Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
İZMİR URLA ÖZBEK KÖYÜ İZMİR URLA ÖZBEK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
İZMİR URLA ÖZBEK KÖYÜ sizce ne demek,
İZMİR URLA ÖZBEK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"İZMİR URLA ÖZBEK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayOsman Sözüer Offline
Osman Sözüer
x
0 person liked.
2 person did not like.
Köyüm için bugün son yazdıklarımda sakıncalı ne varantoloji.Benden uzak,kendinize yakın olun. (10.1.2014 20:57)
(bakınız: bugün, uzak, için, ne var, yakın, sakın, bend, sakınca, ardı, antoloji)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayGürbüz Demir Offline
Gürbüz Demir
x
özbek köyü çocukluğumun mutluluğunu,gençliğimin heveslerini şimdiki yaşımın ise özlemlerini hatırlatan özel bir yer olmuştur hep.köyüm ondan uzaklaştıkça ne kadar çok hüzünlendiğimi,orayı ve tüm dostlarımı ne kadar çok sevip özlediğimi anlamamı sağladı.temennim en kısa sürede köyüme dönüp o çok sevdiğim insanlarla beraber olup hayatımın geri kalan kısmını o güzel topraklarda geçirmektir.özbek i ve özbeklileri çok seveyorum. (8.5.2011 21:43)
(bakınız: insan, dost, hayat, güzel, hüzün, anlam, çocuk, özlem, şimdi, arda)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayVesile Kaygu.. Offline
Vesile Kaygusuz
x
özbek köyü doğduğum yer demek, karanlık sokaklarında, gaz lambasıyla aydınlanan evimizde geçen çocukluğum demek. plastik torbayı çanta yapıp kolalı yakam, örgülü saçlarıma takılı kolalı beyaz kocaman kurdelelerim ve siyah önlüğümle ilk öğrenciliğim demek. köyümüze elektrik gelip sokak lambalarının ilk yandığı gece sabaha kadar bütün çocuklar sokaklarda koşturmaç oynamamız demek. evlerimizde şehir suyunun olmadıgı o günlerde buz gibi akan tahtalıktan kovalarla evlerimize su taşımak demek. kahvehanelerin gazoz kasalarını buzgibi akan tahtalıgın sularında soğutmaları demek. köye ilk girişte sizi kucaklayan kahveönündeki asırlık çınar ve çam ağaçları demek. bu agaçların altında adım başı yerden kaynayan buz gibi kaynaklar demek. caminin önündeki yaşı bilinmeyen selvi ağacı demek. bütün köyün çamaşırlarını yıkayıp banyolarını yaptığı yenimınar, terslikmınarı demek. kahveönündeki gece gündüz hiç durmadan akan yedi tane kurnası olan çeşme demek, uçula çeşmesi demek, yenimınar ve terslikmınarı çeşmeleri demek. kermen çeşmesi demek. dallarına salıncaklar kurduğumuz ulu çitlenbik ağaçları demek. hamam demek, köprüler demek. her evin bahçesinde bulunan fırınlardan gelen sıcak ekmek kokusu demek. o günlerde kalan komşuluk demek, paylaşmak demek yardımlaşmak demek sevgi demek. bütün konukomşu bir araya gelerek üçgün üç gece düğün dernek yapmak demek. özbek köyü benim çocukluk günlerimde kalan tütün demek, anason demek, nohut, bamya demek. şu günlerde uçsuz bucaksız mis gibi kokan sümbül tarlaları demek. balıkçılık demek. özbek köyü çalkama demek. bazına demek masır ve katmer demek. tarhana demek keşkek demek. KISACASI ÖZBEK KÖYÜ CENNET DEMEK. Özbek köyü benim köyüm demek. (8.3.2011 01:16)
(bakınız: sevgi, gece, akıl, çocuk, cennet, ayna, keşke, kahve, arda, karanlık)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOsman Sözüer Offline
Osman Sözüer
x
Özbek köyü benim için doğduğum yer,doğduğum toprak ve çocukluğum demek.Bozulmamış doğa,bol oksijen,pırıl pırıl hava demek.Tütün tarlalarında geçen sefil,meşakkatli amma,bir o kadar huzurlu,tatminli yıllar demek.Köy evlerinde ve bahçelerinde günlerce sürdürülen,tüm köy halkının katıldığı yemekli,davul zurnalı,çengi-çalgılı düğünler demek.Çeyizlerin tepsilere konup,köy kızlarının omuzlarında Fakriyenin udu ile köy içerisinde dolaşmaları,köy hamamında susamlı,şekerli gelin katmeri yemek demek.Urkuç ninemle,hemen her akşam başka bir evde yapılan mevlitlere gidip,Mevlithan Yüksel ablanın yanında mevlit dinleyip,torpilli, badem yüklü şerbet içmek demek.Ömer'lerin bakkalında Ömer,ben,Hüso,Adnan bir arada ucuz şarap içmek demek.Parlak Osman,Kara üsen,Besim kaptan demek.Ne güzeldin sen Özbek köyü. (10.2.2011 15:53)
(bakınız: güzel, çocuk, kızlar, huzur, abla, şarap, toprak, emek, adem, çocukluğum)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOsman Sözüer Offline
Osman Sözüer
x
Bu konuda daha önce yazdığım anekdotların akıbetlerini merek etmekteyim.Saygılar. (9.2.2011 12:29)
(bakınız: saygı, daha, erek, âkıbet, önce)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
Özbek, Urla

Ulaşım

İzmir'e 50 km., Urla'ya 7 km. uzaklıkta sahil köyüdür. Köy ve sahil bağlantı yollarının tamamı asfalt olup, İzmir-Çeşme karayolu ve otobanı nedeniyle hiçbir ulaşım sorunu da yoktur. Ulaşım her yere kolaylıkla yapılabilmektedir.

Köyün Nüfusu

Kışın nüfusu 2.000 civarlarında olan köyün nüfusu yaz aylarında 15.000'i bulmaktadır.

Köy Halkının Geçimi

15 yıl öncesine kadar tarım yapılarak ana geçim kaynağı ziraat olan köyde, son 15-20 yıldan bu yana kıyı balıkçılığı hızla gelişmiş ve ana geçim kaynağı haline gelmiştir. Bir ucundan diğer ucuna deniz sahili ve cephesi üzerinde oluşu, denizinin çok çeşitli ve zengin balık kaynakları, eşsiz doğası, tertemiz havası ile, biraz geç fark edilmiş ancak çok hızlı gelişmiştir. Köylü hayvancılık da yapmakta, yaz ve kış her zaman taze et ve süt ürünleride bulunabilmektedir. Ayrıca önemli ölçüde zeytin ve zeytinyağı üretimide yapılmaktadır.

Ayrıca

Köy'ün eski geçmişi ile ilgili kayıt ve bilgi, 1950'deki Urla Hükümet Konağı yangını nedeniyle bulunamamaktadır. Sekiz yıllık ilköğretim okulu, sağlık ocağı, Türk Telekom santralleri, Tarım Kalkınma Ve Su Ürünleri Kooperatifi mevcuttur. 1970'li yılların başından beri elektiği bulunan köy, yürürlüğe giren ilgili son yasa ve mevzuatlar doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilerek İzmir'in mahallesi statüsü kazandırılmıştır.

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: İZMİR URLA ÖZBEK KÖYÜ NEDİR? izmir urla özbek köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 11:55:21  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]