Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KASTAMONU İNEBOLU ÖZLÜCE KÖYÜ KASTAMONU İNEBOLU ÖZLÜCE KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KASTAMONU İNEBOLU ÖZLÜCE KÖYÜ sizce ne demek,
KASTAMONU İNEBOLU ÖZLÜCE KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KASTAMONU İNEBOLU ÖZLÜCE KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Özlüce, İnebolu

Özlüce, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyde gözde yerlerden olan özlüce karakolu vardır yeri çok güzel ve sakindir yöre halkı misafir perver ve askerleri çok severler karakoldaki askerlere kışın karda yemek götüren bir kadın adını tarihe yazmıştır Şerif Hatice bacı. askerler burada çok sevilir ve çok üstündürler.Köyün eski ismi Zarbanadır. Eskilerde civarköylerin Merkezi durumunda olan bu köyde Cuma günleri Pazar kurulurdu. Köyün ekonomisinde büyük canlılık yaşatırdı.

Bir gün iskelemize İnebolu Jandarma Komutanı Asım Bey geldi. Gizlice, “Delikanlılar siz denizcisiniz ne duruyorsunuz. İstanbul’dan, Rusya’dan Kuvayı Milliyeye silah kaçırın, satın” demişti. İstanbul’a gittim. Anadolu’ya silah kaçakçılığı yapan hemşerilerle görüştüm. Şileli Karakaçan adındaki bir Rum’u tavsiye ettiler. Buldum. Parası ile silah istedim. “Sen Türksün. Kemal’e mi götüreceksin?” diye sert sert yüzüme baktı. “Çorbacı ne bakarsın? Kemal’i isteyen senin yüzüne gelir mi? Durulacak zaman değil, İnebolu Rumlarının adamıyım. Para topladılar. Rum çeteleri dağda, acele beni bekliyorlar; deyince beni güler yüzle bir daha süzdü. Pazarlığı yaptık. Peşine düştüm. Galata’da genelevde çalışan Rum kadınlarının karyola altlarından üçer beşer silah çıkardılar. Getireceğim gemiye sandalla teslim koşuluyla 48 mavzerle 12.000 mermisini taşıdık. Başıma kasket giydirdi. Yunan devriyelerine rastladık. Rumca konuştu. Deniz Zarbanalı hemşerim Kara Ahmet Reis’in gemisine yükledik. Sakladık. Gemide südü bozuk bir tayfa aksilik etti. İngilizlere ihbar edeceğim diye benden 50 lira anafor aldı. Her ihtimale karşı gemiye binmedim. Ser bir lodosla Zarbana’ya gelmiş, ben de posta ile mektup yaparak bu soysuzu Kuvayı Milliye’ye tanıttım. Ve Yenidünya vapuru ile geldim. Beher tüfengi 30 liraya hükümete devrettim. Ancak masrafımı aldım. Amma bu soysuzu, Yüzbaşı Asım Bey öyle dövmüş ki köyde altı ay yattı. İşte silah böyle toplandı.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyün genel sitesi ise www.ozlucem.com dur .Bu Köy Kırımdan,Rizeden ve bir çok yerden göc almıstır .Bu köyun kurtuluş savaşında memlekete cok yardımları olmustur. Özellikle Kırım kökenli olan Kadıogulları sülalesi tekneleriyle silah taşımışlardır, yine Kadıogulları sülalesinden gelen bir genç Dumlupınar denizaltısında vatan sag olsun diyerek şehit olmustur..Köyun kendine has kültürü vardır çig börek hergün pişen yemeklerdendir, balık da masalarından eksik olmaz.Eskiden evlerde şarap yapılırmış; malesef günümüzde o adet hiç kalmamış..Zarbanalılar onurlarına haddinden fazla düşkündür ve aşırı misafirperverdir.Bu köyun insanı diger yörelere göre farklıdır; bunun sebebi ise bu köyün uzun zamandır denizcilikle ugraşmasından kaynaklanır. Denizcilikle ugraşan halk istanbulla sıkı bağlar kurmuş, istanbula gelen moda az bir geçikmeyle zarbanayada gelmistir. Zarbana bir denizci ekonomisi ve kültürü olduğunu çevre köylere kabul ettirmiştir. Yukarıda yazılanlarda eksik çoktur. Yeni kurulan Derneğimiz bu eksik ve yanlış bilgilerin doğrularını sizlere gelecek aylarda ulaştıracaktır.Bu köy öyle misafirperverdir ki kahvede çayları misafire ısmarlatırlar.

Coğrafya

Kastamonu iline 104 km, İnebolu ilçesine 14 km uzaklıktadır. Gerçek Yeşile mavinin birleştiği Karadeniz kıyısında yeralan bu köyün uzun bir sahili vardır. Karadenizin coğrafi yapsı gereği burada geniş düzlükler yoktur ve bu da tarım alanlarının çok geniş olmamasına sebep olmaktadır. Köyün Yunus köyle sınırını oluşturan Özlüce cayıdır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Fakat son yıllarda Küresel ısınmanın etkisi ile kurak bir iklime doğru kaydığı görülmektedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık sınırlıdır ayrıca balıkçılık yapılmaktadır. Son yıllarda köyde yapılan kivi yetiştiriciliği başarı sağlamıştır.

Muhtarlık

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Celal Öveç
> 1999 - Reşat Kara
> 1994 - İsmail Erdeniz.
> 1989 - İsmail Erdeniz.
> 1984 - İsmail Erdeniz.
> 1979 - Hüseyin Erdeniz.
> 1974 - Hüseyin Erdeniz.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır, gsm şebekeleri de çalışmaktadır. Ayrıca köyde Adsl hizmetide alınabilmektedir.

Dış bağlantılar

* Yerelnet
*

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KASTAMONU İNEBOLU ÖZLÜCE KÖYÜ NEDİR? kastamonu inebolu özlüce köyü ne zaman?

Antoloji.com
19.2.2017 21:36:35  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]