BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
GÜNEŞ DİL TEORİSİ GÜNEŞ DİL TEORİSİ terimi Seu Kuyt
tarafından 16.7.2005 tarihinde eklendi
GÜNEŞ DİL TEORİSİ sizce ne demek,
GÜNEŞ DİL TEORİSİ size neyi çağrıştırıyor?
"GÜNEŞ DİL TEORİSİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
BayNazlı Adıyam.. Offline
Nazlı Adıyaman 1
x
1 person liked.
0 person did not like.
Bir çok kişinin yorum ve düşüncesini okudum arkadaşlar çok sınırlı düşünüyorsunuz biraz araştırma yapsanız bunun ne kadar kapsamlı ve büyük bir konu oldugunu fark edeceginize eminim.Bizim Türkçe'mizde toplam 38 harf vardır ve 9 harfimiz açıktadır.Türkçe en zengin dillerden birtanesidir 3000 metre yükseklikte bir dagda doğması nedeniyle bir çok dilden farklı ve geniştir.Hiçbir ırkın çıkaramadıgı sesleri bir türk çıkarabilir.Ve burdan anlaşıldıgı gibi en fazla sese sahip Türkçe'dir.Diger dillerde mesela ingilizcede x harfi çıkaramadıkları sesler için kullanılır.Atatürkün bu konu üzerinde çok durdugu bi çok kaynakta belirtiliyor evet sizede saçma geliyor 'niyagara....ne yaygara' bu gibi ortaya atılmıs fikirler bunlar sadece ATATÜRK'e yaranmak için türk araştırmacıların ortaya attıgı saçma fikirlerdir.Zaten Türkçe'nin bu kadar zengn bir dil oldugunu yabancı dil bilimcileri ortaya çıkarmıstr. (4.11.2010 00:39)
(bakınız: türk, büyü, ayna, arkadaş, neden, türkü, yara, düşünce, bilim, bira)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayasuva dans p.. Offline
asuva dans pistinde
x, 30
bu ne perhiz, bu ne lafana turşusu, bu ne güneş sevda (15.12.2008 14:56)
(bakınız: sevda, güneş, turşu)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaymeRnn, made .. Offline
meRnn, made in heaven
Bay, 97
başarısız absürd proje (14.12.2008 22:10)
(bakınız: absürd, başarı, proje)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayteke_08 Offline
teke_08
x
şüphesiz ATATÜRK avrupada fasist liderlerin bulunduğu bir dönemde bu teoriyi gündeme getirmiştir.çünkü tez varsa antı tez de vardir.ve bu tez o an icin devrimin gereklerindendir.çünkü ümmetten ulus devlete geçilmektedir.ayrıca yeni türk devleti o donemde tüm dünyada kendini yüksek bir yere oturtmak istemektedir.keza hitler türkler icin 'hayvandan daha asaği varliklar' demektedir.bunlarin işiğinda düşündüğümüzde o donem icin ATATÜRKün hakli oldugu gorülecektir.zaten bir süre sonra bu tez in yanlisligini kabul etmis ve tezı sonlandırmişdir. (13.11.2008 19:26)
(bakınız: türk, dünya, devrim, türkü, devlet, emek, evrim, şüphe, istemek, demek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayDuYGuSuZ_DuY.. Offline
DuYGuSuZ_DuYGuLaR
Bay, 32
Malatya
Güneş-dil teorisi 1930 yılında Atatürk tarafından ortaya atılmış bir teoridir. Dil devriminden sonra Türkçenin içine girdiği bunalım Atatürk'ün canını bir hayli sıkmıştır.O dönemde Dil Kurultayı'nın (şimdiki TDK) yapmış olduğu çalışmalar yetersiz kalmaktaydı. Dilimizden yabancı kelmelerin atılması ve yeleriine Türkçe karşılık bulunması işi ne yazıkki hüsranla sonuçlandı. Bu durum karşısında Atatürk, viyanalı doktor Hermann Kvergitsch'in bir kitabında rastladığı bütün kelimelerin güneşin oluşumu kadar eskiye dayandığı fikrinden hareketle bu teoriyi yakınlarıyla paylaşır. Dünyadaki bütün dillerin bir dilden türediği ve bu dilin kökeni çok eskiye dayanan Türkçe olduğu fikri heyecanla karşılanır. Böylece Türkçenin o an içinde bulunduğu buhranlı durumdan bir nebze de olsa kurtulması sağlanmıştır. Saçma olarak nitelendirmek pek doğru değildir. Bana kalırsa oldukça iyi düşünülmüş bir kurtarma planıdır. Belki bunun gibi bir teori günümüzde de heyecan yaratır ve Türkçenin daha da iyi incelenmesini sağlayarak, dilimizin gelişmesine katkıda bulunabilir. (5.11.2008 20:56)
(bakınız: türk, dünya, devrim, şimdi, araf, güneş, yara, kelime, esin, bunalım)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayZabrü Offline
Zabrü
x
Evrim ve evrim karşıtlarının tartışmalarında; evrimin, türlerin dönüşümüyle alakalı bir teori olduğu unutulup, yaratılışı ifade ettiği göz önüne alınır. Dolayısıyla yanlış bir başlangıçla tartışma sonuçsuzluğa doğru uzar gider.
Güneş Dil Teorisi'nde de aynı durum söz konusudur. Teori; dillerin kaynağının Türkçe olduğunu değil, dillerin bir kaynaktan yola çıktığını ve şekillendiğini ileri sürer ve bu kaynağın Türkçe olup olmadığını sorgular. Amazon ve Niyagara örnekleri; bu teoriye karşı çıkanların, tartışma terbiyesini bir kenara bırakma yaklaşımlarının bir yansımasıdır. Bu insanların; kendine ve başkalarına saygılarını geçtim, yokluktan bir ülke var eden kişiye bari saygıları olsun.
(31.10.2008 13:39)
(bakınız: insan, türk, ayna, saygı, güneş, yara, esin, insanlar, doğru, evrim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayCesetEvi Offline
CesetEvi
x
Cumhuriyetin ilk yıllarında bunca insanı bir arada tutacak sağlam milliyetçi temeller atmak için ortaya atılmış saçma bir teoridir.teori tüm dillerin kaynagının Türkçe olduğunu iddia eder.Hatta öyledirki alfabemizin ilk harfinin 'a' olmasının sebebi ilk insanın güneşi görüpte çıkardığı sesle ilişkilendirilir.Aslında herşey 1924'te Avusturyalı bir dil heveskarının ballandıra ballandıra Atatürke; Paşam bütün diller türkçeden çıkmıştır demesiyle başlamıştır... (11.10.2008 12:24)
(bakınız: insan, türk, cumhuriyet, ayna, güneş, aslı, türkçe, emel, herşey, eller)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baytu_uba Offline
tu_uba
x
üniversitenin daha ilk döneminde okuldan nefret etmeme sebep olan teori... hocamız tutturmuştu bu teoriyi bulun diye.. araştırma derdi bir yana teoriyi öğrendiğimde araştırmak için harcadığım zamana acıdım.. ya böyle saçma bir teori yok yaa neymiş bütün diller türkçeden türemiş-miş.. işin kötü yanı hocamızda bu saçmalığa kesinlikle inanıyordu.. sonuç: hocamdaki bu potansiyeli gördükten sonra o dönem hiçbir türkçe dersine gitmedim... (31.7.2007 23:43)
(bakınız: zaman, türk, nefret, üniversite, okul, esin, gitme, türkçe, cadı, kötü)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysavt-ı dicle Offline
savt-ı dicle
Bay
Diyarbakır
Dil mezunu olamam rağmen, bu teoriye hiç bir şekilde inanmadım. Hocalarım da inanmıyordu çünkü.Bu teoride ' Rebbena hep bana ' mantığından öte bir şey yok.Güneş dil teorisini ortaya atanalr ve uygulanamsı için çalışan kişiler şu mantığı yürütmüş olabilir:Bu teori ilan edilince bütün dünya milletleri eyvalla diyecek, biz de Türkçeden ve Türk'ten türedik diyecekler... akla insaf beee (30.11.2006 14:18)
(bakınız: türk, dünya, güneş, türkçe, millet, çünkü, ordu, lama, adım, ulan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySuperMike Offline
SuperMike
Bay, 97
Papua Yeni Gin
Dünyadaki her dilin Türkçe'den türediği saçmalığı üzerine kurulmuş olan Güneş Dil Teorisine göre:

amazon..... 'amma uzun' sözünden;
niyagara..... 'ne yaygara' sözünden;
imbecile (inbesil) .... ' in be sil' sözünden (!) türemişti...

Trajikomik bir teori... Ayık kafayla asla üretilemeyecek türden bir şey...
(7.9.2006 07:59)
(bakınız: türk, dünya, güneş, türkçe, komik, kafa, saçma, asla, adak, trajikomik)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"GÜNEŞ DİL TEORİSİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: GÜNEŞ DİL TEORİSİ NEDİR? güneş dil teorisi ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 11:13:26  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]