Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
GAZİANTEP YAVUZELİ KUZUYATAĞI KÖYÜ GAZİANTEP YAVUZELİ KUZUYATAĞI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
GAZİANTEP YAVUZELİ KUZUYATAĞI KÖYÜ sizce ne demek,
GAZİANTEP YAVUZELİ KUZUYATAĞI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"GAZİANTEP YAVUZELİ KUZUYATAĞI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
1 person did not like.
Kuzuyatağı, Yavuzeli

Kuzuyatağı, Gaziantep ilinin Yavuzeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak köyde taş mezarların olması köyün tarihinin çok eskilere dayanmakta olduğunu gösterir.

Köyün tarihi hakkında anlatılan hikâyelerde Çorumlu Gözübüyük Mehmet Ağa adında bir çobandan bahsedilir. Köyün eski adının da Gözübüyük olması bu iddiayı desteklemektedir. Bu köyde kırkgöz kaynağı bulunmaktadır.

Köye Ulaşım

Kuzuyatağı'ndan günde bir defa Gaziantep'e otobüs seferi düzenlenir. Otobüs Yavuzeli'nde mola verir. Gaziantep ve Kuzuyatağı arasindaki tüm yol asfalttır.

Kültür

Köyün

GELENEK VE GÖRENEKLERİ

Düğünlerde köy meydanında, köyün hemen hepsinin katılımıyla halaylar çekilir. Yılda birer kez Hacı Küreyş ve Karababa ziyaretleri yapılır. Bu ziyaretler köylülerin var olan kaynaşma ve dayanışmasını daha da pekiştirir.

YEMEKLERİ

Boranı-Nohutlu pilav- Ayran çorbası- Arap köftesi-Lapa-Şıllık-İçli köfte-Patlıcanlı sebze yemeği-Otlu pilav - Tırşık-patlıcan söğürme-bulamaç- panık-ekşili loluk-acur dolması eşkili kulak salatası vs..

EĞİTİM

Kuzuyatağı, eğitim oranı yüksek bir köydür.Köyde öğretmene ve eğitime çok önem verilir. Köyün ilk öğretmeni Hilmi Erdoğan'dır. Bir yıl sonra Hilmi Erdoğan'ın yerine Hasip Özkan öğretmen atanmıştır. Hasip Özkan bu okulda beş yıl başarılı hizmetler vermiştir. Eğitime bir sınıfla başlanmıştır. Bu sınıftan mezun olmuş bir çok öğrenci üniversiteyi bitirmiştir.

Coğrafya

Gaziantep iline 67 km, Yavuzeli ilçesine 25 km uzaklıktadır. Fırat Nehri yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Köyün 200 m batısından geçen Merzimen Çayı, Rumkale'de Fırat Nehri'ne dökülmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün, meşe ağaçlarından oluşan koruluğu bulunmaktadır.Köy koruluğu zaman zaman yakacak olarak kullanıldığı için oldukça azalmıştır.Köyde iklim olarak Antep fıstığı-üzüm-incir-nar-zeytin ve akdeniz ikliminde yetişen hemen hemen tüm meyve ve sebzeler yetişir.

Nüfus

1980`li yıllarda 5000`e ulaşan köyün nüfusu Gaziantep'e, Antalya'ya ve hatta Avrupa'ya verdiği göçlerle azalmıştır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En çok üretilen tarım ürünü fıstıktır. Köyün geçim kaynağı Antep fıstığı'dır. Merzimen Çayı'nda tatlı su balıkları bulunmaktadır. 1960'lı yıllara kadar önemli bir yer tutan üzüm bağcılığı ve hayvancılık son yıllarda azalmıştır. Köyün önemli geçim kaynaklarından biriyse özellikle Îsviçre ve Almanyadan olmak üzere yurt dışında yaşayanların akrabalarına yaptıkları desteklerdir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Altyapı bilgileri

Kuzuyatağı Köyü İlkokulu 1954 yılında yapılmış ve 1954-1955 eğitim-öğretim yılında eğitime başlamıştır. Köyün 1980 yılından bu yana ortaokulu da vardır. Şu anda Kuzuyatağı ilköğretim Okulu taşımalı sistemle çevre köylerin öğrencilerine de hizmet vermektedir. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. 1980'li yıllardan sonra köye eskiden encümen azası olan mustafa yılmaz tarafından yaptırılan sağlık ocağı günümüzde hizmet vermekte olup,doktoru vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Karamağara mevkiindeki Kırkgöz Pınarları'nın suyunun bir kısmı Merzimen Çayı'na dökülürken bir kısmı da Kuzuyatağı ve çevre köylerde içme suyu olarak kullanılmaktadır. Köye su gelmeden önce köylüler su ihtiyaçlarını Köyün güney batısındaki Kaplanlık ve Mayallık mevkisi arasındaki dereden çıkan Hamzo'nun Pınarı'ndan temin ederlerdi. Suyu keçi derisinden yapılmış tuluklara doldurup hayvanlar aracılığı ile köye taşırlardı. 1985 yılından sonra köye su, elektrik, telefon gelmiş ve köy yolu onarılmıştır.Köy İlköğretim Okulundan mezun olmuş değişik meslek grubunda çalışan yüzlerce meslek sahibi vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet
* Kuzuyatağı Fotoğrafları
* {uzayfoto| enlem=37.2833333 | boylam=37.7666667}

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: GAZİANTEP YAVUZELİ KUZUYATAĞI KÖYÜ NEDİR? gaziantep yavuzeli kuzuyatağı köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 02:19:55  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]