Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
GERİLLA GERİLLA terimi Revna
tarafından 1.7.2005 tarihinde eklendi
GERİLLA sizce ne demek,
GERİLLA size neyi çağrıştırıyor?
"GERİLLA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3 4 5 10 11
sonraki sayfa >>
BayanKara Defter Offline
Kara Defter
Bayan
3 person liked.
0 person did not like.
bildiğin 'terörist' (8.1.2017 13:15)
(bakınız: terör, terörist, iğin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOzan Han 2 Offline
Ozan Han 2
x
Gerilla bizim köpeklere özgü bir terim değil. Gerillanın bir çok anlamı vardır. 'Gerilla savaş taktiği' vardır mesela rakip ordu daha güçlüyse dağlarda vur-kaç olarak yapılan taktiğe gerillaca savaşmak denir. Mesela Doğu Türkistan'ın kahramanı bizimde sahiplenmemiz gereken Osman Batur kendisinden çok daha güçlü olan Çin ordusuna karşı gerillaca savaşmıştır. Sonunda da şehit olmuştur anmışken mekanı uçmağ olsun. (9.10.2016 21:35)
(bakınız: türk, anlam, savaş, şehit, arda, köpek, dağlar, lara, sela, ordu)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySondraktaki .. Offline
Sondraktaki Şaşkınyolcu
Bay, 35
İstanbul
gerilla dağlarda kendi başına, bağımsız olarak yasadışı işler yaparlar. yani türkiyemiz de vatan haini adi kansız köpekler terörist diye anılırlar gerillalık=terörist vatansız köpeklerdir (3.10.2016 23:29)
(bakınız: türk, türkiye, vatan, arda, köpek, terör, dağlar, lara, vatan haini, hain)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayHay Mat Los Offline
Hay Mat Los
Bay, 44
kendini dilsiz.. dilini sahipsiz bırakma.... (15.3.2016 22:25)
(bakınız: ırak, bırakma, endi, kendi, sahipsiz)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayGün Dönümü Offline
Gün Dönümü
Bay
Uruguaylı yazar Eduardo Galeano'nun 1980 yılında yayınlanan ve bugünün pedagojisiyle pek örtüşmeyen ama bugün artık büyümüş olan 90'lı yılların Kürt çocuklarıyla paylaşmanın yerinde olabileceğini düşündüğüm bir çocuk hikayesiyle bitirmek istiyorum: Hikayenin İspanyolca adı 'La piedra que arde', birebir çevrilince 'Yanan Taş' ya da 'Sıcak Taş' gibi bir şey. Biz, 'Sihirli Taş ' diyelim adına.

Galeano bu çocuk hikayesinde ihtiyar bir adamla bir çocuğun dostluğunu anlatır. Çocuk bir gün ormanda bir sihirli taş bulur, üzerinde 'Gepegenç olursun, beni parçalarsan' yazıyordur. Çocuğun aklına hemen kambur, bir ayağı aksak, dişleri dökük, yüzünde yara izleri olan, güçlükle soluk alan ve bu görüntüsüyle bütün çocukların korkutan ihtiyar dostu gelir. Hayatını bahçelerde bekçilik yaparak kazanan ihtiyar, birkaç gün önce çocuğu düştüğü zor durumdan kurtarmış, ona büyük bir iyilik yapmıştır.

Çocukla birlikte ormana gidip sihirli taşı gören ihtiyar taşı kırmayı reddeder ve hediyesi kabul edilmediği için kalbi kırılan çocuğa nedenini anlatmaya çalışır: 'Bak,' der 'bu dişler kendi kendine dökülmedi, onları söktüler ağzımdan. Yüzümdeki bu yara izleri bir trafik kazasından kalma değil. Sonra ciğerlerim... bacağım... Bu bacağımı cezaevinden kaçarken kırdım; duvar çok yüksekti ve yere cam kırıkları döşenmişti. Başka izler de var bedenimde senin görmediğin. Bedenimde taşıdığım izler ve bedenimde olmayan kimsenin göremeyeceği yerlerdeki başka izler'.

'Eğer bu taşı parçalarsam, bu izler silinecekler. Ama bu izler benim kimlik belgelerim, anlıyor musun? Kimlik işaretlerim. Aynaya bakıyorum ve 'Bu benim' diyorum, kendime karşı bir üzüntü, bir acıma hissetmiyorum. Çok uzun zaman mücadele ettim. Ama özgürlük mücadelesi hiç bitmeyen bir mücadeledir. Şimdi orada uzakta, bir zamanlar benim mücadele ettiğim gibi o mücadeleyi veren başkaları var. Benim ülkem ve halkım hala özgür değil. Anlıyor musun? Ben unutmak istemiyorum.'

Unutmamak, hatırlamak, anadilini konuşmak, anlatmak, tanıklık etmek, yaşananları tercüme etmek de mücadele etmenin saygıdeğer yöntemlerindendir. Ve yaralarımız, bir noktadan sonra, bize acı vermezler; bize kim olduğumuzu hatırlatırlar...
(22.11.2015 13:21)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayRamazan Alkış Offline
Ramazan Alkış
Bay, 22
Adana
Özgürlük savaşçısı (9.9.2015 13:59)
(bakınız: özgürlük, savaş, özgür, savaşçı, sava)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayEldorado Yol.. Offline
Eldorado Yolcusu
Bay, 40
Erzurum
Bir çoğunun söylerken bile korktuğu bir terim...oysa herkes yaşama karşı bir gerilladir mucadelesinde... (19.6.2015 21:00)
(bakınız: yaşam, esin, söyle, terim, herkes, oysa, bile, erken, illa, geri)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKadir Yıldız.. Offline
Kadir Yıldız 5
Bay, 31
İstanbul
hangi dilden dilimize geçmiş? (27.1.2015 17:33)
(bakınız: ilim, geçmiş, dilimiz)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanEbru Delibaş.. Offline
Ebru Delibaş 2
Bayan, 22
İstanbul
Hani kimsenin gerilla olmaya da niyeti yok çok şükür Songül Hanım! ! ! ! ! ! ! ! ! ! Adım halk dilinde masuma kıyan, isyankar, yaradan katında biçare, ekmeğini yediği vatana ihanet eden gafil olarak anılacaksa, daha da önemlisi bir kadın olarak dağa çıkıp binlerce erkekle beraber yalnız yaşayıp hayamı kaybedeceksem (çünkü Peygamber efendimiz s.a. şöyle buyurmakta: bir kadın ve de bir erkek nikahı düştüğü kişi yani bir arada olursa üçüncü kişi şeytan olur) ve annem, babam, kardeşlerim bulunduğum durum için boyun eğerek dolaşacak ise iyi ki gerilla değilim. Siz hak savunmak ile cani olmayı karıştırıyorsunuz arkadaşlar. Kaç tane örnek sunabilirsiniz peygamberlerimiz ve de hakkın yolunda giden Allah dostları zatların yaşamından ki onlar her halükarda örnek idiler bize? O yüzden beğenilmeyen bir yönetime karşı sosyal yollardan hak aramak varken öyle kirli isimlere bulamayın demokrasiyi! gerçek mücadele kardeşlik ve de birlik için, İslam için Allah için verilir. gerilla hak arayan değil hakkı katledendir. Kan akıtan her rejim suçludur sebebi her ne olursa olsun! ! ! (28.3.2014 09:30)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanEvin Kaya 1 Offline
Evin Kaya 1
Bayan
güneşi göremeden yıldızlarla gömülen mağrur gururlu ve inadına isyankar olan insanlardır saygıyla dünyadaki bütün militanları selamlıyorum (9.11.2013 17:35)
(bakınız: insan, dünya, saygı, güneş, insanlar, yorum, yıldız, selam, gurur, isyan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3 4 5 10 11
sonraki sayfa >>

"GERİLLA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: GERİLLA KİMDİR? gerilla kimdir?

Antoloji.com
24.2.2017 18:11:41  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]