Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
GÜNEŞ ENERJİSİ GÜNEŞ ENERJİSİ terimi Enmar
tarafından 03.03.2007 tarihinde eklendi
GÜNEŞ ENERJİSİ sizce ne demek,
GÜNEŞ ENERJİSİ size neyi çağrıştırıyor?
"GÜNEŞ ENERJİSİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Baythe scope Offline
the scope
Bay, 59
Kahramanmaraş
0 person liked.
0 person did not like.
GÜNEŞ... YILDIZ Yol uzun, güzargah zorlu; ne demeliyim? Zarif kardeşim benim Seni aldım yanıma, ikimizi almış yürüyor gibiyim.. Sana yıldız sana güneş mi demeliyim Günümde hayret gecemde hayret istedim Yer yer senin gibiyim ben yer yer kendim.. İnsan olan yerlerim çok ağrıyor Olsun, yine de sen kapanma, şu sıra benim, Yerine bırak ben incineyim.. (01.05.2010 22:48)
(bakınız: insan, gece, kardeş, güneş, yıldız, emel, gibi, ağrı, beni, seni)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanya gerçekse? Offline
ya gerçekse?
Bayan, 37
keşke üzerine düşmeseydim... (06.03.2010 18:18)
(bakınız: keşke)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baythe scope Offline
the scope
Bay, 59
Kahramanmaraş
Bülent Gökçen Hakk’ı özünde arayanlar hala nefsiyledir, Hakk’ı afakta arayanlar da hala nefsiyledir. Oysaki Hakk’ın hem özümüzde hemde afakta vücudu mevcuttur. O’nu görmek için İÇ ve DIŞ aramak, kör ve ama birinin Güneşe bakması gibidir (20.02.2010 17:14)
(bakınız: güneş, aramak, gibi, görmek, neşe, nefs, hala, saki, gökçe, oysa)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baythe scope Offline
the scope
Bay, 59
Kahramanmaraş
Bizler çocukluğumuzu dahi belki de yaşayamadığımız ortamlardan uzak kalabilmek (doğruya yönelmek) için kaçıştığımız zamanlarda sığınağımız olan sizlerdiniz. Ve sizler gibi gerçekleri görebilmek ve FARKettirebilmek için yaşama yelken açan gönül dostlarına binlerce ve binlerce teşekkürler.
Hayat her zaman isteklerimiz doğrultusunda seyredemeyebiliyor. Hz. İsa (a.s.) ’ın sözü HAKTIR burada: “benim ne istediğim değil SEN’ın ne dilediğin önemlidir.”
RABBİMİZ dilemiş te bizler göremesek te, duyamasak ta birbirimizi ya da tanıyamasak ta yolda geçerken, gönlümüzde yüreğimizde oluşturduğu birlik duygusu BİZİ bize CEM etmede.
İnşaallah her yeni gün doğan güneşin aydınlığı gibi AYDIN ve HAKIKAT dolu bir ömrümüz olur. Burada güneşin her batımına ömrümüzden giden gün hesabı ile üzülmeye değil, her yeni günün BİZİ BİR’e YAKİN kılacağı sevinciyle yaşamalıyız.
Ne diyelim selam yaşamımız, yeryüzünde VARLIĞImız her yanı kaplasın
(04.01.2010 12:37)
(bakınız: dost, hayat, zaman, gerçek, çocuk, yaşam, gönül, arda, duygu, güneş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaymeRnn, made .. Offline
meRnn, made in heaven
Bay, 96
bir kürsü ozanının dedii gibi
evrene enerji pompalar yüreğimiz
amma velakin
yine de
yenilenebilir enerjiye ihtiacımız var
(14.12.2008 22:12)
(bakınız: gibi, yüreğim, yine, enerji, evren, nebi, yeni, ozan, lakin, kürsü)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayPara Kazanma.. Offline
Para Kazanma Hırsı
Bay, 38
İstanbul
Güneş enerjisi Güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı teknolojidir.

Güneşin yaydığı ve dünyamıza da ulaşan enerji, güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir, güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi şeklindeki füzyon sürecinden kaynaklanır. Dünya atmosferinin dışında güneş ışınımının şiddeti, aşağı yukarı sabit ve 1370 W/m² değerindedir, ancak yeryüzünde 0-1100 W/m2 değerleri arasında değişim gösterir. Bu enerjinin dünyaya gelen küçük bir bölümü dahi, insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır. Güneş enerjisinden yararlanma konusundaki çalışmalar özellikle 1970'lerden sonra hız kazanmış, güneş enerjisi sistemleri teknolojik olarak ilerleme ve maliyet bakımından düşme göstermiş, güneş enerjisi çevresel olarak temiz bir enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir.

Dünyanın yörüngesi üzerinde, uzayda, birim alana ulaşan güneş ışınları, güneşe dik bir yüzey üzerinde ölçüldükleri zaman 1,366 W/m²’dir. Bu değer güneş enerjisi sabiti olarak da anılır.

Atmosfer bu enerjinin %6’sını yansıtır, %16’sını da sönümler ve böylece deniz seviyesinde ulaşılabilen en yüksek güneş enerjisi 1,020 W/m²’dir. Bulutlar gelen ışımayı, yansıtma suretiyle yaklaşık %20, sönümleme suretiyle de yaklaşık %16 azaltırlar. Sağdaki resim 1991 ve 1993 yılları arasında uydu verilerine dayanarak, elde edilebilen ortalama güneş enerjisinin W/m² cinsinden gösterimidir. Örneğin Kuzey Amerika’ya ulaşan güneş enerjisi 125 ile 375 W/m² arasında değişirken, günlük elde edilebilen enerji miktarı, 3 ila 9 kWh/m² arasında değişmektedir.

Bu değer, elde edilebilecek mümkün en yüksek değer olup, güneş enerjisi teknolojisinin sağlayacağı en yüksek değer anlamına gelmez. Örneğin, fotovoltaik (güneş pili) panelleri, bugün için yaklaşık %15’lik bir verime sahiptirler. Bu nedenle, aynı bölgede bir güneş paneli, 19 ile 56 W/m² ya da günlük 0.45-1.35 kWh/m² enerji sağlayacaktır.

Bugünkü %8 verime dayalı teknoloji ile dahi, işaretli bölgelere yerleştirilecek güneş panelleri, bugün fosil yakıtlar, hidroelektrik, nükleer vb kaynaklara dayalı tüm santrallerin ürettiği elektrik enerjisinden biraz daha fazlasını üretebilecektir.

Hava kirliliğinin neden olduğu Küresel loşluk ise daha az miktarda güneş ışının yeryüzüne ulaşmasına neden olduğu için, güneş enerjisinin geleceği ile ilgili az da olsa endişe yaratmaktadır. 1961-90 yılları arasını kapsayan bir araştırmada, aynı dönem içerisinde deniz seviyesine ulaşan ortalama güneş ışını miktarında %4 azalma olduğu gözlenmiştir.

Güneş Enerjisi Teknolojileri

Güneş ışınlarından yararlanmak için pek çok teknoloji geliştirilmiştir. Bu teknolojilerin bir kısmı güneş enerjisini ışık ya da ısı enerjisi şeklinde direk olarak kullanırken, diğer teknolojiler güneş enerjisinden elektrik elde etmek şeklinde kullanılmaktadır.
(25.03.2007 22:48)
(bakınız: ölüm, insan, zaman, aliye, dünya, bugün, anlam, deniz, ayna, neden)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: GÜNEŞ ENERJİSİ NEDİR? güneş enerjisi ne zaman?

Antoloji.com
28.09.2016 13:13:47  #.234#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]