Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KAHRAMANMARAŞ OLAYLARI KAHRAMANMARAŞ OLAYLARI terimi kara han
tarafından 20.7.2004 tarihinde eklendi
KAHRAMANMARAŞ OLAYLARI sizce ne demek,
KAHRAMANMARAŞ OLAYLARI size neyi çağrıştırıyor?
"KAHRAMANMARAŞ OLAYLARI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
Bayanyosun_pıncır Offline
yosun_pıncır
Bayan, 32
İstanbul
0 person liked.
0 person did not like.
Bu Kahramanmaraş olayı değil, Kahramanmaraş katliamıdır.

Kahramanmaraş katliamı.... 1973 de Maraş ' kahraman' ünvanını aldıktan sadece 5 yıl sonra Kahramanmaraş halkı kışkırtılmış alevi sunni ayrımı yaptırılmış, kardeşi kardeşe kırdırmışlardır.
19 aralık da sağ görüşlü kesim tarafından sinemaya atılan bomba
19 aralık bomba atıldıktan sonra CHP il merkezi, PTT ve Öğretmenler birleşme ve dayanışma derneği binalarına saldırı.
20 aralık sol görüşlü 2 öğretmenin silahlı saldırı sorucu öldürülmesi
21 aralık öldürülen öğretmenlerin cenazesinde sağ görüşlü kesimin cenazeyi sabote edip, halka taş ve sopalarla saldırması.
23 aralık sunni ve aleviler arasında karşılıklı çatışmanın başlaması
24 aralık polis ile halk arasında çatışmayı önlemek amacıyla tüm polislerin görev dışı bırakılması.
24 aralık sağ görüşlülerin alevilere aiit olan ve önceden 3 hilalle işaretledikleri dükkanları yakıp yakıp yağmalaları.
24 aralık alevilerin olduğu mahallerinin basılması ve katliamın başlangıcı
25 aralık katliamın devamı
26 aralık katliamın devamı
26 aralık öğleden sonra olaylara askerin müdahale etmesi
sonuç: resmi rakamlara göre 117 ölü (genç, yaşlı, kadın, çoçuk, bebek denilmeden katledilmesi) resmi olmayan rakamlara göre bu sayı daha da fazla. sinemaya ilk bombayı atıp olayların fitilini ateşleyen Ökkeş Kenger (katliamdan sonra soyadını değiştirerek ŞENDİLLER yapmıştır.) yargılanamamış ve ilk seçimlerde milletvekili seçilmiştir. Mehmet Ali Birand'ın dediği gibi' Kahramanmaraş'ta 3 gün boyunca devlet yoktu.' Bu olay tarihimize kara sayfa olarak geçti.
(12.12.2011 01:06)
(bakınız: kadın, aleviler, alevi, akıl, araf, soru, öğretmen, tarih, kardeş, devlet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayturk_2006 Offline
turk_2006
x
maraslıyım cocuk yasta sayılırdım olaylar oldugunda buyuklerımızın dedıgı bı sey var fasıst solcu dıncı v.s kardes kardesı vurdu sol goruslu arkadaslar abartıyor 111 kısının oldugu dogru ama bunların 60 tanesı sag goruslu vatandas 360 yaralı var 138 tanesı agır agır yaralıların 110 tanesı sag goruslu onun ıcın yarayı kasıyıp provoke etmeyelım mıllet ulkuculerı marastan atmaya calıstıgınızı sırf ulkucu oldukları ıcın genc yaslı sıyası hıc bır ortamda adı gecmeyen sadece vatan severlıgı geregı ulkuculugu benımsemıs ınsanlara saldırıp arkalarını tahrık ettıgınızı unutmayın maalesefkı bunlar gunumuzdede yasanmakta olup temelınde dıs gucler bulunmakta dusmeyın bu tuzaklara kımse onaylamaz bole olayları bır daha yasanması ıcın caba harcamayın arkadaslar gıdısatın sonu zaten kotu yangına korukle gıtmeyın gozunuzu sevıım 2008 genclıgı olarak bız akıllı olalım barı saygılarımla allaha emanet olun. (30.10.2008 01:23)
(bakınız: akıl, vatan, saygı, yara, aslı, uzak, solcu, emel, lara, dede)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanexilim Offline
exilim
Bayan, 39
Olaylar sonrasında bir çok öğretmen protesto amaçlı olarak derslere girmemiş ve bu yüzden öğretmenlikten atılmışlar. Birçoğunun sicilindeki tek suçta budur. (3.5.2008 15:16)
(bakınız: öğretmen, lara, sonra, öğretmenlik, ders, amaç, protesto, olay, atıl, test)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymirlinda Offline
mirlinda
x
ben olayi bizzat yasadim sadece vahsetti. ama mutlaka allahlarindan er yada gec bulacaklardir bunlari yapanlar insan olamaz ama hayvanda olamazlar.dahasi birer yaratiktirlar hepsini siddetle kiniyorum.ama er yada gec allahtan belalarini bulurlar insallah. (21.1.2006 01:35)
(bakınız: insan, yara, yorum, hepsi, sade, hayvan, bela, sadece, ayva, lama)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayUZUN BEYAZ .. Offline
UZUN  BEYAZ BULUT
Bay
vatandaş diyorki
ayrımcılığa yer yok arkadaş......biz hepimiz kardeşiz.

Sam ile Sergeinin yazdığı senaryoyu sahneye koyanlar bilsinler ki
Sam prosunu tüttürüyor Sergei votkasını yudumluyor...
ve hala ikinci perdeyi bekliyorlar...
(10.1.2006 17:18)
(bakınız: vatan, arkadaş, kardeş, sena, hala, inci, senaryo, votka, sahne, sunu)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayThaelmen Offline
Thaelmen
x, 34
İşçi sınıfının hâkim olduğu kentlerde tüm çabasına rağmen tutunamayan MHP’nin örgütlenmesini, sermayenin tekelleşmesi karşısında tükenen küçük-burjuvazinin hâkim olduğu Anadolu kent ve kasabalarına kaydırması tesadüf değildir. Bunun altında, kapitalist gelişmenin sıçramalı temposu daha geri olan bu bölgeleri sarsması ve sermayenin tekelleşmesi ve mali-sermayenin her sektörü ahtapot gibi sarması karşısında küçük-burjuva kentli ve köylü sınıfların yıkıma uğrayarak umutsuzluğa kapılması yatıyordu. Tekelci sermaye karşısında tükenen ve yükselen devrimci mücadele ile huzuru kaçan küçük-burjuva yığınlar, devletin sıcak kollarına kendilerini bırakıp kredi imkânlarından yararlanarak düzen ve istikrar içinde yaşamayı arzulamaktaydılar. Unutmamak gerekiyor ki, “düzen” küçük-burjuvazinin amentüsüdür! İstikrarsızlık ve “düzensizlik” küçük-burjuva yığınlar için küçük mülklerini hepten kaybederek tükenebilecekleri korkulu süreçlerdir.

Faşizm, küçük-burjuva ve işsiz-güçsüz lümpen kitlelere yaşadıklarının sorumlusunun “komünizm” (yani yükselen devrimci işçi hareketi) olduğunu söyleyerek düzen ve istikrar vaat etmekteydi. Bir taraftan da tıpkı Maraş’ta olduğu gibi mezhepsel farklıkları kaşıyarak Alevilere ve devrimcilere karşı gerici kitleleri; “komünistler camiyi yaktı”, “Aleviler camiye bomba attı”, “komünistler ve Aleviler silahlanıyorlar” yalanlarıyla galeyana getirerek harekete geçiriyordu. 3 Eylül 1978’de Sivas’ta başlayan katliam ve yağmada gerici kitlenin, “dinsizleri yok edersek malları bize kalacak” sözleri, faşist hareketin nasıl bir zemine oynadığını çarpıcı biçimde ortaya koymaktadır.

Maraş olayları, faşist karşı-devrimci hareketin en kanlı girişimlerinden biri değildi sadece, aynı zamanda 1980 darbesine giden sürecin önemli bir basamağıydı da. O güne kadar faşist hareketin durmaksızın tekrarladığı “sıkıyönetim ilan edilmeli ve askerler sokağa çıkarak devlete sahip çıkmalı” söylemi böylece bir gerçeğe dönüşüyordu. Devam eden günlerde CHP hükümeti ve onun başındaki “Karaoğlan” Ecevit, 13 ilde sıkıyönetim ilan edecek ve bilahare sıkıyönetim tüm Türkiye ölçeğine yayılarak ‘80 faşist darbesiyle pekişecekti.
(28.12.2005 04:11)
(bakınız: zaman, komünizm, türk, komünist, faşizm, yalan, umut, faşist, korku, aleviler)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayThaelmen Offline
Thaelmen
x, 34
Bundan tam 20 yıl önce 1978 Aralığının son günlerine gelinirken Maraş'da MHP'li faşist milislerin gerçekleştirdiği katliamda 111 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmış ve yüzlerce ev, işyeri yakılmış, yıkılmıştır.
Olaylar, ne bir rastlantı, ne de 'halkın galeyana gelmesi' sonucu olmuştur. Olaylar aylar öncesinden planlanmış ve alanlar belirlenmiştir. Yer Malatya'dır, Erzincan'dır, Çorum' dur, Maraş'tır. Amaç, kitlelerin hızla politize olduğu bir ortamda gelişen devrimci mücadeleyi durdurmaktır.
19 Aralık 1978 günü Maraş'ta faşistlerin propaganda aracı haline gelen Cüneyt Arkın' ın 'Güneş Ne Zaman Doğacak' filminin gösterildiği Çiçek Sinemasının, Ökkeş Kenger ve birkaç faşist tarafından bombalanmasıyla olaylar gelişmeye başlamıştır.
Kendi attıkları bombaya 'misilleme' olarak 21 Aralık günü iki öğretmeni öldüren faşistler, 22 Aralık günü öğretmenlerin cenaze törenine saldırdılar. Bir gün sonra 'Allah adına savaş'a (cihat) çağrılan Maraş köylerinden gelenlerin katılımıyla Maraş katliamı başlatı..Maraş’ta 19 Aralık 1978’de başlayan kanlı saldırılar günlerce sürmüş ve kelimenin gerçek anlamıyla karşı-devrimci güruhun katliam ve yağmasına dönüşmüştü. MHP’nin başını çektiği muhafazakâr, mutaassıp küçük-burjuva ve lümpen kitleler “bugün cihat günüdür, Alevileri öldüren cennete gider”, “komünistleri bırakmayın” sloganları eşliğinde saldırılarını günlerce sürdürmüşlerdi. Saldırılar sonucunda 111 kişi ölmüş, Alevilerin ve solcuların evleri ve işyerleri yakılıp yıkılmış, Alevi nüfusun yüzde 80’i Maraş’ı terk etmişti.

Esasında Maraş’ta başlayan katliam, Anadolu kentlerinde ve kasabalarında süren bir dizi saldırı ve yağmanın ardından gelmişti. 1978 yılı boyunca faşist hareket, Alevi ve Sünni kökenli nüfusun yoğun olarak yaşadığı kentlerde mezhep ayrılıklarını kışkırtan provokasyonlar düzenlemiş ve birçok yerde çatışmalar çıkmıştı. Türkeş’in 19 Aralık 1978’de İzmir’de Mussolini’den esinlenerek başlattığı “büyük yürüyüş” açıkça iç savaş ilanı anlamına geliyordu ve devam eden günlerde faşist saldırılar her yerde artacak ve kitlesel kıyımlara dönüşecekti
(28.12.2005 04:09)
(bakınız: zaman, türk, komünist, büyü, faşist, ayrılık, bugün, anlam, aleviler, gerçek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysözüm mermid.. Offline
sözüm mermidir....
Bay
İstanbul
evrim teorisine olan inancımı zayıflattı....yeryüzünde bu katiller kadar vahşi bir hayvan türü olduğuna inanamam.... (25.12.2005 00:12)
(bakınız: evrim teorisi, evrim, hayvan, ayva, nana, vahşi, katil)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayRuzumtrak Offline
Ruzumtrak
Bay, 30
Mersin
1978 YILINDA DEVLET DESTEKLİ FAŞİST MİLİSLERCE NÜFUS SAYIMI BAHANESİYLE KAPILARINA KONAN ÇARPILARLA BELİRLENEN EVLERDEKİ İNSANLARI HUNHARCA KATLEDİLMESİDİR..
ARAŞTIRILMASI GEREKEN TARİHSEL BİR KANIT..
DEVLETİ TANIMAK İÇİN ÇOK GÜZEL BİR FIRSAT..
ARAŞTIRIN ÖĞRENİN..
SAYGILARIMLA..
(21.12.2005 19:26)
(bakınız: insan, güzel, faşist, saygı, tarih, devlet, insanlar, kapı, bahane, sayı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymhf Offline
mhf
Bay, 43
Tunceli
gözü dönmüş insan olmaya aday olamayacak şeylerin yaptığı katliam (6.10.2005 19:41)
(bakınız: insan, katliam)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"KAHRAMANMARAŞ OLAYLARI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KAHRAMANMARAŞ OLAYLARI NEDİR? kahramanmaraş olayları ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 02:03:25  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]