Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
HAREZMİ HAREZMİ terimi -_-
tarafından 17.1.2004 tarihinde eklendi
HAREZMİ sizce ne demek,
HAREZMİ size neyi çağrıştırıyor?
"HAREZMİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayMahmut Demir Offline
Mahmut Demir
x
14 person liked.
19 person did not like.
harezm de doğan kişidir (10.9.2013 14:28)
(bakınız: doğa, hare, kişi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayansahsanem Offline
sahsanem
Bayan
Antalya
HAREZMİNİN KAZANDIRDIKLARI

Bugünkü bilgisayar bilimi ve dijital elektroniğin temeli olan 2'lik(binary) sayı sistemini ve 0(sıfırı) bulmuştur.
Cebir sözcüğü de Harezmî’nin 'El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il Cebri ve’l-Mukabele” (Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap) adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk müstakil cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır.
Matematik alanındaki çalışmaları cebirin temelini oluşturmuştur. Bir dönem bulunduğu Hindistan’da sayıları ifade etmek için harfler ya da heceler yerine basamaklı sayı sisteminin kullanıldığını saptamıştır. Harezmî'nin bu konuda yazdığı kitabın Algoritmi de numero Indorum adıyla Latinceye tercüme edilmesi sonucu, sembollerden oluşan bu sistem ve sıfır 12. yüzyılda batı dünyasına sunulmuştur. Hesab-ül Cebir vel-Mukabele adlı kitabı, matematik tarihinde birinci ve ikinci dereceden denklemlerin sistematik çözümlerinin yer aldığı ilk eserdir. Bu nedenle Harezmî (Diophantus ile birlikte) 'cebirin babası' olarak da bilinir. İngilizcedeki 'algebra' ve bunun Türkçedeki karşılığı olan 'cebir' sözcüğü, Harezmî'nin kitabındaki ikinci dereceden denklemleri çözme yöntemlerinden biri olan 'el-cebr'den gelmektedir. Algoritma (İng. 'algorithm') sözcüğü de Harezmî'nin Latince karşılığı olan 'Algoritmi'den türemiştir ve yine İspanyolcadaki basamak anlamına gelen 'guarismo' kelimesi Harezmî'den gelmiştir. Ayrıca Harezmî dünyanın gelmiş geçmiş en büyük matematikçilerini başında gelir.
(18.12.2012 11:39)
(bakınız: çile, zaman, türk, baba, dünya, büyü, bugün, anlam, kitap, neden)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayFAUNUS Offline
FAUNUS
Bay, 36
Ankara
Babıâli aydıncıklarının ve modern Türk eğitim sisteminin ısrarla gizlediği muhteşem Orta Doğu medeniyetinin sadece küçük bir parçası. El Biruni, İbn-i Sina,Farabi, El Bekri ve daha niceleri! ...Hepsi modern eğitim kurumlarımız tarafından göz ardı edilmektedir. bir gün bu muhteşem bilim-sanat medeniyetinin günümüz Türk-İslâm dünyası tarafından keşfedilmesi, Babıali(İstanbul basını ve aydınları) için en büyük korkudur. (18.9.2008 17:38)
(bakınız: istanbul, türk, dünya, büyü, korku, araf, islam, sanat, bilim, ilim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymery 02 Offline
mery 02
x, 39
Gaziantep
HAREZMİ (Algorizm)

(MS 770-840)

Tam adı Muhammed Bin Musa el-Harezmi olan bu büyük bilim adamı, Horasan’da (Özbekistan’ın Karizmi kentinde) doğmuştur.Hayatının büyük bir bölümü Bağdat’da (Beytü’l Hikme’de) matematik, astronomi ve coğrafya konularında çalışarak geçmiştir.

Cebirin kurucusu olan Harezmi’nin iki önemli matematik kitabı vardır; 'Cebir' ve 'Hint Hesabı'.Harezm'de temel eğitimimini alan Harezmi gençlinin ilk yıllarında Bağdat'taki ileri bilim atmosferinin varlığını öğrenir.

İlmi konulara doyumsuz denilebilecek seviyedeki bir aşkla bağlı olan Harezmi ilmi konularda çalışma idealini gerçekleştirmek için Bağdat'a gelir ve yerleşir. Devrinde bilginleri himayesi ile meşhur olan abbasi halifesi Mem'un Harezmideki ilm kabliyetten haberdar olunca onu kendisi tarafından Eski Mısır, Mezopotamya, Grek ve Eski hint medeniyetlerine ait eserlerle zenginleştirilmiş Bağdat Saray Kütüphanesinin idaresinde görevlendirilir. Daha sonra da Bağdat Saray Kütüphanesindeki yabancı eserlerin tercümesini yapmak amacıyla kurulan bir tercüme akademisi olan Beyt'ül Hikme 'de görevlendirilir. Böylece Harezmi Bağdat'ta inceleme ve araştırma yapabilmek için gerekli bütün maddi ve manevi imkanlara kavuşur. Burada hayata ait bütün endişelerden uzak olarak matematik ve astronomi ile ilgili araştırmalarına başlar.

Bağdat bilim atmosferi içerisinde kısa zamanda üne kavuşan Harezmi Şam'da bulunan Kasiyun Rasathanesin'de çalışan bilim heyetinde ve yerkürenin bir derecelik meridyen yayı uzunluğunu ölçmek için Sincar Ovasına giden bilim heyetinde bulunduğu gibi Hint matematiğini incelemek için Afganistan üzerinden Hindistana giden bilim heyetine başkanlık da etmiştir.

Harezmi 'nin latinceye çevrilen eserlerinden olan El-Kitab 'ul Muhtasar fi 'l Hesab 'il cebri ve 'l Mukabele adlı eserinde ikinci dereceden bir bilinmeyenli ve iki bilinmeyenli denklem sistemlerinin çözümlerini inceler.

El Harizmi matematiğin yanısıra astronomi ve coğrafya ilimlerinde de eserler vermiştir. Astronomik cetvellerle ilgili kitaplar yazmış ve bu eserler 12. y.y. da Latince' ye çevrilmiştir. Bunu yanısıra Ptolemy'nin coğrafya kitabını düzeltmelerle yeniden yazmış, 70 tane bilim adamıyla birlikte çalışarak 830 yılında bir dünya haritası çizmiştir. Dünyanın çevresini ve hacmini hesaplama çalışmalarında yer almıştır. Güneş saatleri, usturlaplar ve saatler üzerine yazılmış eserleri de vardır.
(3.6.2006 11:34)
(bakınız: ölüm, hayat, zaman, dünya, büyü, gerçek, kitap, araf, muhammed, bilgi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baycount Offline
count
x
Harezmi,trigonometrinin kurucusu ve 'sıfır' gibi mükemmel bir sayının varlığını bularak,matematik ilmine ve daha birçok katkıda bulunmuş Türk bilginidir. (3.6.2006 11:31)
(bakınız: türk, bilgi, matematik, lara, gibi, sayı, daha, sıfır, mükemmel, tema)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayramsi Offline
ramsi
Bay, 33
Çanakkale
lise arkadaşlarımın bazıları bana harezmi derdi.ismim remzi önce rezmi oldu sonra harezmi (20.1.2005 22:54)
(bakınız: arkadaş, remz)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayfunky_c Offline
funky_c
Bay, 32
Adıyaman
trigonometrinin baba (17.7.2004 14:42)
(bakınız: baba, bas, nin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
Harezmi’nin hint hesabı ve bunlarla yapılabilecek işlemleri tanıtmak üzere yazdığı kitabının Salem manastırında bulunan ve 13. yüzyıl başından kaynaklanan İtalyanca bir çevirisinde,metni çoğaltmakla yükümlü yazıcı kendi görüşlerini de eklemeden duramamış:

'Tüm sayılar bir'den çıkmıştır, bir ise sıfır'dan. Sıfır’da büyük bir mabedin saklı olduğunu bilmek gerek: O (Tanrı) ,ne başlangıcı ne de sonu olan sıfır'da simgelenir ve tıpkı sıfır gibine çoğalır, ne de azalır; ne O'na akan, ne de O'ndan kopan bir ırmak vardır. Ve sıfır‘ın tüm sayıları on katı çoğaltması gibi, O da, yalnızca on kat değil, binlerce kat çoğaltır, hatta doğrusu, O her şeyi hiçlikten yaratır, esirger ve yönlendirir
(27.1.2004 18:42)
(bakınız: büyü, din, tanrı, ayna, anı, yara, doğru, şey, hiç, son)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
Harezmi (Harizmi) 780-850

Ünlü şarkiyatçı Gandz’ın kendisi hakkında “Cebir ilmi bakımından Öklit’ten bir yıl ilerde” dediği, Gerolama Cardano (İtalyan hekim, filozof ve matematikçisi) ’nin ise kendisini dünyanın en büyük 12 dahisi arasında saydığı, meşhur “El Cebir vel Mukabele” adlı eserin sahibi, aynı zamanda astronom olan İslam bilgini

Daha cok bilgi icin:
www.turkmucit.com/bilgin/Harezmi.htm
stu.inonu.edu.tr/~e972638/harezmi.html
members.chello.nl/mceylan1/html/harezmi.html
tebesir.webhostme.com/elharizmi.htm
(24.1.2004 03:37)
(bakınız: zaman, dünya, büyü, ernesto che guevara , anı, islam, bilgi, matematik, cin, kabe)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: HAREZMİ KİMDİR? harezmi kimdir?

Antoloji.com
19.2.2017 23:58:32  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]