Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KAYSERİ PINARBAŞI İNLİÖREN KÖYÜ KAYSERİ PINARBAŞI İNLİÖREN KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KAYSERİ PINARBAŞI İNLİÖREN KÖYÜ sizce ne demek,
KAYSERİ PINARBAŞI İNLİÖREN KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KAYSERİ PINARBAŞI İNLİÖREN KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
2 person liked.
0 person did not like.
İnliören, Pınarbaşı

İnliören, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

İnliören köyü 1864 yılında kuzey Kafkasya'dan gelen Çerkesler tarafından kurulmuştur. Daha önce Kafkasya'daki Khowsay köyü sakinleri tarafından aynı ad ile adlandırılmaktadır. Khowsay adigelerin bjeduğ kolundan khımshiy beyliğine dahil bir köydür. Han girey 1650-1655 yılları arasında Kafkasya notları adlı Rusça eserden alıntıdır.

Kültür Köyün gelenekleri genel olarak bilinen Çerkeslerin Xabze adını verdikleri kurallara dayanır, yemekleri ise yine Çerkes geleneksel yemekleri olan Çerkes tavuğu, şıps-pasta, meramıse gibi bir çok çeşidi içermektedir. Köydeki evlerin çoğu tek katlı ve taş binalardır. Fakat köyden ayrılanların yavaş yavaş köye olan ilgilerinin artması nedeniyle eski evlerini yeniden inşaa edip çatılı kullanışlı evler yapmaya başlamışlardır.

Coğrafya Kayseri iline 85 km, Pınarbaşı ilçesine 30 km uzaklıktadır. ilçeye giden yol stepze olup, ile giden yol asfalttır. ben ramazan gök köyün gençlerinden biri olup kayseri istikbal lisesinde okuyorum bende bülent alpcan köyün coğrafi yapısı aynı zamanda kara avcılığına uygun olup tavşan keklik bıldırcın avı yapılmaktadır avcıların uğrak yeri olup güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz

İklim Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Nüfus

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhttarı

:2004 - Hayri Sağır

> 1999 - Hayri sağır
> 1994 - Seyfettin Duman
> 1989 - Nihat Demirkan
> 1984 - Nihat Demirkan

:hayri sağır

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köydeki belli başlı sülaleler.SEMEGUMKO,Utıjve degumko lardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet
* Köye ait bir web sitesi

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KAYSERİ PINARBAŞI İNLİÖREN KÖYÜ NEDİR? kayseri pınarbaşı inliören köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 07:30:34  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]