Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KARABÜK OVACIK ŞAMLAR KÖYÜ KARABÜK OVACIK ŞAMLAR KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KARABÜK OVACIK ŞAMLAR KÖYÜ sizce ne demek,
KARABÜK OVACIK ŞAMLAR KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KARABÜK OVACIK ŞAMLAR KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Şamlar, Ovacık

Şamlar, Karabük ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının Şamdan göç nedeni ile verilmiş olabileceği rivayeti vardır.Köy 3 mahalleden oluşur.Şamlar,Orta mah.Şaylar mah. Tarihi M.Ö uzandığı kesindir. Aslantaş mevkiindeki arslan heykeli Çankırı İl Kültür Müdürlüğü Binası önünde halen sergilenmektedir. Köydeki bu taşın kaldırılmasına Boyalı Köyü ile hudut ihtilafı neden olmuştur. Bu bilgi her iki köyce doğrulanmaktadır.

Kültür

Halkı espri gücü güçlü Nasrettin Hoca mizaçlı yüzü gülen, güldüren, gülmeyi seven, hoş sohbet insanlarla doludur. Tahir Ağa bilinmeyen bir Nasrettin Hocadır. Tahir Ağa bir gün Şaylar altındaki değirmene un öğütmeye gitmiş. Köylülerden biri ateş yakıp küle çörek gömmüş. Kokusu tüm değirmeni sarmış. kimseye bir parça ikram etmeden köyün yolunu tutmuş. Tahir Ağa "Bir parça çörek vermedi. Şunun elinden çöreğin hepsini alıp geleyim mi demiş." Oradakiler "Çöreği al gel sana 1 paket köylü sigarası demişler"
Tahir Ağa hemen yola çıkıp köylünün geçeceği mezarlıktaki mezarlardan birine yatmış. Hava karardığı için köylüyü bir korku kaplamış. Hızlı hızlı giderken mezardan bir ses gelmiş.
Çörek istiyorum çörek demiş. Köylü iyice korkmuş. Sonra çöreği mezar taşına dayayıp "taşa dayayıverdim taşa" demiş. Tahir Ağa çöreği alıp değirmene götürmüş.

Coğrafya

Karabük iline 31 km, Ovacık ilçesine 11 km uzaklıktadır. Çam Ormanı içinde, yüksek bir tepeden geniş bir vadiye bakan eşsiz bir manzaraya sahiptir. Yağmurdan sonra bulutlar ayağınızın altına serilir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2005 - Raşit HASTÜRK: 2004 - Raşit HASTÜRK:1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Kanalizasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Şaun köyde kanalizasyon faaliyettedir. İçme suyu da yine köye gelmiştir. her hanede mevcuttur.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KARABÜK OVACIK ŞAMLAR KÖYÜ NEDİR? karabük ovacık şamlar köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 18:48:46  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]