Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
FİFA FİFA terimi
tarafından 20.11.2005 tarihinde eklendi
FİFA sizce ne demek,
FİFA size neyi çağrıştırıyor?
"FİFA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayPara Kazanma.. Offline
Para Kazanma Hırsı
Bay, 39
İstanbul
1 person liked.
1 person did not like.
FIFA Oyun Kuralları
Kural 1: Oyun Alanı Boyutlar Oyun alanı dikdörtgen olmak zorundadır. Taç çizgisi kale çizgisinden uzun olmak zorundadır. Uzunluk: minimum 90 m (100 yarda) , maksimum 120 m (130 yarda) Genişlik: minimum 45 m (50 yarda) , maksimum 90 m (100 yarda)
Uluslar arası maçlar Uzunluk: minimum 100 m (110 yarda) , maksimum 110 m (120 yarda)

Genişlik: minimum 64 m (70 yarda) , maksimum 75 m (80 yarda) Aşağıda iki değişik kaynaktan alınmış futbol saha ölçülerini gösteren şemalar görüyorsunuz. Oyun Alanının İşaretlenmesi Oyun alanı çizgilerle belirlenir. Bu çizgiler sınırladıkları alana dahildir. Uzun olan iki kenar çizgilerine taç, daha kısa olan diğer iki kenar çizgilerine kale çizgisi denir. Bütün çizgiler en çok 12 cm (5 inç) genişliğinde olmalıdır.

Oyun alanı bir orta çizgi ile ikiye ayrılır. Başlama noktası bu çizginin tam ortasına işaretlenir. Bu nokta merkez olarak 9.15 m. (10 yarda) yarıçaplı bir daire çizilir.

Kaleler Kaleler, her bir kale çizgisinin ortasına yerleştirilmelidir. Bunları bayrak direklerinden eşit uzaklıkta yukarı doğru dik iki direkle bunları birleştirilen yatay bir üst direkten oluşur. İki direk arasındaki mesafe içten 7.32 m. (8yarda) , üst direğin alt kenarının yerden yüksekliği 2.44 m. (8 feet) dir. Her iki direk ile üst direk aynı kalınlıkta ve en çok 12 santimetre (5 inç) olmalıdır. Kale çizgileri de kale direkleri ile aynı genişlikte olurlar. Kalelere kale ağları, direklere üst direğe ve yere iyice tutturulmak ve kaleciye hareket serbestisi vermek şartı ile takılabilir. Kale direkleri ve üst direk beyaz renkte olmalıdır.

Kale Alanı Kale alanları, oyun alanının her iki ucunda aşağıda ifade edildiği gibi belirlenir: Kale direklerinin iç kenarlarından 5.5 m. (6yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler, saha içine doğru 5.5 m. dik (6 yarda) uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan kale alanıdır.
Ceza Alanı Ceza alanı oyun alanının her iki ucunda aşağıda ifade edildiği gibi belirlenir. Kale direklerinin iç kenarlarından 16.5 m. (18 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler, saha içine doğru 16.5 m. (18 yarda) dik uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan ceza alanıdır. Her bir ceza alanı içinde kale direklerinden eşit uzaklıkta ve kale çizgisine 11 m. (12 yarda) mesafede bir penaltı noktası işaretlenir.
Ceza alanı dışına merkezi penaltı noktası olan 9.16 m. (10 yarda) yarıçaplı bir daire yayı çizilir.
Bayrak Direkleri Her köşeye, en az 1.5 m. (5 ayak) yüksekliğinde, ucu sivri olmayan ve bayrak takılan bir direk dikilir. Bayrak direkleri ayrıca, orta saha çizgisi hizasında, taç çizgisinin en az 1 m. (1 yarda) dışına dikilebilir. Köşe Yayı Her bir köşe Bayrak direğinden itibaren oyun alanı içine 1 m. (1 Yarda) yarıçaplı çeyrek daire yayı çizilir.
(26.3.2007 13:01)
(bakınız: para, akıl, ceza, ayna, arda, bayrak, futbol, doğru, oyun, nokta)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayakyturk Offline
akyturk
x
İstanbul
Elbetteki, uluslararası futbol turnuvalarını ve organizasyonunu yapan kurumlardan biri. Bunun son olaylar muvacehesindeki davranışları üzerine yorum yapmak gerekirse, her kurum ve kuruluş kendisini yönetenlerin şekil ve kalıbına bağlı olarak taraf olmak zorundadır. İşin içine uluslararasılık girince ise, bu zaten kaçınılmazdır. Burada dikkati çeken taraf esas itibariyle, tüm uluslararası konularda biz türklerin tek kalması. Bir başka ifadeyle, muhasım duygular nedeniyle türkiyenin karşısında olan yahut olabilecek durumda olanların ittifak etmesi. Buradan çıkarılması gereken ders, her zaman güçlü olmak zorunluluğudur. Güç ve buna bağlı dengeler çerçevesinde hareket eden uluslararası ilişkiler bakımından yalnızlığımızı, 'türkün türkten başka dostu yoktur' u bize yeniden hatırlatan bir kurum. (7.12.2005 16:37)
(bakınız: dost, zaman, türk, araf, türkiye, neden, arda, duygu, türkü, yalnız)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayan**emel** Offline
**emel**
Bayan, 30
İstanbul
nedense turkiye'nin resmi dilini türkce kürtce zanneden ve türkiye isvicre maci sonrasi aldigi kararlarla 'bu kadar da olmaz' dedirten kurum... (29.11.2005 17:40)
(bakınız: kürt, anne, türk, türkiye, neden, sonra, kara, nedense)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanNurfer Offline
Nurfer
Bayan, 50
İzmir
Futbolun artık spor olmaktan çıkıp meydan muharebesi olduğunun son ispatı olan İsviçre- Türkiye maçından sonra ilkellik biletini sadece Türklere kesen kuruluş. (24.11.2005 20:22)
(bakınız: türk, türkiye, futbol, artık, sade, sonra, sadece, türkler, isviçre, esen)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baygöcer_ Offline
göcer_
Bay
Almanya
millet olarak onada yaranamadik... (24.11.2005 00:54)
(bakınız: yara, lara, millet, madik, illet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayDüşünmüyorum.. Offline
Düşünmüyorum YiNe De varım
Bay
Başkanı İsviçreli olan kuruluş (22.11.2005 11:53)
(bakınız: isviçre, kanı, başkan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayLemonde Offline
Lemonde
x, 33
Ankara
Futbolla ilgili bi şeydi, ama neydi bilmiyom. (22.11.2005 01:03)
(bakınız: futbol, ilgi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayLogical Song Offline
Logical Song
Bay, 17
Venezuella
Hakemleri ilgilendiren bir şey olmalı. Mesela fifa kokartlı olmak onların ilgi alanı sanırım. (21.11.2005 12:33)
(bakınız: sela, hakem, meselâ, ilgi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKuduzotu Offline
Kuduzotu
x, 35
Eskişehir
sitesi hacklenen kuruluş (21.11.2005 11:14)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayürperti Offline
ürperti
Bay
İstanbul
en iyisi 99 olan futbol oyunu serisi. (20.11.2005 22:12)
(bakınız: futbol, oyun, en iyi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: FİFA NEDİR? fifa ne zaman?

Antoloji.com
19.2.2017 23:59:19  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]