Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
İLETİŞİM İLETİŞİM terimi -_-
tarafından 09.02.2003 tarihinde eklendi
İLETİŞİM sizce ne demek,
İLETİŞİM size neyi çağrıştırıyor?
"İLETİŞİM" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>
BaySürgün Ruhun.. Offline
Sürgün Ruhun Rüya Defteri
Bay, 36
4 person liked.
1 person did not like.
karşımızdakini anlamak için en doğru kanaldır iletişim. biz iletiriz, karşımızdaki alır, cevap verir. bu kadar basit olarak yorumlansa da iletişime engeller vardır, algılarımız gibi. bir şey deriz, karşımızdaki apayrı bir şey anlar. sormaz, soramaz, sormak istemez, kendince yorumlar. en önemlisi zaman verir, araya boşluk koyar. ne kadar kötüdür boşluklar oysa. o boşluklarda kurgularız devamlı, aslında varolmayan şeyleri düşünür hatta kendimizi inandırırız, sormayız sonrasında. zihnimiz kurgulamış, biz kabul edip almışızdır.

soralım, koparmayalım bağları, zamanın bizi ve zihnimizi yansımalarla ele geçirmesine izin vermeyelim...
(02.04.2010 20:53)
(bakınız: zaman, anlam, anlamak, arda, esin, doğru, yorum, aslı, cevap, lara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayÖmer Alp Kaz.. Offline
Ömer Alp Kazançlı
x
ne bileyim ben nuriye sorun (09.03.2010 16:28)
(bakınız: soru, bile, sorun, biley, nuri)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayÖmer Alp Kaz.. Offline
Ömer Alp Kazançlı
x
Çağlardan günümüze kadar uzanan süreçte insan, daima çevresinde olup bitenleri öğrenmek ve kendi yaşadıklarını başkalarına iletmek ihtiyacını duymuştur.
İnsanın kafasından geçenleri diğer insanlarla paylaşma isteği günümüz haberciliğinin temelini
(09.03.2010 16:27)
(bakınız: insan, arda, esin, insanlar, emel, temel, kafa, çağla, öğrenmek, başka)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayÖmer Alp Kaz.. Offline
Ömer Alp Kazançlı
x
İlk Çağlardan günümüze kadar uzanan süreçte insan, daima çevresinde olup bitenleri öğrenmek ve kendi yaşadıklarını başkalarına iletmek ihtiyacını duymuştur.
İnsanın kafasından geçenleri diğer insanlarla paylaşma isteği günümüz haberciliğinin temelini oluşturmuştur.
İnsanların birbirleri ile kurdukları iletişimde kullanılan araçlar arasında ilk sırayı işaretler almaktadır. Karşısındaki kişilerle vücudunu ya da doğal simgeleri kullanarak iletişim kuran insan, sonraları kendi sesini kullanarak haberleşmeyi keşfetmiştir. İlk insanların, kendini ifade etmek için kullandıkları bir başka yol ise resim çizmektir. Mağara duvarlarına, taş zeminler üzerine resim yapan insanın temel düşüncesi, kendisinden sonra gelenlere bir tür mesaj bırakmaktır.
İnsanların ilk çağlardan itibaren beliren en önemli ihtiyaçlarından başta geleni haberleşmedir. Bunun için de ateş yakma, duman, ses işaretlerinden, davul, boru, düdük gibi bütün imkânlardan faydalanılmaya çalışılmıştır. Bunlar için kararlaştırılmış şekiller uygulana gelmiş ve iletişim sağlanmıştır. Bunun için hayvanlar ve özellikle de güvercinler kullanılmıştır.

Bir çok ses ve işaretler ile anlaşma ve iletişim kurma yöntemlerini geliştirmesinden sonra da bunun kayda alınması ve daha sonraki nesillere aktarılması ve ispatının olması için de yazı icat edilmiştir. Yazı da çevredeki imkânlara göre taşa, çamurdan parçalara, ağaca, madeni levhalar üzerine, kâğıda yazılmıştır.
Konuşmaların yazı ile ifade edilmeye başlaması ilk kez Sümer' de ve Eski Mısır' da gerçekleşti. Finikeliler ve Romalılar bugünkü alfabeyi oluşturdular. Sümerliler çivi yazısını, Mısırlılar hiyeroglif yazıyı, Romalılar Latin yazısını kullandılar.
Yazının icadına kadar çeşitli şekillerde sürdürülen doğrudan haberleşme eylemi, yazının icadı ile farklı bir görünüm kazanmıştır. 1440 yılında Gutenberg tarafından matbaanın bulunuşu ve yazılı eserlerin çoğaltılmasında kullanılması insanlık tarihinin gelişimine büyük katkı sağlamıştır.
Kalıcılığın ve sonsuzluğun ya da bir başka ifade ile ölümsüzlüğün sırrı olan yazılı kültürün gelişmesi ve bugünkü anlamda bir yerden bir yere iletilebilmesi oldukça önem kazanmaya başlayınca iletişimin belki de en önemli adımı olan posta taşımacılığının temelleri atılmaya başlamıştır.

Haberleşmenin nerelerde, ne şekilde, nasıl, ne ile, kimler arasında yapıldığının öğrenilmesinin yolu da magazinsel tarih yazarı veya popüler tarihçiler olarak kabul edilebilecek olan Eski Yunan haberleşmesi Halikarnasus' lu (Bodrum' lu) Heredot' un, Asya' daki haberleşme Venedikli tüccar olan Marko Polo' nun, Anadolu haberleşmesi ise Seyyah Evliya Çelebi' nin eserlerinden geçmektedir
(09.03.2010 16:25)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybezelyenin_i.. Offline
bezelyenin_ip_atlayanı
x
klasik anlamının dışında, iki kişinin bir olaya bir nesneye herhangi birşeye baktıklarında aynı şeyleri görebilecek kadar ruh uyumunun dengelenmesi demek.. (18.09.2008 15:34)
(bakınız: anlam, emek, demek, denge, erhan, uyum, birşey, engel, bile, kadar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySürgün Ruhun.. Offline
Sürgün Ruhun Rüya Defteri
Bay, 36
komünikasyon' yani 'iletişim'; ingilizcesi'nde kök ‘commune’ dür, yani 'toplu(m) '. insanoğlu iletişime ve de hatta en genel anlamıyla dile neden ihtiyaç duyar ki o zaman? bir olmadığı için, adem’in dahi hayatında bir havva’sı olduğu için. dilin varlığı üzerine sosyal teoriler açıklar; bireyin içine doğduğu toplum ne denli geniş ve gelişmişse, dil edinimi de o derecede geniş, gelişmiş ve 'complex' olur diye. oysa doğaya olan hakimiyetimiz, 'insan' türü olarak nüfusumuz arttıkça, teknoloji bizleri iletişim çağına sürükledikçe, gerçek olandan daha da uzaklaştık, sanal iletişim bataklığında 'sosyal bir varlık' kimliğimizden olduk. sokakta karşılaştığımız insanlara selam verme zahmetinden kaçar, başımızı kaldırım taşlarına eğer olduk; musalladan bir gömlek giymiş kaldırım taşlarına. aynı evi paylaştığımız ailemizin, arkadaşlarımızın varlıklarından haberdar olmuyor, yemek saatlerinde bile odalarımıza kapanıyorken, facebook’ta çorbacılara girdik, birbirimize 0 ile 1'lerden oluşan selamlarla vitaminler sunar olduk. (12.08.2008 23:12)
(bakınız: insan, hayat, zaman, anlam, gerçek, facebook, arkadaş, neden, insanlar, ahmet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayansafakvakti_77 Offline
safakvakti_77
Bayan, 39
Ankara
İletme işini meslek edinme :))
İLET İŞİM
(23.09.2007 21:40)
(bakınız: meslek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySofiii Offline
Sofiii
x
İnsanların aynı dili konuşmasına rağmen bir türlü anlaşamaması ne kadar acı. Kimin kime karşı ne sölediğini, ne anlatmak istediğini bir türlü anlayamamaları iletişimde ne kadar eksiğiz bunu gösterir. Teknolojinin peşine takılıp iletişimi boş vermemizdendir sebep. Teknolojiyi insanlar hayat kolaylaşsın diye ilerletmiştir fakat, teknolojinin her bir adımı insanları birbirinden daha fazla uzaklaştırıyo malesef... (23.09.2007 13:25)
(bakınız: insan, hayat, akıl, insanlar, teknoloji, uzak, takı, adım, daha, rind)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay•Yeşil• Offline
•Yeşil•
Bay, 29
“İletişim” dendi de hatırıma Goebbels geldi…

Bugün, dünyanın çeşitli üniversitelerinde (İletişim Bölümü’nde) öğrencilere Nazi Almanya’sının Propaganda Bakanı Goebbels’in ses kayıtları dinlettirilir, video görüntüleri izlettirilir ve ezberlettirilirmiş…

Goebbels böyle etkileyici ve önemli biri işte. Gerçek bir deha…

Gelgelelim, o öğrenciler daha sonraları ustalarını “suçlu” ilân ediveriyor, ne hikmetse! ?

“İnsanoğlu çiğ süt etmiş” derler.
(22.09.2007 10:03)
(bakınız: ölüm, insan, dünya, bugün, gerçek, üniversite, almanya, sonra, dinle, usta)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayantuba-ayşe Offline
tuba-ayşe
Bayan, 55
İstanbul
iletişim; zorunlu fakat duygusal katılımlarla hoş bişey (21.09.2007 15:36)
(bakınız: duygu, fakat, atıl, atılım, ileti, gusa)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>

"İLETİŞİM" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: İLETİŞİM NEDİR? iletişim ne zaman?

Antoloji.com
26.06.2016 00:27:58  #.234#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]