Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
FADO FADO terimi EL RICO
tarafından 15.9.2005 tarihinde eklendi
FADO sizce ne demek,
FADO size neyi çağrıştırıyor?
"FADO" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayanSuware Cucik.. Offline
Suware Cucikan
Bayan, 50
Antalya
3 person liked.
0 person did not like.
Fado, 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanmış bir Portekiz halk müziği türüdür. Fado'nun tam bir çevirisi olmamakla beraber, kelime anlamı kadere veya alın yazısına yakındır.

Fado, balıkçı, kaşif ya da denizci olan sevgililerini, eşlerini denize uğurlayan ve onların geri dönmesini umutla bekleyen 19. yy Portekiz kadınlarının artık beklenen yakınlarının geri gelmemesi üzerine denize karşı yaktıkları ağıtlardan türemiştir. Bu nedenle Fado, derin acıların, hüzünlerin, özlemin, nostaljinin, mutluluğun ve aşkın ifade edildiği bir müzik türüdür.
(23.5.2011 23:32)
(bakınız: sevgi, kadın, umut, hüzün, anlam, deniz, sevgili, özlem, kader, kadınlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayPASION TURCA Offline
PASION TURCA
x
FADO'NUN DİVASI MARIZA DENİZ KOKAN ŞARKILARIYLA 20 ŞUBAT'TA İŞ SANAT'TA!


Amerika’nın Blues’u, İspanya’nın Flamenko’su, Arjantin’in Tango’su varsa, Portekiz’in de Fado’su var. Bazı müzikler yalnızca dinlemek ya da söylemek için yapılabilir ama Fado yalnızca hissedilir. Mariza'yı ve şarkı söyleyişini anlatmak için 4 kelime yeterli. Tutkulu, Zarif, Hisli ve Buğulu... Mariza ise neden Fado’yu seçtiğini şu cümleler ile anlatıyor. “Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir. Üzücü değil melankoliktir. Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi.”

Grammy Ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, ilk Dünya Müzik Ödülünü de yine Fado söyleyerek almıştı. Paris'te Fen Edebiyat Akademisi'nin “Medaille de Vermeil” madalyasıyla ödüllendirilen sanatçı, son albümü 'Terra 'ile En İyi Folk Müzik ve En İyi Prodüktör dallarında Latin Grammy Ödüllerinin de sahibi oldu.

Portekiz Devleti tarafından Portekiz kültürünü yurtdışında en iyi temsil eden sanatçı ünvanı alan Mariza, 1999 yılında efsane Fado şarkıcısı Amalia Rodrigues’in adını taşıyan Vakıf tarafından 'Fado'nun Sesi' ünvanını aldı. Türkiye'de de büyük hayran kitlesine sahip olan sanatçı son albümü Terra ve Türkiye’de de çok satan Fado Em Mim, Fado Curvo ve Transparante albümlerinden en özel şarkılari ile 20 Şubat'ta İş Sanat'ta!

20 ŞUBAT 2010, 20.00 - İŞ SANAT
(3.2.2010 15:12)
(bakınız: türk, para, dünya, büyü, deniz, kader, edebiyat, şarkılar, müzik, araf)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayRUH RAHATSIZI Offline
RUH RAHATSIZI
Bay, 48
Türkiye
PORTEKİZLİLERİN AĞITLARINI DİNLERİZ DE NEDEN BİZE BİZİM AĞITLARIMIZ KIROCA GELİR. ANLAMIŞ DEĞİLİM. KİM PORTEKİZCE BİLİYORSA BURAYA BİR FADONUN TÜRKÇE ANLAMINI YAZSIN BİZ DE ZIRLAYALIM GİDEN DENİZCİLERİN ARDINDAN (29.8.2008 22:49)
(bakınız: türk, anlam, deniz, neden, ilim, türkçe, kıro, dinle, ağıt, dinler)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayangelincik nes.. Offline
gelincik nesrin
Bayan, 53
Antalya
Portekizlilerin ağıtları..
Amelia Rodriges'in sesinden dinlemekse..
Günün tüm yorgunluğunu,stresini alıveren hiç bıkmayacağım..
(10.4.2006 23:39)
(bakınız: esin, emek, ağıt, amel, dinlemek, maya, stres, yorgun, eren)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanDR.NO Offline
DR.NO
Bayan, 43
portekizde gecen 19 yy kadınlar kocalarını sevgilelerini denize uğurladıklarında. denizciler balıkcılar kaşifler. döncecekleri zaman limanda beklerlermiş. . ertesi gün. bir daha . ertesi hafta. ertesi ay..kıyıdan günlerce denizden sevgilsini bekleyenler artık beklenen gelmediginde. denize karşı ağıtlar yakar.. bu ağıtlardanda bir müzik. fado doğar. siyah giyen kadınlar söyler. amalia rodrugues. akdenizin üç bülbülü diye anılan bu müziğin en iyi sanatcısıdır. söylerken agladığını hissedebiliyor insan anlamasada...amalia rodrugues' best of fado , missa. 'garras dos sentidos'. vs.. (10.2.2006 17:45)
(bakınız: sevgi, insan, zaman, kadın, gece, anlam, deniz, kadınlar, müzik, arda)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayUZUN BEYAZ .. Offline
UZUN  BEYAZ BULUT
Bay
Fadik. (10.2.2006 00:15)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanyıldız* Offline
yıldız*
Bayan, 57
Ankara
Akdenizli bir müzik... Portekiz'in acı ve hüzün dolu halk müziği.. Yanlış hatırlamıyorsam kader anlamına geliyor portekiz dilinde..
Bir tarihte Portekiz'e giden kardeşim, çektiği dia ları bize oradan satın aldığı bir fado cd'i eşliğinde izletmişti.. O zaman çok etkilenmiştim.. O kadar derin bir hüzün ve acı içeriyor ki gerçekten insan ürperiyor dinlerken.. Ve bütün çığlık çığlığa haline rağmen tuhaf bir zarafeti var.. Portekizde gece kluplerinde tamamı siyah giymiş gruplar tarafından söyleniyormuş ve üç şarkıdan fazla üstüste dinlenmiyormuş.. Her üç şarkıda bir fado söyleyen grup yerine bir başka sanatçı gelip bişeyler söylüyor, sonra tekrar fado grubu 3 şarkı daha söylüyormuş...
(16.9.2005 12:29)
(bakınız: insan, zaman, gece, hüzün, anlam, deniz, gerçek, kader, müzik, araf)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: FADO NEDİR? fado ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 08:27:45  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]