Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KARABÜK SAFRANBOLU KONARI KÖYÜ KARABÜK SAFRANBOLU KONARI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KARABÜK SAFRANBOLU KONARI KÖYÜ sizce ne demek,
KARABÜK SAFRANBOLU KONARI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KARABÜK SAFRANBOLU KONARI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Konarı, Safranbolu

Konarı, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgiyi www.konari.org

sitesinden öğrenebilirsiniz

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Karabük iline 14 km, Safranbolu ilçesine 6 km uzaklıktadır. Adı Konarı? Nereden geldi? Kim kurdu? İlk sahipleri kimlerdi? Bilinmezi bilmek, bulunmazı bulmak gibi bir şey... Anadolu denen bu yurt sırları saklı, gizemli ve görkemli bir vatan....

Yukarıdaki soruların yanıtlanıp karanlık noktaların aydınlığa çıkarıldığında tarihe ışık tutacak bir sonuç elde edilir. İşte bu sonuçlar içinde yerini alacak bir köy sadece ve sadece ufak bir parça. Ülkemizde İç Anadolu ve Ege bölgesinde Konarı adında iki yerleşim yeri daha vardır. Yaptığımız araştırmaların sonucunda ise İran’ın doğusunda ve Afganistan’da Konarı ismini taşıyan iki yerleşim yerinin olduğu tespit edilmiştir.

]KONARI KÖYÜ [/U][/B]Karabük ili Safranbolu ilçesine bağlı merkez köylerinden biri olup Safranbolu’nun 11 kilometre doğusunda, Araç Kastamonu karayolunun 1 kilometre kadar Kuzeyinde yer alır. Köy engebeli parçalı bir arazi üzerine kurulmuş olup birbirine bağlı 4 mahalleden meydana gelmiştir. Safranbolu’nun en büyük köylerinden biridir. Bina yapımında Karadeniz bölgesine has hımış yapı özelliği yanında yeni betonlaşmanın örneklerini de görmek mümkündür. [B]Doğusunda[/B]; Safranbolu yapı özelliklerini günümüze dek muhafaza etmiş ve şu anda sil alanı ilan edilmiş Yörük Köyü, [B]batısında; [/B]Yazı Köy, [B]kuzeyinde;[/B] Sırçalı ve Düzce Köyleri [B]güneyinde;[/B] Sat Köyü yer almaktadır. Bu köylerle çevrili olan [B][U]KONARI [/U][/B]diğer köylerin merkezi konumundadır. Çevresindeki köylere her an ulaşım imkânı bulunan yollarla bağlı bulunmaktadı.

[B]Bu coğrafî konum içinde yer alan [U]Konarı Köyünün[/U] Kuzeyinde Eflani çayı, Hasan Deresi yer alır. Bu iki su, köyün kuzeyinde iki su kavşağı denen yerde birleşerek Kuzey-Güney istikametinde akarak Aşağı Çay mevkiinde batı istikametine yönelir. Kemiklilere mevkiinde Kuzeyden gelen Kırpa deresiyle birleştikten sonra Dere Değirmeni mevkiinde tekrar Kuzey-Güney istikametinde akarak Çevrik Çay mevkiinde Araç Çayı ile birleşerek Karabük istikametinde akar.[/B]

Derin ve dar Kanyonlara sahip çayların düzgün bir debiye sahip ve hırçın değillerdir. Akar yataklarında ve kıyılarda yer alan çok az toprak ekime ve dikime müsaittir. Hasan Deresi Eflani Çayına nazaran daha duru ve soğuk bir yapıya sahiptir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus 250

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Murat Sakarya
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde [[ilköğrettim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır

Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Konarı Gölü
* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KARABÜK SAFRANBOLU KONARI KÖYÜ NEDİR? karabük safranbolu konarı köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 03:06:03  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]