Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KAYSERİ TALAS SÜLEYMANLI KÖYÜ KAYSERİ TALAS SÜLEYMANLI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KAYSERİ TALAS SÜLEYMANLI KÖYÜ sizce ne demek,
KAYSERİ TALAS SÜLEYMANLI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KAYSERİ TALAS SÜLEYMANLI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Süleymanlı, Talas

Süleymanlı, Kayseri ilinin Talas ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Süleymanlı köyünü kuranlar; Danişmentli Türkman aşiretinden konar-göçer Türkman yörükhani taifesinden Süleymanlı cemaatidir.

Süleymanlı cemaati aslında büyük bir topluluk olup, Maraş ve Halep yörelerinde dağılmış vaziyette yaşamakta idiler bu cemaatten bir kısmınında Dulkadiroğlu beyliğinin hakimiyeti zamanında Bozok yaylasına -şimdiki Yozgat, Kayseri- geldiklerini literatürden bilmekteyiz.

Bu cemaatten bir boy'un 1500 tarihi ile 1520 tarih arasında şimdiki köyün bulunduğu yere -o zamanki adı ile MESMEK'e-geldiklerinde, Mesmek'in eski sakinleri oraları terk etmişlerdi. Cemaat 1584 tarihine kadar, kısa mesafeli konar-göçer olarak bu havalide yaşamışlar ve Göstere yörükleri arasında anılmışlardır. 1584 tarihinde Mesmek'e yerleşerek yerleşik düzene geçmişlerdir. Bu tarihten sonra köyün adı SÜLEYMANLI olmuştur.

İlk yerleştiklerinde köyün nüfusu 28 nefer olarak tespit edilmiştir. 28 erkek nüfusa karşı 28 de kadın nüfusu olsa köyün toplam ilk nüfusunun 56 olduğu düşünülebilinir. Süleymanlı köyünün ilk kurulduğu tarih olan 1584 tarihinden 247 yıl sonra 1831 tarihli Osmanlı nüfus sayımına göre; köyde 64 hane ve 167 erkek nüfusu olduğu kaydedilmektedir.

Yine 167 erkek nüfusu karşılık 167 kadın nüfusu olduğu düşünülürse, 1831 tarihinde köyün nüfusunun 334 civarında olduğu kabul edilebilir.

Günümüzde çok sayıda dışarıya göç veren köyün nüfusu 2007 sayımına göre 562 dir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri şunlardır

1-Doğum ve Sünnet

Köyümüzde birisi doğum yaptığı zaman komşular ve yakınlar birkaç gün sonra doğum yapılan eve Anne için Geçmiş Olsun, Çocuğa Hoşgeldin Aileyede gözünaydın manasında ziyarete gidilir. Anneye Lohusa şerbeti. çocuğa altın, gümüş ve giyeceği elbise türnden hediyeler verilir. Çocuk erkek ise 2 ila 7 yaş arasında törenle sünnet ettirilir. Süneet töreni Birgün evvelki sünnet çocuğuna kına yakma ile başlar.Ertesi gün köye gelen köçek dediğimiz kadın kılığına girmiş erkek zenneler tarafından oynanan oyunlar eşliğinde sünnet sünnetçi tarafından yapılır. Bu erkek zenneler bu güngü canbaz diye tabir edilen illizyonislerin yaptığı gibi üç aden meyveyi tek elinde saydırmak, yumurtaları kırmadan havada yorgan üzerinde çevirmek, iç anadolu yöresine ait olan halk oyunlarını oynarlar.

2- Çocuk Oyunları

Hernekadar bu günlerde unutulmaya yüz tutmuş isede akşamları sayacı oynamak, karanlıkta bu gün saklanbaç dediğimiz mullara oynamak, ortaya dikilen yuvarlak taşı düz taşla vurarak oynanan Lalempe telle yapılan araçları sürmek, kabak ve şemşamer sapından araba yapmak, demirden yapılan çember sürmek, bilye oynamak, Aşık Oynamak,

3- Ailecek oynanan oyunlar

Köyde elektriğin olamdığı zamanlarda geceleri bilmece sorma, Bir evde kaç kişi oyunu oynama gibi.

4- Evlenme

Köyümüzde Erkekler askerliğini yaptıktan sonra Kızlarımız ise 17 ila 20 yaşları arasında evlendirilir. Evlenme dünür gitmöe ile başlar. Erkek tarafı Erkeğin beğendiği ve ailenin uygun gördüğü kız evine giderek görücü usulü ile dünür düşülür. Erkek tarafı kız tarafının evine gider havadan sudan konuşulduktan sonra esan meseleye erkek babasının Allahın Emri, Peygamber efendimizin kavli ile söze başlar. Kız evi naz evi olduğu için hemen tamam demez. Soralım soruşturalım, amcaya dayıya babaanneye dedeye danışalım diyerek ileriki güne randevu verilir. Randevu günü geldiğinde kız tarafı tamam demiş ise söz kahvesi içilerek yapık yüzük konur. Yapık Yüzük koyma kadın için başını örtmesi için yazma ve evliliğin ilk adımı olan sözlendiğini götermek için herhangi bir yüzük konur. Daha sonra kız tarafı ile bir tarih belirlenerek şerbet içme töreni yapılarak sözlenme tüm köye ilan edilir. şerbet içme töreninde erkek tarafı Gelin kızlarına Altın takılar Giymesi için elbiseler ve makyaj malzeleri verirler. Bundan sonraki aşama düğündür. Düğünler erkek evinde cuma günü cami çıkışında evin damına bayrak dikme ile başlar. Cuma ve cumartesi günü düğün odasında çeşitli oynlar oynanır. Oyunlar sonunda kaybeden guruba verilen çeşitli cezalar verilir. Cumartesi günü kız evine kına almaya gidilir, Kız evinde kızın kınası yakılıdıktan sonra kına tepsisi köyün delikanlılarına kaptırılmadan erkek evine getirilip erkeğin kınası yanar. Eğer kına tepsisi kaptırılı ise düğün sahibi ve damadın sadıçları tarafından kına tepsisini kapanlara istedikleri verilerek kına tepsisi kurtarılır. Damadın kınası yakıldıktan sonra arkadaşları damat ayağa kalkana kadar damada iğne batırma hafiften vurma gibi çeşitli oyunlar yaparlar. Ertesi gün erkek tarafı düğün alayını alarak kız evine gelini almaya giderler. Düğündn bir hafta sonra damat ve gelin kızın babasının elini öpmeye giderler buna yol açma denir.

5- Köyün yemekleri

Patetesle sıkılan mantı, yeşil mercimekli bulgur pilavı, Çömlekte pişirilen gendime, bayat ekmekle yapılan ekmek mantısı

6- Eğitim

Köyümüzde tarihini tam olarak bilemediğim bugünkü yüksek okul denginde olan medrese kalıntıları vardır. Geçmişten buyana eğitime önem verildiği Eskş Medreseden belli olmaktadır. Okur yazar olamayan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Çoğunluğu İlköğretim olamakla birlikte lise mezunu, yüksekokul, üniversite mezunları vardır. Bakanlıkta çalışan müşteşarlarımız daire amirlerimiz, doktorlarımız, öğretmenlerimiz vardır. Erciyes Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dekanı Köylümüzdür. Araştırmacı Yazar Ali Rıza Karabulut Süleymanlı köyünden olup ilk öğretimini köyümüzde yapmıştır.

7- Hayırseverlerimiz.

Köyümüzde birçok hayır sever vardır. Köylülerimiz yardımlaşmayı çok severler. Köyümüze yapılmış olan Süleymanlı Köyü Lisesini Erciyes İnşaat Yönetim Kurulu Başkanları Mehmet Beluk ve Muammer Beluk hayırlarına yaptırmışlardır. 12 derslik İlköğretim okulunun 4 dersliğini ve Bilgisayar odasını Unıkay Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aksoy ve ailesi yaptırmıştır.

Ayrıca Köyümüze ait iki tane köy fırını vardır. Hayır severler tarafından yaptırılmıştır. Allah razı olsun

8- Köyümüzdeki Taihi eserler

Köyümüzde Bulunan 2 adet camimiz Selçuklu döneminden kalmadır. Aşağı Cami 1980 yılında başlayarak Ali Rıza Karabulut başkanlığındaki Süleymanlı Köyü Cami Yaptırma derneği tarafından köylülerimizin yardımı ile Kuran kusu ile birlikte Tadilatı yapılmıştır. Kerer dediğimiz Yeraltı şehirleri, Eski seten ve kaya evleri mevcuttur

Coğrafya

Kayseri iline 40 km, Talas ilçesine 35 km uzaklıktadır. Süleymanlı Köyü, Erciyes Dağının doğu yakası eteklerinde kurulmuş bir köydür. Kayseri-Tomarza asfaltının 38. Km.'sinde olup, ana yola 2 Km. içeridedir. Köy önceleri Develi İlçesi'ne bağlı iken 1953 yılında yapılan bir düzenleme ile, doğrudan Kayseri'ye bağlanmış ve merkez köy konumuna girmiştir. Daha sonra ise, Talas İlçesi'ne bağlanmıştır. Köy yolu asfalt olup içme suyu Erciyes Dağından gelmektedir. Köyümüzün Güneyi kayalık olup başlıca mevkiiler şunlardır. Karacağıl, Tekir, Karakaya, Mazere, Çukurtarla, Yüce Burun, Gedikardı, Kayanın Başı, Dede Koyagı, Dosteren, Eriklik, Alıçlık, Armutluk, Kadirin Koyak, Köy Önü, Karakuş Yuvası, Sarı Koyak, sosun Belanı, Medrese, Emmimseyrı, Mazerardı, Küçükkaya, Büyük kaya, Kurt Deliği, Kızılyardır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yazları genelde sıcak geçer. Kışları ise soğuk geçer. iklimi ne kadar değitirir bilinmez ama yılda 1000 adet ağaç Süleymanlı Köyü Yardımlaş ve dayanışma derneği tarafından Köy Çamlığına dikilmektedir. Bu güne kadar dikilen ağaçların 10.000 civarında olduğu bilinmektedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım , hayvancılık ve inşaat işlerinde çogunlukla çalışılır, kısmen taahüt işleri de yapılır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Kadir Özüdok
> 2004 - Kadir Özüdok
> 1999 - Ali Bayraktar
> 1994 - Ali Bayraktar
> 1989 - Ali Belük
> 1984 - Ali Belük
> 1977 - Mustafa Bayraktar

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Lise eğitim öğretime başlamış yatılı imkanı bulnmaktadır. Köy DERNEĞi kurulmuş ve üye kayıtları başlamıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yokyur ancak sağlık evi vardır Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KAYSERİ TALAS SÜLEYMANLI KÖYÜ NEDİR? kayseri talas süleymanlı köyü ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 03:19:14  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]