Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
İBNİ SİNA İBNİ SİNA terimi kedicik_19
tarafından 07.08.2007 tarihinde eklendi
İBNİ SİNA sizce ne demek,
İBNİ SİNA size neyi çağrıştırıyor?
"İBNİ SİNA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Bay-*limon.iii .. Offline
-*limon.iii * süpürgesiz cadı.rapunzel*-
x
2 person liked.
1 person did not like.
son zamanlarında müslümanlığı ve islamiyeti reddettiği söylenir.... (22.04.2009 10:03)
(bakınız: zaman, islam, müslüman, söyle, islamiyet, aman, redd, anlar, yeti)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baythe scope Offline
the scope
Bay, 59
Kahramanmaraş
İbni Sina, dini bağımsız bir bilgi alanı olarak ele almış, dinle felsefeyi bağdaştırmaya çabalamış, din felsefesini dört temel konuda toplamıştır: Yaratılış; ahiret; peygamberlik; Tanrı bilgisi. Tasavvuf. Yeni eflatuncu Plotinos'un etkisinde kalan İbni Sina, İslâm ile yeni eflatunculuğu bağdaştırmaya çalışmıştır. Ona göre tasavvufun temeli 'aşk'tır. İnsan aşk aracılığıyla sınırlı varlığında kurtularak sonsuzluğa yükselir. İnsan gerçek kaynağı olan Tanrı'ya feyz ve sudur basamaklarını tırmanarak ulaşabilir; öz kaynağına döner. Her şeyin kaynağı, insan varlığının özünde sürekli bir eylem biçiminde varolan 'aşk'tır. Tasavvuf, 'aşk'ın dışa vuruluşu, belirli bir düzene göre ortaya konuşudur. (13.08.2007 06:16)
(bakınız: insan, gerçek, tanrı, ayna, felsefe, islam, bilgi, yara, tasavvuf, ahiret)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baythe scope Offline
the scope
Bay, 59
Kahramanmaraş
İbni Sina felsefesi, düşüncesi, varlık anlayışı bakımından örnek bir Ortaçağ filozofudur. Felsefesinde, deney ve akla dayanan duyularla edinilen akıl verilerini akıl ilkelerine göre değerlendiren, açıklayan bir anlayış görülür. Aristoteles'in görüşlerini benimsemiş, felsefeyi iki bölüme ayırmıştır: Nazari hikmet, ameli hikmet. Nazari (kuramsal) hikmet, doğa felsefesi, matematik ve metafiziğe dayanan felsefeyi içerir. Bu alandaki felsefe dallarının temel konusu bilgidir. Ameli (uygulamaya ilişkin) hikmet, üçe ayrılır: Siyaset ya da medeni hikmet; iktisat ya da ev hikmeti (el-hikmet ül-menzili-ye): ahlaksal hikmet (el-hikmet ül-hulkiye) . Daha çok eyleme dayanan bu üç bölümün konuları ve inceleme alanları ayrıdır. (13.08.2007 06:15)
(bakınız: ölüm, akıl, ahlak, felsefe, bilgi, matematik, düşünce, esin, siyaset, emel)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baythe scope Offline
the scope
Bay, 59
Kahramanmaraş
İbn-i Sina (tam adı Abū ‘Alī al-Husayn ibn ‘Abd Allā h ibn Sī nā al-Balkhī ; Farsça: ا ب و ع ل ى س ي ن ا /پ و ر س ي ن ا ;) (d. 980, Buhara yakınları - ö. 1037, Hemedan) , İranlı filozof ve hekim.

Samanoğulları sarayı kâtiplerinden Abdullah Bin Sina'nın oğlu olan İbni Sina (asıl adı Ebu Ali el-Hüseyni Bin Abdullah/Bin Sina'dır; Batı'da Avicenna adıyla tanınır) , babasından, ünlü bilgin Natili'den ve İsmail Zahit'den ders aldı. Geometri (özellikle Eukleides geometrisi) , mantık, fıkıh, sarf, nahif, tıp, doğabilim üstüne çalışmalar yaptı. Farabi'nin el-İbane's\ aracılığıyla Aristoteles felsefesini ve metafiziğini öğrenip, hastalanan Buhara prensini iyileştirince (997) saray kütüphanesinden yararlanma olanağına kavuştu. Babası ölünce, Cür-can'da Şirazlı Ebu Muhammet'ten destek gördü, (Tıp Kanunu'nu Cürcan'da yazdı) . Çağında tanınan bütün Yunan filozoflarının Anadolu doğacılarının yapıtlarını incelemiştir.
(13.08.2007 06:14)
(bakınız: baba, felsefe, bilgi, yara, bilim, esin, ilim, mantık, anadolu, iran)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: İBNİ SİNA NEDİR? ibni sina ne zaman?

Antoloji.com
27.09.2016 01:27:15  #.234#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]