Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
IĞDIR TUZLUCA ÜÇKAYA KÖYÜ IĞDIR TUZLUCA ÜÇKAYA KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
IĞDIR TUZLUCA ÜÇKAYA KÖYÜ sizce ne demek,
IĞDIR TUZLUCA ÜÇKAYA KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"IĞDIR TUZLUCA ÜÇKAYA KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
3 person liked.
0 person did not like.
Üçkaya, Tuzluca

Üçkaya, Iğdır ilinin Tuzluca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Ekerek Köyü'' 'dür. Cumhuriyet'in ilk yıllarında adı akrak Köyü olarak değiştirilmiştir. Bu köy Rus işgali sırasında Ruslar tarafından stratejik konumundan ötürü bir üs olarak kullanılmıştır.2. dünya savaşında Rus tehdidine karşı köyde 1940 lı yıllarda bir Türk taburunun konuşlandığını da bilmekteyiz.Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisidir.Nüfusunun tamamı Azeri Türklerinden oluşmaktadır.Soyadı kanunundan önce Kurbanlı, Habilli, Ağayerli, Sincanlı, Tağılı, Çozolu, Cımıklı gibi isimlerle bilinen Türk boyları Altay, Atış, Sarıcan, Sarak, Kıtay, Artan, Otay soyadlarını almışlardır. Köye ilk yerleşen aileler KURBANLILAR 'DIR.BU DA BÖYLE BİLİNE.. Köyün eski adı olan Ekerek isminin ise ekenekden geldiği bilinmektedir.Köyü sulayan Ekerek ve Kağın arkları bölgeye hayat vermektedir.Bu arkların ne zaman ve kimler tarafından yapıldığına ait elimizde bir bilgi yoktur.Ama arkların bir mühendislik harikası olduğu su götürmez bir gerçektir.Köyün ilk yerleşim alanının bugün hasancan denen bölgede kurulduğu rivayet edilmektedir.Bu tezi güçlendiren en büyük kanıt ise o bölgede bulunan harabelerdir.Geçiş yolları üzerinde bulunması,topraklarının verimli olması ve savunmaya müsait olması sebebiyle bölgenin cazibe merkezi olmuştur.Cumhuriyet'in ilk yıllarında köy enstitülerine götürülen çocuklarla başlayan aydınlanma dönemi büyük bir hızla devam etmiştir.Bu köyden yetişme yüzlerce üniversite mezunu insan vardır.

Coğrafya

* Iğdır'ın merkezine 47 km uzaklıktadır.
* Tuzluca ilçesinin merkezine 11 km uzaklıktadır.Üç tarafının dağlarla çevrili olmasından dolayı bu ad verilmiştir.Geniş bir vadide sulak arazilere sahip olması sebebiyle çok verimli topraklara sahiptir.Başlıca geçim kaynakları bağcılık ve hayvancılıktır.Köy 1650 metre rakıma sahip olup 1 km2 lik doğal bir göle de sahiptir.1960 yılında sivrisinekle mücadele maksadıyla ilaçlanan gölde ekolojik denge bozulmuştur.

İklim

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım hayvancılık ve bağcılığa dayalıdır.Topraklarının verimli olmasına karşın arazinin az olması sebebiyle büyük bir göçle karşı karşıya kalmıştır.Köy nüfusunun yüzde sekseni batı illerine ve yurt dışına göç etmiştir.Son yıllardaki bağcılıkköy ekonomisini olumlu yönde etkilemiş ve göçü yavaşlatmıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

.2009..- KENAN ATIŞ

> 1999 -
> 1994 -
> 1989

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ama Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır o da faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Çok öğretmenli okulu vardır. Okulda ikinci kademe de mevcuttur. Bol ağaçlı bir köydür. Elma ve cevizi boldur. Öğretmenleri ilçeden gidiş geliş yapmaktadır.köy ebesi yoktur.sulama suyu yeterlidir Köyde cep telefonu çekmemektedir.

Dış bağlantılar

* Yerelnet
* igdir haber

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: IĞDIR TUZLUCA ÜÇKAYA KÖYÜ NEDİR? ığdır tuzluca üçkaya köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 15:48:59  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]