Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KASTAMONU ARAÇ TERKE KÖYÜ KASTAMONU ARAÇ TERKE KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KASTAMONU ARAÇ TERKE KÖYÜ sizce ne demek,
KASTAMONU ARAÇ TERKE KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KASTAMONU ARAÇ TERKE KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Terke, Araç

Terke, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Tarihi geçmişi Araç ilçesi ile aynı olup Araç + Terke'de denilebilir. Terke köyünün mazisi Hitit devleti ile başlamaktadır. Geçmişte bilinen ilk ismi Tekke Köy'dür. Eskiden çıban yaraları Terke Köyü'nde tedavi edilmekteydi ve dolayısıyla Terke Köyü bölgenin şifa merkeziydi. Terke Köyü'nde bulunan Çıban Dede Türbesi ve bu türbenin karşısındaki derede hafif nemli mavimsi toprak parçası bulunmaktadır. Bu toprak parçası banyo yapan kişinin yarasına sürüldüğü taktirde o yarayı düzeltildiğine inanılır. Köyün toprağı sulak ve verimli olmasından dolayı köyde tarım işi ve hayvancılık yapılmaktaydı. Köyün merkeze uzak olması ve ormanlık bir bölgede bulunmasından dolayıda zamanın eşkıya çeteleri tarafından sürekli huzursuz edilmeleri eşkiyanın halkın keçilerini çalması ve gerekirse zorbalık yapması sebepleri ile bu güzel köyü terk etmeye karar verilmiştir. Zamanın idarecilerine köyün durumu rapor edilmiştir. Artık eşkıyadan illallah ettik köyü topyekün terk edeceğiz deme noktasına kadar gelinmiştir. O tarihlerde il jandarma alay komutanına acilen köye bir karakol yapılması için emir verilmiştir. Karakol yapım işine koyulunca köylüde eşkıyadan arınmış ve kurtulmuştur. O yıllardaki mebuslarından ileri gelen bir mebus durum kendine aktarıldığında köyün adınıda değiştirin der ve terk edilmekten vazgeçilen yer manasına gelebilen TERKE adını verilir. Köyde 1950 yılında Çarşamba günleri pazar kurulması, panayır düzenlenmesi için valilik tarafından izin verilmiştir. Civar köylerde ihtiyaçlarını gidermek için Terke pazarına gelmekteydi. Pazar esnafıda Safranbolu, Karabük, Araç, Ovacık'tan gelmekteydi. Köyün adının Terke olmasına vesile olan karakol kaldırılmıştır. Göçlerden dolayı pazar eski coşkusunu yitirmiştir. Köyde sağlık ocağı,ilköğretim okulu, çocuk parkı, camii, günlük ihtiyaçların giderilebileceği bakkal bulunmaktadır. Köyde ayrıca kasabaya yolcu taşıyan minibüslerde bulunmaktadır. Terke Köyü'nün bağlı olduğu Araç ilçesinde sanayinin olmayışı ve köylünün yeterli tarım desteği alamamasından dolayı genç nüfusun çok büyük bölümü büyük şehirlere göç etmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kastamonu iline 85 km, Araç ilçesine 40 km ve İğdir Kasabası'na 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

1999-2004 Mehmet SARIŞEN 2004-2009 Mehmet SARIŞEN 2009-2014 Mehmet SARIŞEN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.. KÖYDE İLK LASTİK TEKERLEKLİ ARAÇ 1970"de Mehmet Ali KARAOĞLU Önderliginde 3 Ortak tarafındanAlınmıstır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KASTAMONU ARAÇ TERKE KÖYÜ NEDİR? kastamonu araç terke köyü ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 08:28:06  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]