Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
EYNELLİ KÖYÜ EYNELLİ KÖYÜ terimi sofiyacan
tarafından 6.4.2005 tarihinde eklendi
EYNELLİ KÖYÜ sizce ne demek,
EYNELLİ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"EYNELLİ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>
BayAltıncı Murad Offline
Altıncı Murad
Bay, 40
Ankara
3 person liked.
3 person did not like.
Eynelli köyü hikayesi

Köyümüzün derin deresinde tesadüfen doğmuş çocuklardan biriydim ben. Hayatımın ilk yıllarını, kendimi tanımaya başladığım dönemleri birer resim olarak hatırlıyorum da, benim şimdi ki çocuklarıma gösterdiğim ilginin zerresini bile görmediğimi peşinen söylemem gerektiğini düşünüyorum.
Atıyorum, küllükte oynarken bir köpeğin saldırısına uğramak ve paramparça ceset olmak, samanlıkta saman çiğnerken boğulmak, ineklere yem verirken alacağım bir boynuz darbesi gibi sebeplerden her an yok olmak kuvvetli muhtemeldi.

İlkokul yılları ve yaz tatillerinde Eynelli köyünün beklide ayak basmadık yerini bırakmadığım dağları; Hali böğren i, Kum’u, Çağlağanı, Meniği, Çelemendinin yurdu, Bağderesi, Sırımı, Pınar başı, Koyağı Gök tepesi, Kavacı öreni, birer anı ve yaşanmış çocukluk yıllarımın değerli resimleri olarak kaldı bende.

Eynelli köyünde benim çocukluğumda kış ayları çok soğuk ve karlı geçerdi. Aklımda kalan az sayıda ki mutlu anılarımdan biride, evimizde fırına patates atardım.
Patatesi ikiye bölüp, pencereden dışarı baktığımda patatesin gerçek tadını alabilmek için, kar tipi şeklinde yağmalı rüzgar ağacımızın dallarında fısıldamalıydı.Biraz daha büyüdüğüm ve 10-11 yaşlarıma geldiğim dönemde yaşadığım çocukluk aşkımın bıraktığı derin yaranın etkisiyle yazdığım bu yazımın bu bölümünde Rahmetli o kızdan bahsetmeden geçmek, o köyde yaşadığım yıllara ihanet olur düşüncesindeyim.
Seviyordum o kızı.O kızın kendisine olan sevgimi bilmemesine imkan yoktu zira kendisine Ankaraya Mektup yazarak Polis radyosundan şarkı isterdim. Şöyle ki; “Ben Niğde Çamardı Eynelli köyünden Murat Tekin. Sizlerin proğramını zevkle takip ediyor her Cumartesi saat 13:00 ü sabırsızlıkla bekliyorum. Sizden Metin Şentürk ten Yaktın beni şarkısını, Sevdiğim o kız için istiyorum..

Polis radyosu bizim köyde zorlukla, o zamanın mükemmel Radyo markası Delta radyomuzdan evin damına elektrik teli (vb) bağlayınca yayın aldığımız bir radyo kanalıydı.Herkes Polis radyosu aşığıydı çünkü Polis radyosu Klasik TRT radyo 1in dışına çıkan ve artık bıktığımız, hiç sevmediğimiz, burası Radyo 1 şimdi Hicaz ve Nihavent makamında şarkılar dinleyeceksiniz cümlesinden çok daha kulaklarımıza hoş gelen, Metin Şentürkün biraz daha Sevgiliye hitap eden şarkıları, buna keza Harun Kolçak’ın, belki de sadece köylü saf düşüncelerimizden doğan bakın ben uzun saçlı şarkıcının şarkılarını dinliyorum düşüncesiyle etrafımıza şehirli imajı verme uğruna dinlediğimiz hiphoplu şarkıları, Sinan Özenin camdan cama ve Hakan Peker’in o dönemin meşhur şarkısı köylü güzeli (vb) şarkıları yayınlıyordu. Şunu da özellikle belirtmeliyim ki; Polis Radyosun da TRT Radyo 1 ajanslarında olduğu gibi Reha Muhtar Atina dan bildirmezdi :)

O kız, Polis Radyosuna mektup yazarak şarkı isteğinde bulunur ancak bunu sadece kendisi için isterdi.  Ne anlardı ki bundan? Evet koskoca Radyoda isminin okunması mükemmel bir olaydı ama kendisi için şarkı istendiği anın Radyoda yayınlanması kadar da güzel bir şey olamazdı düşüncesindeyim zira o kızın benim için bir kere şarkı istemesini ne kadar çok isterdim.
O kız, teyzemin kızına O beni seviyorsa bende onu severim demiş onu duydum. Bir kerede okulun bahçesinde oynarken ona tüm kızarıklığımla “Bu hafta polis radyosunu dinledin mi? ” dedim. oda, “dinledim sen dinledin mi”? “ dedi ve ben de dinledim deyip hızlı adımlarla evin yolunu tutmuştum çünkü açıkçası zaten tip olarak kap kara bir çocuktum ki, bir de bunun üstüne cümle kurma kabiliyetimin olmayışı yüzünden de daha fazla rezil olmak istememiştim sevdiğim kıza.

Niğde terminalinde asker yolculuğuna çıkacağım zaman benimle aynı anda askere giden abisini uğurlamak için oraya gelen o kızla otobüs hareketleneceği anda uzun uzun bakıştığımızı hatırlıyorum. Bu o kızı hayatta son görüşümdü.
Askerde iken başka biri ile evlendiği haberini aldım. Üzülmemiştim.Yapmam gereken bir görev olduğunu biliyordum ve bir şekilde telefon numarasını öğrenerek onu aradım; “ben Amasya’dan arıyorum” dedim “tanıdım” dedi mutluluk diledim “sağol” dedi. Ben sağım ama o sağ kalamadı.  

Yıllar sonra Net tarihini bilmeme rağmen burada belirtmeyeceğimi vurgulayarak, 2004 yılında yaz aylarının birinde, bir TV kanalında O kızın Eşi ile birlikte trafik kazasında öldüğünü öğrendim. 
Oy sa, herkes kedi yolunda kendi hayatını kurmuş, kaderin çizdiği hat üzerinden yaşamımız devam ediyordu. Buna rağmen çocukluktan kalma yürek yarası öyle bir depreşti ki, günlerce gözyaşına boğuldum ama ağlamak yetmiyordu. Bu acının bedeli gözlerimden akan yaşların, karşılığı olmadı, olamadı.
Özdemir Asaf’ın, Eski aşkları anlatan şu dizeleri, yaşadığımız aşkı özet olarak anlatıyor; Ben birini sevmiyordum. O da beni sevmiyordu. Bir gün bir yerde randevulaştık.Ben gitmedim.O da gelmedi.”
Şimdi Ankara’da yaşıyorum ve Eynelli köyüne gittiğim de komşu köyde ki o kızın mezarına gidip konuşurum onunla.Benim mezarı başında olduğumu oraya geldiğimi anlaması hissetmesi için bir şey yapamamanın kahrını ızdırabını yaşarım. Geçen yıl gittiğim de gördüm mezarını yapmışlar güzel bir gül de vardı toprağında.
Murat Tekin
(16.5.2014 10:57)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMahir Öztaş Offline
Mahir Öztaş
x
slm ben lakabı lök ogullarından MAHİR ÖZTAŞ. ben koyumden 8 yasında ayrıldım istanbulda ikamet ediyorum koyumun kokusunu dagını taşını topragını çok özledim koyumdeki dostlarımıda çok özledim herkeze beni tanıyan bilenlere slm eder yorumlarınızı beklerim.eynelli gerçekten mukemmel bir yer yazın tatillerde gelme imkanımda herzamn ugrar dostlarımı ziyaret ederm.ama uzun zamndır gidemiyorum ilk fırsatta gelcem. (19.4.2010 23:43)
(bakınız: istanbul, dost, gerçek, yorum, tatil, koku, yazı, beni, fırsat, ziya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMelek Tekin 1 Offline
Melek Tekin 1
x
slm herşey çok güzelde osman aykar kim yaw köy dışındakiler yorum yapmasın mümkünse............. (13.4.2010 10:38)
(bakınız: güzel, yorum, herşey, osman, mümkün, yapma)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykocamahir Offline
kocamahir
x
eynelli köyü bence hayat demek nasılhayat hava ve suya baglı olduna göre eynellide kıralı var. (27.2.2010 22:34)
(bakınız: hayat, emek, bence, demek, nasıl, haya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayFatih Çelik 1 Offline
Fatih Çelik 1
x
birini çağıma ve hatırlatma (7.10.2009 17:19)
(bakınız: irin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayqqqqqqq Offline
qqqqqqq
x
dağları (17.7.2009 19:02)
(bakınız: dağlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanballl Offline
balll
Bayan, 23
Adana
köyümüz barajıyla bahçeleriyle havasıyla insanlarıyla muhteşem (16.5.2009 10:18)
(bakınız: insan, insanlar, bahçe, muhteşem, anlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaymeRnn, made .. Offline
meRnn, made in heaven
Bay, 97
mrb arkadaşlar.
ben de eynnelli köyünden ozan devrim.
ben de 9 yaşına kadar orda kaldım ve
4.sınıftan sonra ayrıldım.
nazan öğretmenin kızı ezgiyi hatırlıyorum
manyak bi hatundu....
sütçü ismetin kızını hatırliim bi de
o daa süperdi.

herkese cok slmlar
(26.3.2009 17:28)
(bakınız: devrim, öğretmen, arkadaş, yorum, evrim, sonra, ezgi, herkes, hatun, manyak)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayaişeşah Offline
aişeşah
x
ben eynelli köyünden Zeliha Şahbaz.köyümü çok seven biriyim ne zaman köyüm hakkında bir sey okusam gözyaşımı tutamam.köyümde degilim ama köyümü hiç unutmadım.p bahçeli o dogası o kumdaki tarlalarını hiç unutmadım.sanki çiçekleri her zaman burnuma kokuyor. (26.3.2009 15:00)
(bakınız: zaman, gözyaşı, çiçek, ilim, koku, zeliha, tamam, unutma, aman, adım)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayçocuk-ça Offline
çocuk-ça
x, 38
MERHABALAR
EYNELLİ KÖYÜNDE YAZIN KÖY HALKININ TARIM VE HAYVANCILIK ADINA MEVSİMLİK KALDIKLARI ÇARDAKLAR VARDI 1980 Lİ YILLARDA,ÇOK GÜZEL DOĞA MANZARASI OLAN YERLERDİ
BİRDE BANA ÇOK ESRARENGİZ GELEN,ARKEOLOGLAR TARAFINDAN ARAŞTIRMA YAPILMAYA DEĞER Bİ YER VARDI ANIMSADIĞIM,KÖYE YAKIN AMA KÖY DIŞINDA BİR YERDİ
ÇELEMENDİN YURDU (YANLIŞSAM DÜZELTİLSİN) DİYE YİNE YAYLA AMAÇLI KÖYLÜNÜN BOSTAN OLARAK GİTTİĞİ BİR YERDİ,ORDA ÇOK KÜÇÜK BİR TAŞ,O TAŞIN ÜSTÜNDE ONDAN BİRAZ DAHA BÜYÜK BİR TAŞ VE O TAŞIN ÜSTÜNDE KOCAMAN BİR KAYA PARÇASI VARDI,TAHMİN EDİYORUM BU BİR DOĞA OLAYI SONUCUNDA OLUŞMUŞ Bİ GÖRÜNTÜYDÜ
.....
burdan beni ve ailemi anımsayan tüm eynelli halkına özellikle Mahir Çam 'a şükranlarımı iletiyorum,unutulmamış olmak çok mutluluk verici,mailinize msj attım umarım ulaşır size msj ım
Ulu Önder M.Kemal Atatürk ne demiş; köylüler milletin efendidir,köylülerimizi,köylerimizi ve geçmişimizi ilelebet korumak ilerletmek dileğiyle
sevgiyle kalın
HÜLYA KARATAŞ
(18.3.2009 13:33)
(bakınız: sevgi, mutluluk, türk, büyü, güzel, esra, araf, arda, bira, yorum)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>

"EYNELLİ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: EYNELLİ KÖYÜ NEDİR? eynelli köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 02:17:14  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]