlamak bakımından çabukluğu geliştiren,
• Fiziksel olduğu kadar zihinsel güçlerin ön planda olduğu, önemli ölçüde zekâ gerektiren bir spordur.
Neden Eskrim?
Eskrim, fiziksel ve zihinsel incelikleri en iyi ve en geniş şekilde geliştirmesi yönleri ile herkese tavsiye edilecek bir spor dalı olarak görülmelidir. Eskrim, yapısındaki geniş tekniği, inceliği ve adalelerin yerine göre düzeninin sağlanması bakımından da bir sanat olarak anılmaktadır. Eskrim, vücudun değişik bölgelerine en geniş ölçüde uzanma ve gerilme imkânı vermekte, kasların çok kısa zaman dilimi içinde harekete geçmesi ve gerektiğinde hareketlerin üst üste tekrarlanmasını çabuklukla sağlamaktadır. Ayrıca bayanlarda kas yapmayan bir spor olduğu söylenebilir. Eskrim sporunda diğer sporlarda olduğu gibi çok iyi bir kondisyona ihtiyaç vardır. Ancak, kondisyonun yanında eskrim sporuna has bazı özellikler gerekmektedir. Eskrim, her şeyden önce yumuşak adalenin oluşabileceği bir vücudu ve bu vücudun dengeli olmasının yanında, çok kısa bir zamanda sürate, patlama süratine ulaşabilme yeteneğini artırır.
Zihinsel açıdan eskrim, strateji geliştirmeye ve taktik uygulamalara yönelik yararlar sağlar. Eskrimcinin, kısa maç süresi içinde rakibini çabucak değerlendirmesi ve stilini ona uyarlaması gerekecektir. Eskrim, zihinsel bir oyunun bütün koşullarını içerir. Çok süratli biçimde, birkaç hamle sonrası için zamanında karar verme gerektirdiğinden, eskrim maçı, çabuk oynanan bir satranç maçına benzetilir. Keskin, analitik bir zekâ gereksinimi yanında eskrim, karar mekanizmasının çabuk çalışmasını ve fırsatın ilk belirdiği anda, saldırıya geçme cesaretini gerektirir. Eskrimci bu anı değerlendirmekte gecikirse fırsat kaçmış olur. Her an hazırlıklı olma, hasmını sürekli kontrol altında tutma sonucunda, başarıyla uygulanan bir saldırı planı, kendine güven duygusunun artmasına yol açar.
Psikolojik yönden eskrim ve eskrimcinin, gergin maç koşullarında, dikkatini toplayarak, müsabakaya yoğunlaşırken, ruhsal dengesi bakımından, kendini sakin tutması gerekir.
(12.8.2008 12:10)
(bakınız: zaman, türk, dünya, güzel, ağlamak, anlam, araf, soru, neden, cesaret)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayGARB-İ YELİ Offline
GARB-İ YELİ
x
Adana
Bir spor dalı olarak hiç çekici gelmiyor... (sosyete sporları arasında golften sonra geliyor) (30.8.2007 18:00)
(bakınız: lara, sonra, sosyete, spor, aras, çekici, golf)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baynümayiş Offline
nümayiş
x
İstanbul
Sosyete sporu. (28.12.2006 15:21)
(bakınız: sosyete, spor)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanmoderatöriçe Offline
moderatöriçe
Bayan
Şırnak
ülkemizin (bursamızın) meşhur gılıç galkan ekibinin europalı rakibi olup daha zerafetli olanıdır. şövalye sporu olaraktan da bilinir. flöre, epe diye çeşitleride mevcuttur. (28.12.2006 12:47)
(bakınız: lara, ülke, bursa, daha, şövalye, spor, ülkemiz, meşhur, âfet, burs)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ESKRİM NEDİR? eskrim ne zaman?

Antoloji.com
19.2.2017 21:35:44  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]