Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
HASAN TAHSİN HASAN TAHSİN terimi atilla kun
tarafından 16.5.2005 tarihinde eklendi
HASAN TAHSİN sizce ne demek,
HASAN TAHSİN size neyi çağrıştırıyor?
"HASAN TAHSİN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Baybaltimora Offline
baltimora
Bay, 44
İstanbul
0 person liked.
1 person did not like.
Kurtuluş savaşı kahramanlarımızdan.. (7.5.2009 16:44)
(bakınız: savaş, kurt, kurtuluş savaşı, kahraman, aman, kurtuluş, tulû, anlar, rama)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayFighterKnight Offline
FighterKnight
x
İzmir
Hukuk-u Beşer Gazetesi'nin başyazarı vatanperver Hasan Tahsin takma isimli Osman Nevres ogüne kadar kalemiyle, eylemleriyle bu istila akıbetini göstermeye çalışmış bir gazeteciydi. İştekorktuğu başına gelmiş, Efzun Alayı Kordonboyunda zafer çığlıkları atıyordu.Birden yerinden fırladı,aynı anda kendisini Yunan işgal askerlerinin karşısında buldu. Az önce kalemini hırsla kıranparmakları arasındaki Rovelver silahı ile ilk kurşunu attı. Kalabalığı yarıp tek başına fırlayan uzunboylu siyah elbiseli adamın attığı ilk kurşun Efzun Alayının sancaktarını yere serdi. Sancaktar boğukbir sesle yere yıkılırken, o elindeki Rovelverle peşi sıra kurşun sıkmaya başladı. Hiç beklenmedik buateş karşısında, önce paniğe uğrayan Yunanlılar gerilediler, peşlerindeki Rum kalabalığı arasından denize düşenler görüldü. Fakat karşılarında ateş edenin yalnızca bir kişi olduğunu farkeden Yunan Efzun Alayı hemen karşı ateşe başladı. Silahlardaki kurşunlar biten Hasan Tahsin, süngü darbeleriyle şehit edildi. Hırslarını Hasan Tahsin'in vücudunu paramparça etmekle de alamayan Efzunlar, bu defa sağa sola tüfekle, mitralyözle ateşe başladılar, hatta denizden Yunan torpidolarıda ateşe katıldı. Bu sırada sivil halk arasından çok sayıda can veren oldu.

Hasan Tahsin şehit edildiğinde 31 yaşındaydı. Güler yüzlü, neşeli bir vatansever olarak tanımlanan Hasan Tahsin, işgal acısına dayanamayan yüreğinin sesini dinleyip tek başına da olsa bir alaya savaş açacak kadar cesurdu. Atılan bu kurşun Türk Kurtuluş Savaşının meşalesiniyakarken, bütün dünyada Türk ulusunun bu işgali hazmedemeyeceğinin mesajını veriyordu.

Tetikçilikle ne alakası var bunun soruyorum? Kim tuttu Hasan Tahsini? Para verip git şu yunanlıyı öldür o sayede müslümanlarda ölsünmü dediler? Vatanseverlik ne zaman tetikçilik oldu? İktidardan başka birşey düşünmeyen ittihatçılar gidip bir yunanlıyı vurup sonrada ölümü göze alırlarmıydı? Anarşistlik ne demek? Anlamını bilip bu hakaretleri kullanalım.Anarşist ülkeyi bölmek demek kısaca.Sence Hasan Tahsin ülkeyi bölmeyimi istiyordu.Bölüp eline ne geçecekti.Müslümanların ölmesine o mu sebep oldu.O mu gitti öldürdü.Hasan Tahsin ateş etmeseydi Yunanlılar gene tecavüz edeceklerdi gene öldüreceklerdi gene çalacaklardı gene yıkacaklardı.Sen olsaydın düşmanına ateş açmazmıydın.Bu tetikçilikmi oluyor? Hasan Tahsin anarşist değildir! ! Hasan Tahsin ittihatçı değildir! Hasan Tahsin tetikçi değildir! ! ! ! ! Bu tür mesajlar bu zamana gelmemizi sağlayanlara karşı yapılan bir saygısızlıktır! ! ! !

Saygılar..
(30.1.2007 21:02)
(bakınız: ölüm, zaman, türk, para, dünya, anlam, deniz, savaş, soru, şehit)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayFighterKnight Offline
FighterKnight
x
İzmir
ateş etmeseydi peki yunanlılar gene kadınlara tecavüz etmeyecekmiydi..biraz mantıklı düşünelim.hasan tahsinin ne anarşistlikle nede ittihatçılıkla alakası vardır.doğru bildiklerimiz yanlış,yanlış bildiklerimiz doğruysa bunu kanıtlarla güçlendirelim.ingiltere tarafından azdırılmış yunan askerlerinin taşkınlıklarla yaptığı geçit törenine dayanmayıp içindeki vatan coşkusuyla yunan bayrağını taşıyan bir sancakçıya ateş eden ve hemen ardından yunanlı askerler tarafından tüfek dipçikleriyle ve süngüleriyle şehit edilen Hasan Tahsin hakkında böyle konuşmanıza müsaade edemem.Yalan yazan tarih değil yalan söyleyen kişiler utansın! (30.1.2007 20:51)
(bakınız: kadın, yalan, kadınlar, araf, şehit, vatan, tarih, bira, tecavüz, doğru)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayatilla kun Offline
atilla kun
x
İzmir'e çıkan yunan askerlerine ilk kurşunu sıkan ve orada şehit edilen gazeteci. (17.5.2005 08:49)
(bakınız: izmir, şehit, gazete, gazeteci, askerler)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: HASAN TAHSİN KİMDİR? hasan tahsin kimdir?

Antoloji.com
23.2.2017 03:16:23  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]