Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KARS SUBATAN KÖYÜ KARS SUBATAN KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KARS SUBATAN KÖYÜ sizce ne demek,
KARS SUBATAN KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KARS SUBATAN KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
2 person liked.
0 person did not like.
Subatan, Kars

Subatan, Kars ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı, Alaca dağından doğarak köyün ortasından geçen ve komşu köy Karakaş'a varmadan toprağın altında kaybolan ve daha sonra tekrar ortaya çıkmasından dolayı Subatan adı verilen deresinden gelmektedir. Köyün tarihi eski çağlara uzanmaktadır. Köyün ortasından su geçmesi ve çevrili arazilerinin bölgenin en verimli arazileri olması buraya çekici hale getirmiş ve ilk çağlardan beri yaşanan bir yer haline getirmiştir. Gerek köyün içinden gerekse köyün çevresinden çıkan buluntular ve değişik kültür, din ve milletlere ait mezarlarda buna açıkça işaret etmektedir. Yakın döneme gelindiğinde Osmanlı döneminde Türklerin ve Rumların beraber hoşgörü içerisinde yaşadıkları köy ortamı Karsın Rus istilası sırasında kısmende olsa devam etmiştir.Ancak Çarlık Rusyasının 1917 Bolşevik ihtilali nedeniyle bölgeyi ermenilere terk ederek çekilmelsinden dolayı bölgede tansiyon yükselmiştir.Daha sonra Türk ordusunun Kars'a ilerlemesi sırasında ermeniler bölgeden doğuya doğru çekilmeye başlamış ve tarihte eşine az rastlanır katliamlara girişmişlerdir.Subatan Köyüde bu katliamlara maruz kalan köylerden biridir.Köyde yaşayan müslüman Türk halkı ermeniler tarafından acımasızca katledilmiştir.1990 lı yılların başında köyde yapılan kazılarda bulunan insan kemikleri ve olayı yaşayanların tanıklıkları bunu ortaya koymaktadır. Cumhuriyet döneminde Bölgede kurulan hudut taburu Köyün canlılığına katkıda bulunmaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. ben subatan köy halkındanizmirde ikametim köyümüz gelenek ve görenekleri ayrıca yemeklari hakkında bilgilendirmek açısından doğru olacağı kanısındayım bu bilginin: KÖYÜMÜZ GELENEKLERİ ÇOK ESKİ TARİHLERDEN GELEN YERLEŞMİŞ OLAN VE HALAN DEVAM ETMEKTE OLAN GELENEKLERİMİZDEN BAŞLICA DÜYÜNLERİMİZDE DAVUL ZURNA VE AŞIK DİNLEME GELENEĞİ DEVAM ETMEKTEDİR,ESKİDEN İMECE USULÜ ÇALIŞMALAR OLDUĞUNU BİLİYORUZ AMA İLERLEYEN TEKNOLOJİYE AYAK UYDURAN KÖYÜMÜZDE ÇOK ŞEYİN DEĞİŞTİYİNİ GÖRDÜK,MAKİNELEŞMENİN ÖN PLANDA OLDUĞU BİR SUBATAN KÖYÜ, DAHASI HABERLEŞMENİN UYDU YOLUYLA GELİŞTİĞİ BİR SUBATAN,YEMEKLERİ OLDUKÇA LEZİZ VEDE NATURELDİR, BAŞLICA KAZ ETİ OLMAK ÜZERE YÖRESEL KENDİNE HAS YEMEKLERİMİZ VARDIR TABİKİ TARİFİ ÇOK ZOR TATMAK LAZIM GELİR, ANNELERİMİZİN NİNELERİMİZİN VEDE YENGE DEDİĞİMİZ AMCA HANIMLARININ BAYRAMLARDA YAPTIĞI TANDIR KETESİ,ÇOK AYRI TADI VE LEZZETİ VARDIR,KISACASI SUBATAN KÖYÜNÜN AVRUPAYİ BİR YÖNÜ, DİĞERTARAFTANDA HALA NATURELLİĞİNİ KORUYAN YAPISI VARDIR,BUDA SUBATANI O YÖREDE AYRICALIKLI KILAR,O KÖYÜN BİR FERDİ OLARAK KÖYÜMDEN SONDERECE ONUR DUYUYORUM SUBATANLI OLMAKTA BİR AYRICALIKTIR.

Coğrafya

Kars il merkezine 28 km uzaklıktadır. ARAZİ ÇOK ENGEBELİ OLMAMAKLA BERABER VERİMLİDİR,SUBATAN KÖYÜNÜN AŞAĞI KISMI OLAN KARAKAŞ KÖYÜYLEDE SINIR OLUP,BATI KISMINDADA HACİVELİ VE HALEFOĞLU VARDIR,GÜNEYİNDE EŞMEYAZIKÖYLERİ MEVCUTTUR.ULAŞIM ASFALT YOLUYLA OLUP KOLAYDIR,ANİ HARABELERİNE GİDERKEN GEÇMEK ZORUNDA OLDUĞUNUZ BİR KİLİT KÖY.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. SUBATAN KÖYÜNÜN İKLİMİ KIŞLARI OLDUKÇA SERT YAZLARI SERİN VE GÜZEL GEÇER

Nüfus

Subatan, 826 nüfuslu ve 225 haneli büyük bir köydür. YOĞUN GÖÇ VEDİĞİNDEN KÖYÜMÜZÜN NÜFUSUNDA ÖNEMLİ DEYİŞİKLİK OLMUŞTUR. AMA ZAMAN ZAMAN GEREK YURT DIŞI GEREKSE YURT İÇİNDEN TEKRAR GERİ DÖNMEK DEYİL AMA ORADA YAZLARI GEÇİRMEK MAKSADIYLADA GÜZEL YAPILAR İNŞA ETMİŞLERDİR, BUDA TEKRARDAN SUBATANIN ÖNEMİNİ ARTIRDIĞINI GÖZLEMLİYORUZ.İYİDE OLDUĞUNU, SANIYORUM.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Mevlüt Öztürk
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ve taşımalı eğitim sayesinde başka köylerden de öğrenciler burada okumaktadırlar. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Subatan´da ayrıca her köyde olmayan Ptt şubesi vardır. Sağlık ocağı olmasına rağmen faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet, Subatan Köyü

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KARS SUBATAN KÖYÜ NEDİR? kars subatan köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 06:52:22  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]