Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
HZ. HASAN HZ. HASAN terimi hikmet1992
tarafından 12.5.2005 tarihinde eklendi
HZ. HASAN sizce ne demek,
HZ. HASAN size neyi çağrıştırıyor?
"HZ. HASAN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Bayİkrar Verdim Offline
İkrar Verdim
x
0 person liked.
1 person did not like.
arap sosyetesindendir.
altına halifeliği satmış ama ne hikmetse aleviler gerçeği bilmeden sevmektedir.
(9.2.2007 17:48)
(bakınız: sevmek, aleviler, alevi, esin, alev, altın, hikmet, sosyete, halife)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysamuı Offline
samuı
x
sevgili peygamber efendimizin. torunudur (4.10.2006 17:14)
(bakınız: sevgi, sevgili, peygamber, efendim, amber, efendi, torun)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayhikmet1992 Offline
hikmet1992
x
İstanbul
İKİNCİ İMAM ve SERiFLERiN BABASI
Imam Hasan bin Ali (as) = (Hasan-ül Mücteba)
Hz. İmam Hasan Mücteba (ve kardeşi İmam Hüseyin) , Hz. Emir-ül Mü'minin'in oğlu olup, Peygamberin kızı Hz. Fatıma'dan (a.s) dünyaya geldiler. Peygamber defalarca 'Hasan ve Hüseyin benim oğullarımdır.' buyurmuştur. Bu buyruğa göre, Ali (a.s) diğer çocuklarına 'Siz benim oğullarımsınız. Hasan ve Hüseyin de Peygamberin oğullarıdır.' demiştir.
Hz. İmam Hasan (a.s) hicretin üçüncü yılında Medine'de dünyaya geldi. Yedi yıl kadar değerli büyük babası Peygamberin yanında onun muhabbetli kucağında geçirdi. Önce Peygamberi ve ondan üç ay ya da altı ay sonra vefat eden annesini kaybedince, babasının terbiyesi altında büyüdü.
Babası Hz. Ali (a.s) şehit olunca, onun vasiyeti ve Allah'ın emriyle imamet makamına ulaşıp zahiri hilafeti de üstlendi, altı ay kadar Müslümanların işlerini idare etti. Bu müddette Ali (a.s) ve evladına aşırı düşmanlık güden ve yıllarca hilafet için savaşan Muaviye, (ilk olarak Hz.Osman'ın kanı için daha sonra apaçık bir şekilde halife olmak için savaştı) İmam Hasan'ın hilafet merkezine karşı ordu düzenleyip savaş açtı. Aynı zamanda İmam Hasan'ın (a.s) ordu komutanlarını yüklü paralarla satın alıp, O Hazretin aleyhine kışkırttı.
Bilahare İmam Hasan (a.s) barışı mecburen kabul edip zahiri halifeti bazı şartlar altında (Muaviye hilafeti kendisinden sonra kimseye bırakmak hakkı olmayıp, hilafetin tekrar İmamın kendisine verilme ve taraftarlarina taarruz edilmeme şartıyla) Muaviye'ye bıraktı.
Böylece Muaviye hilafeti ele geçirdi. Daha sonra Irak'a gelip umumi bir konuşmasında barış şartlarını çiğnedi. Bütün yollara başvurarak Ehl-i Beyt'i çok zor durumlara maruz bıraktı.
İmam Hasan (a.s) on yıl süren imamet müddetini çeşitli baskılar altında geçirdi. Hatta evinde bile can güvenliği yoktu ve bilahare hicretin ellinci yılında Muaviye'nin hilelerine uyan karısı vesilesiyle zehirlenerek şehit edildi.
İmam Hasan insani değerlerde babasının hatırası ve ceddi Peygamberin aynasıydı. Peygamber hayattayken Hasan ve kardeşi Hüseyin, devamlı Peygamberin yanındaydılar ve bazen de Peygamber onları omuzlarına çıkarırdı.
Şia ve Sünni, Peygamber'den (s.a.a) İmam Hasan ve Hüseyin (a.s) hakkında şöyle rivayet ederler: 'Bu ikisi benim oğullarımdırlar ister otursunlar, ister kıyam etsinler.' (Zahiri hilafeti üstlenip üstlenmemekle ilgili kinayeli bir açıklamadır.) Hz. Peygamber ve Hz. Ali'den o hazretin imameti hakkında bir çok rivayet nakledilmiştir
(26.5.2005 11:04)
(bakınız: allah (c.c), insan, hayat, zaman, anne, para, baba, dünya, büyü, çocuk)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: HZ. HASAN KİMDİR? hz. hasan kimdir?

Antoloji.com
21.2.2017 06:00:06  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]