Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ESNEMEK ESNEMEK terimi Sezgin_
tarafından 13.7.2005 tarihinde eklendi
ESNEMEK sizce ne demek,
ESNEMEK size neyi çağrıştırıyor?
"ESNEMEK" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayMahmut Ali K.. Offline
Mahmut Ali Karamanlı
x
5 person liked.
1 person did not like.
ESNEMEK NEDİR?Esnemek, dünya tıbbının şu ana kadar çözümleyemediği 10 esastan birisidir. Şu anda tıp otoritelerinin hiç birisi esnemenin neden olduğu konusunda en ufak bir bilgi birikimine sahip değildir. Bu araştırmamı sizinle paylaşmak mutluluğuna eriyorum. Otorite kabul edilen kimseler, esnemenin ne işe yaradığı konusunu belki yıllar sonra anlayabilirler.

Sevgili okurlar, canlıların elektrik ile çalıştığını bilmeyen yok gibidir. Ancak akan elektrik ile yani polarize olmuş elektrik ile statik yaygın elektrik birbirinden farklı davranış gösterirler. Elektrik konusunda kaynak bilgi olarak bir yazı yazmıştık. İnsan vücudunun, statik elektrik birikimi , zaman zaman 35000 volta hatta daha fazla olabildiğini anlatmıştık. İnsan her gün sabah, normal şartlarda belli bir potansiyel ile uyanır. Akşama doğru, günlük yaşam ile belli seviyelere çıkar. Statik elektriğin dolan bardak misali zaman zaman boşaltılması gerekir. Statik elektrik birikimini vücudun bir şekilde atması gerekir. Bu elektriğin boşaltma yollarından birisi esnemektir. Esnemek ile kapasitif hava miktarında artış olur. Havada bulunan karbon atomları statik elektriği üzerine alıp vücuttan atma yeteneğine sahiptir. Kış aylarında hava kuru olduğu için statik yük havaya daha kolay boşalır. Kış aylarında ve soğukta esnemek daha fazla olur. Vücudun kış aylarında daha fazla statik üretmesi hem giyim şeklinden, hem de üzerimize ve ayağımıza giydiğimiz kauçuk esaslı ayakkabılardan olur. Aynı zamanda üzerimize giydiğimiz sentetik esaslı elyaf türü elbiseler statik elektrik birikimini artırırlar. Gün boyu devamlı yükleme yapılan insan akşam saatleri gelince yük miktarında artış ile hem sıkıntısı hemde esnemesi artar. Artık uykusu gelmiştir uyku hazırlıkları yapacaktır. Bu arada çevresel problemler yüzünden uyku uyuyamayan insan dengeleri bozmaya başlar. Beyinde elektriksel akış yönü ve miktarı bozulmuştur. Bu kişinin hastalanmaması mümkün değildir. Hayvanlarda daha enterasan bir durum olarak bir papağan cinsinde daha fazla esneme görüldüğüdür. Diğer hayvanlarda esneme görülmez veya çok azdır. Sebebine gelince toprak üzerinde herhangi sentetik ürün olmadan toprakla direkt olarak temasları bunu engeller. Çünkü statik elektrik birikmediğinden sıkıntı ve esneme oluşturmaz. Papağanlar devamlı izalatör gibi ağaçlarda olduğundan esneme olabilir. Bu papağanların enteresan diğer bir özelliğide çok fazla tuz tüketmeleridir. Bilindiği üzere tuz manyetik alan ve statik elektrik tutucusudur. Vücutta aşırı tuz miktarı olduğunda oradaki statik elektrik birkimi de fazla olacaktır. Bu gerekçeyle papağanlardaki esneme açıklanabilir.

Statik elektrik insan vücudunda stres, anksiyete, depresyon, çeşitli psikozlar, hatta şizofreni gibi psikiyatrik hastalıklar. Alzeimer, MS, çeşitli laküner enfaktlar gibi nörolojik hadiselerde. Diğer sistemik hadiseler ve kanser oluşumunda statik elektriğin mutlak etkisi vardır. Yeri geldikçe bunlar anlatılacaktır. Statik elektriğin neler yaptığını görsel videolar kanalı ile internet üzerinden izleyebilirsiniz. Statik elektriğin birikimi, birkaç şekilde boşaltılır.

Uyku, statik elektrik boşaltımı konusunda en önemli fonksiyonlardan birisidir. Peki ; uyku bunu nasıl yapar? Uyku sırasında beyin dalgaları CAP denilen değişken ritme sahiptir. Bu ritim statik elektriğin kendi içinde polarize edilerek nötralize edilmesine sebep olur. Çoğu insan geceleyin herhangi bir sebeple uyku uyuyamadığında beyin elektriğinde değişken ritim olamayacağı için birikim olur. Bu birikim vücut ısısının aşırı yükselmesine ve terleme miktarının artmasına yol açar. Tabi ki uyku uyuyamayan kimse aşırı sinirli ve gergin olacaktır.

Sayın okurlar, kullandığım CAP ‘s tabiri çok enteresan bir olaydır. Beyin elektrik dalgaları alfa,beta,gama ve teta diye dört ana formda siklus gösterir. Tıp adamları arasında, bunun ne işe yaradığını bilen kimse yoktur. Allaha inanmayanlar, işine gelmediğinde, sorulunca Allahtan derler. Hafızalanma ve statik elektrik konusu yeri geldiğinde detaylandırılacaktır. Yalnız şunu söylemek gerekirse, hafızalanma için frekans mutlak gereklidir. Frekans değişimi içinse değişik frekans gerekir. Hafızalanma bu şekilde yazılıma tabi tutulabilir.

Statik elektriği, gün içinde boşaltabilmek için su , toprak, metal topuzlar vb. metal aksam teması gerekir. Dinimiz burada insan vücudunu, bu konuda korumaya almak için beş vakit abdest almayı ve namaz kılmayı emretmiştir. Açıklamak gerekirse, su ile temas eden uzuvlar üzerlerindeki statik elektriği kullanılan suya boşaltırlar. Namaz kılmada ise alın vasıtası ile statik elektrik toprağa aktarılır. Vücut bu şekilde rahatlar. Spor yapıp terleyince terleme ile vücuttan temelde elektron yükü boşaltılır. Isıyı tutan asıl olarak elektronlardaki yükün çekim gücüdür. Uzun yol şoförlerinin çok bildiği bir gerçek; uykuları gelip esnemeye başladıklarında, arabayı yolun kenarına çekip alınlarını toprağa yasladıktan sonra uykuları açılmış şekilde yollarına devam ederler. Uyku ve uykusuzluk konusunda kişilik yapısına göre biriken statik elektrik irritabıl kişilerde uykusuzluk, zorluktan kaçanlarda ise uykuya düşme halini yapar.

Havanın ve dünyanın statik yük miktarı insan psikolojisini direkt olarak etkiler. Bu hafızada ve öğrenme yeteneğinde de söz sahibidir.

Ağrı fizyolojisinde statik elektriğin çok büyük rolü vardır. Şöyle ki; bilindiği gibi romatizmal aktivasyonda olan hastalar, hava basınç ve sıcaklık değişikliklerinde çok şiddetli ağrı duyarlar. Normalde eklem ve kemik yüzeyi bozulmuş insanlarda, müphem kemik ağrıları derin duygu ile algılanır. Eğer yüzeyel ağrıların daha fazla iletilmesi olursa derin ağrı duygusu ortadan kalkar. Tersi yüzeyel ağrı azaldığında derin ağrı artacak demektir. Statik elektrik birikimi başlangıçta ağrı iletisi artarken belli dönem sonra ileti azalır ve yok olur. Düşüncenin çok fazla yoğunlaşması ise endorfinler kanalı ile ağrı iletisini yok ederek anestezi etkisi yapar.

Sevgili okurlar statik elektrik konusu ve vücut elektriksel dinamiği o kadar geniş ve bilinmeyen konular ki, her birisi tez olacak büyüklüktedir. Daha sonra ki yazılarda detaylar anlatılmaya devam edecektir.

Yalnız şunu söylemek gerekirse esnemek vücut statik elektriğinin fazlalaşmasından kaynaklanan, aynı zamanda aşırı yorgunlukta kasların aşırı elektrik üretmesi neticesi boşaltımın olmamasından yorgunlukla beraber algılanan bir durumdur. Tedavisi ise statik elektriğin boşaltılmasıdır. Laktik asit birikimi ile yorgunluk ve kasılmalar olduğu söylense de asıl olan statik elektrik birikimidir. Çünkü çizgili kasların elektrik üretimi kapasitör olan vücutta dolmaya sebep olup bunun hafızalanması ise kronik yorgunluk sendromu sebebi olabilir. Yaşlı insanlarda statik elektrik birikimi gençlere göre daha az olmaktadır. Cinsel uyarılma ve orgazm hadisesi de benzeri sebeple yaşlılarda daha az olur.SaygılarımlaDr. Efser GÖKÇEN

http://www.manyetikdunyamiz.com dan alıntıdır
(21.11.2010 16:10)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanlar_a Offline
lar_a
Bayan
uyu lütfenn demek :) (16.9.2008 02:40)
(bakınız: emek, demek, lütfen)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayen iyi benim.. Offline
en iyi benim benden iyisi yok
x
esnemenin sebebi beyinin ısınmasıdır. bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. (8.7.2007 13:25)
(bakınız: bilim, ilim, lara, beyin, kanıt, anıt, kanı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayarc-arc Offline
arc-arc
x, 35
kendileri ertesi gün çalışmayacak olduğundan (bknz:günlerden cuma) gayet pervasız, keyifli, düşüncesiz, evden postalanası misafire 'yahu kardeşim sen çalışmıyorsun anladık da ben sabahın 7sinde kalkıp büroya gidecem..yazık-günah! ..' mealindeki 'eh size müsaade, karpuzu da sonra keseriz artık' hareketi.. (19.2.2007 13:06)
(bakınız: kardeş, düşünce, günah, artık, cuma, yazı, sonra, misafir, ecem, sabah)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySEZGiN_ Offline
SEZGiN_
Bay, 17
Venezuella
* Sabahları aynı zamanda gerinerek hareketsiz kalmış kaslara kan gitmesini sağlayan yüksek öksijen alma hareketi.

* Geceleri uyku ihtiyacı içindeki bedenin, dinlenme durumuna geçememekten kaynaklanan normale aykırı durumda ayık kalması için oksijen ihtiyacını karşılaması..

* Bizim din hocasına göre, ciğerlerde bronşlarda sürekli duran bayat havanın tazelenmesi
(13.7.2005 12:24)
(bakınız: zaman, gece, uyku, ayna, arda, esin, emek, hoca, için, beden)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ESNEMEK NEDİR? esnemek ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 22:14:36  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]