Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KAHRAMANMARAŞ BULUTOĞLU KÖYÜ KAHRAMANMARAŞ BULUTOĞLU KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KAHRAMANMARAŞ BULUTOĞLU KÖYÜ sizce ne demek,
KAHRAMANMARAŞ BULUTOĞLU KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KAHRAMANMARAŞ BULUTOĞLU KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Bulutoğlu, Kahramanmaraş

Bulutoğlu, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyün adını ilk yerleşen eski insanlardan HASAN BULUT koymuştur. önceleri bir karara varamamışlar,köyde yaşayan gürbak bulut ve diğerleri akraba olduklarından köyün en yaşlısı ve sözüne itibar edilen hasan bulut 'un isteği ile köye buluroğlu ismi verilmiş. Köyde yaşayanların genel özelliği gereği "büyüğünün sözüne karşı gelmeme " özelliğinden kimse itiraz etmeyince HASAN BULUT UN İSTEDİĞİ OLMUŞTUR.Yani köyün ismi bulut soy isminden gelmektedir.

Kültür

Köyüde tipik metehan oğullarıdan bozoklar - yıldızoğulları -avşar boyu- gelenekleri gözükür.Ataya saygı,zalime kafa tutar mazluma dokunmaz.Köyde DADALOĞLU bu yüzden sevilir galiba.Köyde Anadoluda gözüken kız isteme ,nişan ve düğün geleneği hala uygulanmaktadır.flört kelimesi köye hiçbir zaman girememiştir.düğünler tohum gavut ismi verilen kurbanlığın kız evine gitmesiyle başlar.davetliler düğüne yol adı verilen davet etme metodu ile çağırılır.cuma günleri düğünde çiğ köfte yuğurma günüdür.cumartesi davetlilere düğün yemeği yedirilir ve davul zurna eşliğinde eğlendirilir.düğünlerde ayrıca ödüllü güreş müsabakası düzenlenir.düğüne hedefe kurşun sıkılması ve gece sinsini ateşi ile devam edilir.köyün gençleri gece ceyhan nehri üzerinde bulunan güvercinlik bölgesinde kazan kazan tavuk pişirerek eğlenceye eğlence katar.pazar günü davul zurna eşliğinde gelin getirilir ve akşama en yakın akrabalara yemek verilmesi ve nikah kıyılması ile düğün biter. Köylülerin en övünülecek tarafı başkasının namusuna göz dikmemesidir.Köy mesirealanı açısından uygun konumda olmasına rağmen yabancıda olsa içkili alem köy sınırları içerisinde yapamamaktadır.ayrıca köyde hala dini bayramlara gösterilen hassasiyete büyük özenti ve saygıyla devam edilmekete..büyüklerin elinin öpülmesi küçüklerin sevindirilmesi.hasta ziyaretleri ve taziye adetleri bütün canlılığı ile köyde hala yaşatılmaktadır.

köyde yemek adetleri olarak maraş yöresinde yaygın olan mercimek köftesi- somak turşusu

,tarhana çorbası, TİRŞİK ,HEDİK , KELLE PAÇA ,cılbır,söğürme,sirke turşusu ,bulgur pilavı,kuru fasulye, yaprak sarması,dolma,içli köfte,kavurma,......v.s en yaygın yemeklerdir.Köyde bağcılıkta yaygın olduğundan pastık,kuru üzüm..... vs. gelişmiştir.Buluoğlu ile ilgili daha geniş bilgi için:google'de bulutoğlu-kapı yazıp arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.yada google de Teberik-46 yazıp ulaşabilirsiniz.

Coğrafya

Bulutoğlu Köyü ile ilgili daha geniş bilgi için:google 'de bulutoğlu-kapı ya da Teberik-46 yazıp ulaşabilirsiniz. Kahramanmaraş merkezine 13 km uzaklıktadır;ayrıca köye bağlı güvercinlik ve menzelet barajı doğa güzellikleri bulunmaktadır ayrıca kılavuzlu barajında su tutulmaya başlanmasıyla yepyeni bir mesire alanına daha sahip olacaktır.eski kayseri yolu üzerindedir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olmakla beraber köyün geniş bir coğrafyaya yayılması dolayısı ile kavkırt obası bozulmuş karasal iklim etkisi altındadır.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa,bağcılık çok azda olsa arıcılık dayalıdır.ve birde kamyonculuğa bağlıdır.çok gelişmiş olmamakla beraber balıkçılıkta yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - hüseyin palabıçak
> 1999 - isa karabacak
> 1994 - mehmet gürbak
> 1989 - mehmet gürbak
> 1984 -mehmet gürbak

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KAHRAMANMARAŞ BULUTOĞLU KÖYÜ NEDİR? kahramanmaraş bulutoğlu köyü ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 07:13:38  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]