Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
İZAFİYET TEORİSİ İZAFİYET TEORİSİ terimi ÇingizHan
tarafından 2.8.2004 tarihinde eklendi
İZAFİYET TEORİSİ sizce ne demek,
İZAFİYET TEORİSİ size neyi çağrıştırıyor?
"İZAFİYET TEORİSİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Bayberkencan Offline
berkencan
Bay, 33
Yalova
0 person liked.
0 person did not like.
İzafiyet teorisi, doğrunun ve yanlışın kesin çizgilerle aurıldığını, Aristo nun iddiası olan herşey 1 ya da 0 dır felsefesi üzerine şekillenmiş ve ona hapsolmus batı (yunan) felsefesini bir türlü kabul etmeyen doğu (bu da çin olsun :)) felsefesi tarafından, 'kardes bir kere de bilim bizi desteklesin' hesabıyla çok ilgi görmüş bir teori. Aristo felsefesini yerle bir eden bu teorinin, aslında aristo ya dayandığını iddia eden, ve bunu boyle gormeyenin az arastırdıgını iddia eden iki alttaki akadasa da selam olsun..

nedne bu kadar felsefi alanda da tartısıldı peki. doğu felsefesi biraz daha sosyalist ve insanı bir temelde şekillendiği için, topluma ve insana dair hesaplarda 2*2 nin her zaman 4 ettiğini görmek istemediler. ve ne yazık ki bunu pozitif bir bilimle temellendirememeleri batıya göre biraz güçsüz kalmalarına neden oluyordu.. bu albert geldi. izafiyet diye bir şey attı ortaya. çift yarık deneyini yapınca, aslında pozitif bilimde de 2*2 nin her zaman 4 etmediğini ıspatlayınca durum degisti. quantum fizigi denen bir şey çiktı. ve dendi ki '1 ile 0 arasında sonsuz sayı vardır'..
sosyalist felsefe artık sadece doğu veya çin felsefesi olmaktan çıkmış (antonyo negri nin 'imparatorluk ve çokluk' kitabını da tavsiye edeyim) insanım diyen herkesin içinde biraz yer ettiği için artık felsefeciler de albert ile ilgileniyor.
(27.2.2012 04:06)
(bakınız: insan, zaman, para, araf, felsefe, neden, arda, irem, bilim, bira)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayarioona Offline
arioona
x
İzafiyet teorisini her kez (daha doğrusu doğru araştırmıyan) Einstein'ın bulduğunu bilir.Yanlış; izafiyet teorisi ilk kez 1632'de Galileo Galilei tarafından başlıca iki sistemine dair diyalog makalesinde dile getirildi. izafiyeti anlamak için yerini aldığı teoriyi, m.ö.4.yüzyılda Aristotales tarafından doğru kabul edilen 'EYLEMSİZLİK' teorisidir ve eylemsizliğin her nesnenin doğal hali olduğunu,bir nesne kendi haline bırakıldığında ilk durumuna geri döneceğini belirtir. İzafiyet teorisi, tüm nesnelerin hareketinin birbirinin hareketine bağlı olduğunu ve bir nesneyi 'eylemsiz' olarak tanımlamanın sadece bir kabul olduğunu savunur.bu teori şöyle devam eder: Bir nesnenin hızı da kesin olarak belirtilemez; sadece başka bir şeye 'izafeten' belirtilebilir. (3.6.2009 03:21)
(bakınız: anlam, akıl, araf, anlamak, rakı, esin, doğru, lara, galileo galilei, sade)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayfidanza speed Offline
fidanza speed
x
adı üstunde hala bi teoridir. şöyle bısey var bır maddenın ısık hızına cıkması ımkansız oldugundan dolayı bilim adamlarının bır kısmının hala olabılır dedıgı bır olay.fakat herhangı bır maddeyı ısık hızına cıkardıgınızda zaten hava ıle madde arasındakı surtunmeden dolayı saliseler içinde hatta ısık hızına ulasamadan atomlarına ayrılıcaktır dolayısıyla geçmıse gıdemeden yok olacaktır benım kendı fıkrım bu tabı (10.4.2009 12:04)
(bakınız: adam, bilim, ilim, bilim adamları, atom, madde, damla, lise, hala, erhan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySoykırımYokt.. Offline
SoykırımYoktur[İsviçreBagnazdır]
Bay, 17
Venezuella
Mesela ışık hızı limitinde giden uzayda bir araç var. 300 km / saniye hızla giderken bu araçtan bir başka araç ışık hızında çıkıyor. Bu durumda ikinci aracımızın hızı 2 ışık hızıdır.
Einstein'in formüllerine göre hiç bir madde ışık hızından hızlı gidemeyeceğine göre ne olur?
Normalde 2 ışık hızı ile giden araç 10 saniye sonra olması gereken yerde olamayacaktır. Çünkü limit hızda (1 ışık hızında) gidecek ve 5 saniye sonraki noktada olacaktır. Bu da enerjinin korunumuna ters düşer. O zaman ne olmuştur?
Evet aracımız gerçektende 5 saniye sonra olacağı noktadır. Hızındaki 1 ışık hızı kayıp ise zamanda geriye gitmek olur. Yani aracımız artık son 5 saniyelik mesafeyi kaydedemediği için 5 saniye önceki konumuna gitmiştir. Yani 5 sn kadar geçmişe gitmiştir..

İşte bu izafiyet teorisi değildir..

İzafiyet teorisi bağımsızlık taşır.. Mesela 2 araç aynı yönde gidiyor. Aynı noktadan aynı anda hareket eden bu araçlardan, biri 100 km/saat ile diğeri 50 km/saat ile gider dersek 2 saat sonra arasındaki mesafeyi bulmak için izafiyetten faydalanırız. Hızları birbirinden çıkarıp 2 ile çarpmamız bu teori sayesinde olmuştur.
(26.7.2005 17:51)
(bakınız: zaman, gerçek, gitmek, arda, esin, saat, nokta, uzay, bağımsızlık, artık)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanEternalfIame Offline
EternalfIame
Bayan, 42
Ankara
Basit bir deyişle Einstein'ın zamanın dördüncü boyut olduğuna değinmesiyle başlayıp...back to the future zihniyetine dayanak teşkil etmesine kadar gelen teori yumağı... (22.5.2005 12:03)
(bakınız: zaman, esin, ayıp, niyet, einstein, ne kadar, yeti)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySUBZERO Offline
SUBZERO
x
ABD
Yeni bir cigir acti, klasik mekanik catir cutur catladi.
Mikro ve makro boyuttaki olaylar icin vazgecilemeyecek bir teori.
(6.9.2004 09:50)
(bakınız: cin, kan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: İZAFİYET TEORİSİ NEDİR? izafiyet teorisi ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 13:25:17  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]