BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Şiir Antoloji.comKitap ŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResim Antoloji.comForum NedirÜyeler Antoloji.comGruplar Antoloji.com Mesajlarım
 
 
http://nedir.Antoloji.Com
Arayın :
                              kader nedir?
Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Yeni Terim Ekle
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KADER KADER terimi sohbet
tarafından 08.05.2001 tarihinde eklendi
KADER sizce ne demek,
KADER size neyi çağrıştırıyor?
KENDİ GÖRÜŞÜNÜZÜ EKLEYİN
Sayfa: 1 2 3 4 5 10 15
sonraki sayfa >>
BayOkyanustaki .. Offline
Okyanustaki Rüzgar
Bay, 41
0 person liked.
1 person did not like.
'kader arkadaşlığı yapmakla aynı kaderi paylaşmak farklı şeylerdir...herkes kendi kaderini yaşar' (25.10.2013 11:02)
(bakınız: arkadaş, paylaşmak, yaşar, herkes, derin, yapmak, yapma, şeyler, aşmak, aynı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanSözüm Ola Offline
Sözüm Ola
Bayan, 30
Kader

Bir tohumun DNA ' sı kadar sabit.

O tohum büyürken içerisinde bulunduğu şartlar kadar akıbeti değişken.

O şartları en elverişli hale getirmek ise bahçıvanın hüneri..

Bahçıvan; yani irademiz.

'Kader değişmez' denilen ile..'Dua ile kaderine yön verebilirsin.' arasindaki ilişki böyle birşey.
(04.08.2013 18:15)
(bakınız: büyü, adem, böyle, birşey, irade, tohum, yani, derin, ilişki, kadar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanHeidi Firenze Offline
Heidi Firenze
Bayan, 28
kaderi çözebilen daha çıkmadıgına göre ben de çözemedim demektir haliyle :) ama düşünsene ne kadar ilginç her daim üzerinde kafa yoracağımız hiç güncelliğini yitirmeyecek bir konu... hoş gerçi ben bir de bermuda şeytan üçgenini çözememiştim... kitabını oku videolarını seyret ama nafile acaba ne olaki.. en sonunda ölmeden bizim zamanımıza göre son 5 dk mı bermuda da geçirmeyi diledim ve böylece son 5 dk mda oranın sırrını da öğrenmiş olacağım ve böylece meraktan ölmek teorisi de ispatlanmış olacak... uww kaderden girip bermudadan çıkmışım...
kadere geri dönersek bir kore filminde derdi ki 'kader tesadüflerden bir köprü yapmaktır'... ama naçizane işin sadedine gelirsem kadere inanıyorum ama hangi durum kadere girer ölüm ve evlilik gibi şeyler mi öyleyse akıl ve iradeyi niye vermiş allah ya da akıl ve irade de bir yere kadar mı.... bitmez bu konu en güzeli yine akışına bırakmak hayatı haydi rastgele :)
(29.07.2013 23:14)
(bakınız: ölüm, hayat, zaman, güzel, bermuda şeytan üçgeni, şeytan, akıl, evlilik, ölmek, yorum)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAhmet Kurt 7 Offline
Ahmet Kurt 7
Bay, 29
İstanbul
ben kadere inanmıyorum.. eger kader diye bir sey varsa neden yasıyoruz ki? zaten ilerde olacak seyler belli amaç ne? alın yazımda işkence çekmek varmış neyapalım kader işte demek saçma geliyor bana. her insan yaptığı ilerle kaderini çizer. gelecekte olacak birsey insan kendisi önceden inşa etmiştir. (29.07.2013 12:28)
(bakınız: insan, neden, yorum, emek, gelecek, yazı, demek, ekmek, saçma, işkence)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanBihablil Ver.. Offline
Bihablil Veriyd
Bayan
İstanbul
'Kulillah sümme zerhum…”

[Allah de, ötesini bırak.]
(En'am-91)
(25.07.2013 19:11)
(bakınız: esin, ırak, illa, allah)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayDuru Kul Offline
Duru Kul
x
tek boyun eğdiğimdir elimden geleni yaptıktan sonra.... (25.07.2013 13:06)
(bakınız: oyun, sonra, eleni)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMetin Bedir 1 Offline
Metin Bedir 1
Bay, 46
Çanakkale
iman sahibi ilahi emirlerin cümlesine yapışıp yasakları terk ettikten sonra zatına has bir kudret ispat etmeden cümle işleri haktan bilmeli bu iyidir.
ikinci cebi ise kul bütün hataları yapar ne yasak bilir ne emir tanır.bundan başka yaptığı bütün fesat işleri hakka atarsa bu edep dışı bi hareket olur. ve bu cebir gayet kötüdür.
bu makamda hayli sual ve cevap vardır. onlarda ehline malum...
bir eren kişiye sormuşlar hakka zulüm istidatından nasıl kurtuldun?
demişler şu cevabı almışlar.
hakkın mülküne ondan başkasını koymadım cümle mülk onun olduğuna göre zulmü kime yapar? herkes mülkünü arzu ettiği gibi kullanır.
bu mevzuda söylenenler kafi gecelim.(muhiddin arabi)
(22.07.2013 00:41)
(bakınız: gece, arda, esin, iman, edep, hata, kurt, cevap, gibi, ülkü)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMetin Bedir 1 Offline
Metin Bedir 1
Bay, 46
Çanakkale
kazanın manası: bütün eşya hak ilminde ne şekilde ve ne halde olmuşsa toptan olarak o halleri üzerine verilen hükümdür.
kaderin manası:her varlığın istidatı nisbetinde parça parça sonra yapılacak tafsil üzerine his ve şahadet alemine zuhur ederek gelmesidir. o şeylerin zuhura gelmesi de niçin ve kimde zuhur ediyorsa onun istidatı nisbetinde olur.
soru:buraya kadar yapılan beyanlardan anlaşıldığına göre olan herşey kişinin istidatına göre oluyor. olan haller; küfür iman itikat hayır şer.. ve bunların cümlesi kimde zuhur edecekse onun hal dili ile hak tan talebine bağlı oluyor..zatındas mevcut istidat ve kabiliyete göre zuhur ediyor. hatta söylediklerimiz dahi hakkın yarattığı ve yaptığı oluyor.. istidatı veren dahi hak tır.buda bi mecburiyet olmazmı?
cevap: bütün itkat faslını inceleyet zatlar katında istidat yapılmış ve yaratılmış değildir. zira bişeyin mahiyetini yapma olmadığına göre onun zatında mevcut olan istidat ve kabiliyeti de yapma olmaması gerekir. mahiyet ilahi ilmin suretlerinde derlerki ki onda henüz yapma ve yaratma faslı yoktur. herkesin sabit durumu ne ne gerektiriyorsa onu yapmaya mecburdur. ilahi kaderin sırrı böyle iktiza eder.
herşey istidata bağlı ve merbut olduğunu bilerek sabit olan durumu ne ise işlerini ona göre yapar. haline muhalefet edemez. kendinde peşpeşe zamanı geldikçe olacak şeyler olur. o zat bu yolda istidatını noksan olduğunu sezerse sadece elem çeker yine haddi zatında hiç bi cebir yoktur.(muhiddin arabi)
(22.07.2013 00:23)
(bakınız: zaman, soru, arda, yara, esin, iman, aslı, küfür, lara, cevap)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMetin Bedir 1 Offline
Metin Bedir 1
Bay, 46
Çanakkale
ilim zata aynadır.o mahiyetlere haktan feyz yine onların zatında mevcut olan istidat ve kabiliyete göre gelir. itikat ve diğer hallerde onun dışına çıkamaz.isyan ve küfür itaat bunların her biri o mahiyetin kabiliyetine göre istemiş olduğu şeylerdir. istidatı nisbetinde haktan ne dilediyse o verilmiştir. mesela buğdayın istidatı buğday olmak arpanınki arpa olmak darının ki de darı olmak diğerlerini var bunas kıyas et. eğer arpanın dili olsa ekene itirazla
beni niçin buğday yapmadın?
dese ekinciden alacağı cevap:
senin istidatın kabiliyetin buydu....
olur.ayrıca arpa tohumu ektikten sonra buğday ummak ahmaklık olur. bu anlatılana göre herkesin mahiyeti,ve ayanı sabitesi ezelde ne hal ve özellikte ise hangi ismin tecellisi kısmetine düştüyse bu alemde onu gösterebilir.herşey ezelde verilen şekile aşikar olur. ilahi bilginin ona bi tesiri yoktur.
işleri yerli yerince yapıcılardır. kaidesine göre arif olanlar bu sırra vakıftır. haddi zatında malüm olan birşey ne halde ise ilahi bilgi onu alakadar eder ve o esma ve sıfatın iktizası olarak zuhura gelir. ve
(21.07.2013 23:54)
(bakınız: ayna, kene, bilgi, esin, ilim, küfür, lara, cevap, ahmak, beni)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMetin Bedir 1 Offline
Metin Bedir 1
Bay, 46
Çanakkale
herkes bir ismin mazharı olup onun tasarrufu altında bulunur.celal cemal hadi mudill bunların hangi olursa olsun onun doğru yoludur itikat bahsindede aynıdır.bir kimsenin itikadı diğer şahsa göre ayrılık taşısada aslında mazharı olduğu isme binaen doğru yoldadır onun mustakim sıfatı odur.mesela yayın doğruluğu eğri olmasından anlaşılır şaşkınlık hakkın mudil ismine göre doğrudur hadi ismi onu eğri bilsede yinede doğru sayılır. işte arif kişi bu manaya vakuf kimsenin dinine dehleylemez. burda bir soru akla gelir o sorunun cevabını kader sırrına aşina olmayan vermeye kadir olamaz ehli olana kolaydır.
sual şu
cümle ibadet vediğer tüm ahval ilahi esma tecellisi gereği oluyor ve kulun da onları yapıp yamamakta bir seçme ehliyeti olmuyor bundan anlaşılıyorki herkes bulunduğu işi yapmaya mecbur.buda cebre girer ve zülum olur.
cevabı şöyle olabilir. yukarıda sorulan sorunun tahkiki neticesinde iki durum hasıl olur bir defa mahiyetler önceden yapılmış değildir ikincisi ise ilmin bilinen şeye tabi olmasıdır.bu iki durum vakuf peyda olunca az da olsa kader sırrına vakuf peyda olunur. çünkü bunlar anahtar mevkilerdir.
yukarıda mahiyetler diye arz edilen kelimenin manası eşyanın ilahi bilgi denizinde mevcut olan suretleridir. henüz ilim dışına çıkılmamıştır.mahiyetin bir adıda ayan-nısabite olarak anlatılır.ve hakkın ilim zatının aynıdır.(muhiddin arabi)
(21.07.2013 23:31)
(bakınız: ayrılık, deniz, soru, bilgi, esin, kelime, doğru, ilim, aslı, ibadet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3 4 5 10 15
sonraki sayfa >>

"KADER" hakkında görüş yazmak için tıklayın.
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2014. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KADER NEDİR? kader ne zaman?

Antoloji.com
01.08.2014 10:51:40  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]