Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
GÜMÜŞHANE KÖSE BİZGİLİ KÖYÜ GÜMÜŞHANE KÖSE BİZGİLİ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
GÜMÜŞHANE KÖSE BİZGİLİ KÖYÜ sizce ne demek,
GÜMÜŞHANE KÖSE BİZGİLİ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"GÜMÜŞHANE KÖSE BİZGİLİ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Bizgili, Köse

Bizgili, Gümüşhane ilinin Köse ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

BİZGİLİ'nin OSMANLI TAPU-TAHRİR Defterlerinden 1516 yılından kalma 60 sayılı Vilâyet-i Erzincan Defteri'nde Bayburt Sancağı'na tabi" Kelkit" nahyesi'nde bulunduğu anlaşılmaktadır. Köyün adı hiç değişmemiştir.bununla beraber köyün sınırları içerisinde hasanşıh adındaki mevkii köyün eski yerleşim yeri olup ören yerlerinin kalıntıları hala mevcuttur.Bu gün ŞAHIN soyadını taşıyan sülale köyün ilk kurucularıdır.Bu sülale şeyh sulalesidir ve ŞEYH HASAN diye bilinen kişinin torunlarıdır.Köyün mezarlığının karşısındaki tepede 7 yatır olarak bilinen yedi kardeşlerin mezarlarının olduğu ve bir rivayete göre köyün nüfusunun bu kardeşlerden çoğaldığınıve o zamanların iyi kişileri olarak rivayet edilir.

Kültür

Diğer anadolu illerinde keşkek olarak bilinen yemek herse olarak adlandırılarak Düğün Yemeği olarak yapılır. Bir çok yemek adları değişiktir. Örneğin kayseri mantısı olarak bildiğimiz yemek köyde Hingel olarak adlandırılmakla birlikte yapımı biraz farklılıklar ihtiva etmektedir ve Özbek yemeği ile aynı adı taşımaktadır...! Özel günlerde köyde pişmaniye yapılıp yenmektedir.Kış mevsimlerinde 'konak odası'diye adlandırılan müstakil odalarda toplanıp eğlenceler düzenlenmektedir.Bu eğlencelerde tel helvasıyapılır ve ortaoyunları oynanır.Köyün gençleri akşamlar gençler odası diye tabir ettikleri yerde toplanıp zaman geçirirler ve sohbetle beraber çeşitli eğlenceler düzenlerler

Coğrafya

Gümüşhane iline 67 km, Köse ilçesine 13 km uzaklıktadır. Geç kalınmış olsa bile köy halkının gayretleri ve rahmetli Adil Demir'in önceki çalışmaları ile tüm köy halkının üstün çalışmaları sonucu dikilen ağaçlar bölge iklimini doğu anadolu ikliminden sıyırıp Karadeniz iklimine yaklaştırmayı başarmıştır. İstanbuldaki Bizgili derneği'nin senede 2-3 kere düzenlediği fidan dikme kampanyaları ile köyün etrafı çam ağaçları ile güzelleştirilmektedir. Bu konuda dernek başkanı Kasım Şahin'in gayretleride yadsınamaz.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber daha önceden ekonomik nedenlerle buradan ayrılan halkın geri köye yatırımları başlamıştır. Artık köy bir mezra havasından çıkıp bağlı olduğu Gümüşhane ilinin en büyük ve gelişmiş köylerinden olma yolunda büyük adımlar atmıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 -Ayhan Demir
> 2004 - Cevat Demir
> 1999 - Alişan ŞAHİN
> 1994 - Adil DEMİR
> 1989 - Adil DEMİR
> 1984 - Adil DEMİR

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: GÜMÜŞHANE KÖSE BİZGİLİ KÖYÜ NEDİR? gümüşhane köse bizgili köyü ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 15:12:55  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]