Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KARABÜK ESKİPAZAR BULDUK KÖYÜ KARABÜK ESKİPAZAR BULDUK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KARABÜK ESKİPAZAR BULDUK KÖYÜ sizce ne demek,
KARABÜK ESKİPAZAR BULDUK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KARABÜK ESKİPAZAR BULDUK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Bulduk, Eskipazar

Bulduk, Karabük ilinin Eskipazar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında fazla bilgi olmamakla beraber köyün kuruluşu ile ilgili şu şekilde bir tekerleme vardır: Bulduk Bulduuuk alt tarafı çaylak üst tarafı yaylak bulduuuk bulduuuk. Köyün adının bu şekilde ortaya çıktığı sanılmaktadır.Köy merkezinde ve yaylasında tarihi yerleşim birimleri ve mezarlıklar bulunmaktadır.

Kültür

Kültürel açıdan oldukça zengin ve gelişmiş bir köyümüzdür.Gelenek ve görenekler devam etmekle birlikte ekonomik sıkıntıların etkisiyle ananeler kan kaybetmiştir.Eskiden bayramlarda gençler arasında yaş grupları ile evler gezilmekte iken bu değer şu anda sınırlı yapılmaktadır.

Coğrafya

Karabük iline 56 Km., Eskipazar ilçesine 16 Km. uzaklıktadır. Dağlık ve ormanlık bir alanda bulunmaktadır. Bu da köyün doğal güzelliklerini beraberinde getirmektedir. Köyün alt tarafından bulduk çayı geçmektedir.Bu çay özellikle kurak geçen yaz dönemlerinde çok azalmaktadır. Bu çayda çeşitli balık türleri yaşamaktayken bu günlerde Bolu Gerede deri işletmelerinin atık maddeleri ile ekolojisi bozulmakta ve balık familyasında ve sayısında hızlı azalma görülmektedir. Köyün komşuları Kuzören, Sobalan köyleri ve Çalca ve Asmaca köyleridir. Köyün bir özelliği de aşağı ve yukarı olmak üzere 2 mahalle olmasıdır. 15 Km. güneydoğusunda az sayıda da insanın kullandığı yaylası vardır. Bu yayla Çankırı Çerkeş ilçesine bağlı Eşöğren Köyü ile sınır komşusudur. Köyün güney ve güneydoğu istikametlerinde kara ve sarıçam ormanlıkları, kuzeyinde de meşelik vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.ve kısmen karasal iklim..

Nüfus

Köyde sınırlı tarım ve hayvancılık alanları olduğu için genç nüfus özellikle Karabük merkez ve İstanbul olmak üzere diğer bölgelere göç vermiştir.Yaz döneminde dışarıda ikamet edenlerin 2-3 aylığına köye gelmesiyle nüfus kısmen artmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım sınırlı alanlarda ve arpa,buğday tahılları ile yapılmaktadır.Tarımda eski usül araç gereçler kullanılmakla birlikte az sayıda traktör mevcuttur.Kırsal alanlarda eskisi gibi ekim yapılmamaktadır. Tarımdan elde edilen ürünler sadece köylünün kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.Köyde su sulama sıkıntısı vardır.Hayvancılık birkaç aile tarafından yapılmaktadır.Bölgenin engebeli ve dağlık olması nedeniyle karasığır dediğimiz büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Yine birkaç aile tarafından arıcılık yapılmakta olup doğal bal bulmak mümkündür.Küçükbaş hayvancılık da sınırlı sayıda yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Ali İhsan Sarıkaya
> 2004 - Ali İhsan Sarıkaya
> 1999 - Ali İhsan Sarıkaya
> 1994 - Ali İhsan Sarıkaya
> 1989 - Ali İhsan Sarıkaya
> 1984 - Ali İhsan Sarıkaya

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Taşımalı eğitim sistemi ile öğrenciler bağlı olduğu Eskipazar ilçesinde ilköğretim okullarında eğitim görmektedirler. Köyde, içme suyu şebekesi vardır fakat yetersizdir. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup iyi değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* .:: Bulduk Köyü Web Sitesi ::.
* Yerelnet'te Bulduk Köyü

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KARABÜK ESKİPAZAR BULDUK KÖYÜ NEDİR? karabük eskipazar bulduk köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 22:26:43  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]