Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KARABÜK EFLANİ KARATAŞ KÖYÜ KARABÜK EFLANİ KARATAŞ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KARABÜK EFLANİ KARATAŞ KÖYÜ sizce ne demek,
KARABÜK EFLANİ KARATAŞ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KARABÜK EFLANİ KARATAŞ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Karataş, Eflani

Karataş, Eflani ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

OVA KARATAŞ KÖYÜ

Karataş köyü Eflani'nin 18 km kuzeyinde, Ova bölgesinde bulunur. Köy, kuzey başına kadar uzanan Üç Göller Dağı ile İşaret tepesinin Arnavut Çayı kenarına kadar uzanan güneye meyilli eteği üzerinde kuruludur. Karataş Köyü, Merkez, Hacıoğlu ve kısmen Bakacak Mahallelerinden oluşmaktadır. Mahalleleri ile birlikte toplam 65 hane civarında olan Karataş köyünde 25 hane açık vaziyettedir. Nüfusunun çoğu İstanbul'a göçmüş olan köyde kadrolu bir Cami vardır. Evler genellikle ahşaptır. Evler etrafında meyve ve sebze bostanları bulunur. Köyün doğu, kuzey ve batı tarafları ormanlarla çevrilidir. Karataş köyü'nün komşuları ise doğuda Ovaçalış Köyü, batıda Hacı Şaban Köyü, kuzey batıda Akçakese ve Dere mahallesi bulunmaktadır. Karataş köyü ile Akçakese ve Dere mahallesi arasındaki ulaşım, İşaret, Karakuz ve Gurnek Deresi mevkilerinden geçen dağ yolu ile sağlanır. 1985 yılına kadar yörenin en kalabalık köylerinden biri olan Karataş köyünde, revaçta olan inşaat ustalığı marangoz, bıçkıcılık gibi meslekler sona ermiştir. 21 Mart Nevruz günü sabahı doğan güneşin ilk ışıklarının köyün doğusunda bulunan asırlık nevruz çamının çatalları arasından geçtiği söylenmektedir. Yakın zamana kadar kandil ve bayram kutlamaları coşku içinde geçmiştir. Adının kaynağı ve tarihçesi

HacıŞaban Köyü bölümünde de izah ettiğimiz gibi Karataş adı bir oymak adıdır. Eskiden beri Türkçe de büyük anlamına gelen "kara" kelimesi Taş Oğuz, yani uzakta yaşayan Oğuz boyu demektir.526 Milattan önce 200'lü yıllarda yaşadığı bilinen Oğuz Han Türklerin atasıdır. Oğuz Han'ın evlatlarına da oğuz soyu denir. Oğuz boyları, 1071 Malazgirt harbinden sonra Anadolu'ya girmişlerdir. Tarihçilerin, Türk yerleşme süreci dediği bu dönem de, Oğuz boyları ve bu boylara bağlı oymak ve cemaatler Bizans'ın boşalttığı köy veya kasabalara yerleştiler. Daha sonradan, yani geriden gelen boylarda daha ileri noktalara yerleştiler. Bir yere yerleşen Türkmen oymağı diğer adlar yanında kendi bağlı bulunduğu oymağın adını da almışlardır. Aynı oymağa bağlı olup iki ayrı yere yerleşenler ise, aşağı-yukarı ön eklerini almışlardır. Aşağı Aday - Yukarı Aday, Aşağı Karataş - Yukarı Karataş gibi. Nitekim halk arasında Hacı Şaban Köyü'ne Aşağı Karataş, Karataş Köyü'ne de Yukarı Karataş Köyü denmektedir.

Bu duruma göre Karataş köyü halkı Karataş adlı Türkmen oymağındandır ve köy adını bundan almıştır. Karataş oymağı, Osmanlı döneminde Suriye'deki Halep eyaletindeki Menbic Nahiyesinde ve Hınıs sancağında da bulunuyordu. 527. Ancak Karataş halkının bu bölgeye hangi tarihte geldiği bilinmemektedir. 1530 yılı muhasebe kayıtlarında adı geçmeyen Karataş köyü, muhtemelen o tarihte bir divan içindedir.

Nüfus

H.1314 - M. 1897 yılı. 528. Hane :24 Nüfus :130

1940 1950 1960 1970 1985 1997 2000 KADIN 124 178 187 194 ERKEK 115 150 159 153 TOPLAM 239 328 346 347 268 105 102

2004 yılı itibari ile açık kayıtlar toplamı:893 2004 yılı itibari ile kapalı kayıtlar toplamı:738 kişidir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Karabük iline 64 km, Eflani ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Karataş'ın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Ahmet Bozkurt
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ama kullanımdışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KARABÜK EFLANİ KARATAŞ KÖYÜ NEDİR? karabük eflani karataş köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 18:24:40  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]