Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KIRIKKALE PAZARCIK KÖYÜ KIRIKKALE PAZARCIK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KIRIKKALE PAZARCIK KÖYÜ sizce ne demek,
KIRIKKALE PAZARCIK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KIRIKKALE PAZARCIK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
1 person did not like.
Pazarcık, Kırıkkale

Pazarcık, Kırıkkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber çok eski bir yerleşim alanı olduğu eski ören kalıntılarından belli olmaktadır.Örnek verecek olursak köy su sarnıcı köy hamam yeri ve yer altı mezar kazılarında çıkan insanların kullandığı eşyalar ve figürlerdir. Söylenen rivayetlere göre Köyün olduğu yere pazar kurulurmuş; Köyün PAZARCIK ismininde oradan geldiği ve romalıların yaşadığı söylenmektedir. Köye gelen ilk türkler Horasan Erenleridir. Bunlardan günümüze kadar gelen ve köyde türbesi bulunan Mürsel Dede ve İdil dededir.MS.13.YY.Selçukluların son zamanında geldikleri ve buralara islamiyetin yerleşmesi için zemin hazırladıkları, bunun yanında Sarı Pir denen mevkiide köy kalıntıları ve türbeninde aynı döneme ait olduğu sanılmaktadır. Diğer Türk ailelerinin Timurla 2.nci Beyazıt Zamanında Kerkük taraflarından gelen Türk Aşiretlerinden olduğu bilinmektedir. YAğmur duasında kemik gömme ağaçlara çaput bağlama , bu şaman gelenekleri halen devam etmektedir.

Kültür

Köy geleneğine göre her yıl mayıs ayında yağmur ve şükür duasına çıkılır.Kırıkkalede ve yakın illerde ikamet eden köylüler davet edilir.Kurbanlar kesilerek davetlilere ikram edilir.Köy gelenekleri gelin alma oyunu,kışın evlerde yüzük bulma oyunu,mart ayında kuzu doğma zamanı baharın müjdecisi olarak geceleri sayı gezme sırasında evlerden alınan çeşitli yiyecekler hep birlikte eğleceler yapılır. Meşhur yöresel yemekleri düğünlerde lahana ve yaprak sarması yapılır.diğer günlük yapılan yemekler haside,pıhtı çemen çorbası,bekmez omacı, dönderme cacıran gibi sayabiliriz.köylünün aslı oguz türk adetlerini uygular.

Coğrafya

Kırıkkale merkezine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.issizlik sebebiyle göç vermektedir ve köyün 100_80 işci memur uzman assubay polis ögretmen olarak dışarıya gitmiştir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 -
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama suları akmamaktadır

ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KIRIKKALE PAZARCIK KÖYÜ NEDİR? kırıkkale pazarcık köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 21:25:34  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]