Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KIRIKKALE SULAKYURT AĞAYLI KÖYÜ KIRIKKALE SULAKYURT AĞAYLI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KIRIKKALE SULAKYURT AĞAYLI KÖYÜ sizce ne demek,
KIRIKKALE SULAKYURT AĞAYLI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KIRIKKALE SULAKYURT AĞAYLI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Ağaylı, Sulakyurt

Ağaylı, Kırıkkale ilinin Sulakyurt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Ağaylı köyü adını,köyde yaşayan çevrece etkili ağaların yaşamasından alır.Osmanlı zamanından kalma

1850 lere kadar tarihi bilinen bir yerleşim yeridir.1950 lere kadar kalecik'e bağlı,çevrede etkili,köyde askeri birlik bulunan ağalarıyla meşhur bir köydür.1945 yıllarında kıtlık zamanınada çevre köyleri besleyen ve bu yıllarda bölgede istikrar abidesi olan köyümüz bol suyuyla,bol ormanıyla,sevecen insanlarıyla Anadolunun şirin bir köyüdür.

Ankaranın yakın olması dolayısı ile nufusun büyük çoğunluğu buraya taşanmıştır.Takriben 500 hane Ankarada yaşamaktadır,gün geçtikçe köyün nufusu azalmaktadır.Köyün geliri,tarım bitkileri,hayvancılık ve emeklilik gelirleridir.

Kategori:
Kültür Köyün gelenek,AĞAYLI KÖYÜ:Gelenek ve görenekleriyle çevre köylere örnek,her şeyin en iyisini yapmaya çalışan bir köydür.Düğünleriyle,bayramlaıyla,oyunlarıyla kısacası tüm yaşayışlarıyla adeta bi kültür köyüdür.

Bayramlarda;arefe gününden köyün nufusunun %90 köye gelir ve herkes köyde bulunan mezarlığı ziyaret ederek geçmişlerine dua okurlar, köyde bulunan 150-200 hanelik her eve en az 15 baş insan gelir.Bayram sabahı herkes ezanla birlikte kalkar kadınlar yemek pişirmeye,erkekler ise en şık elbiselerini giyerek doğru camiye giderler.Camide namazdan sonra herkes birbiriyle küs dargın demeden birbirleriyle bayramlaşır, küçükler el öper büyükler ise bayramlarını kutlarlar.Bayramlaşmadan sonra istisnasız her hane yemek vermek için adeta sıraya girerler.Bu yemekler alalade yemekler olmayıp en güzel yemeklerdir.her evde yemek yenir ve kuranlar okutulur.eve davet edilenler gelmiyorum diyemezler,yemek yemeselerde duaya amin derler,ogün büyüklere saygı,küçüklere sevgi en üstün seviyededir.Ogün eller öpülür dualar alınır . Ayrıca biryıl boyunca hanesinden cenaze çıkan evlere ziyaretlere gidilip onlar bu mutlu günde acılarıyla başbaşa bırakılmazlar,onlara tekrar taziyede bulunurlar.
Bu arada bayramda çocuklar neler yapmazki ,en güzel elbiseler giyilir,istisnasız her eve gidilerek şeker ve para toplanır,çayırları bol olan köyümüzde bol bol futbol maçı yapılır.dallara salıngaçlar kurulur,kavaklıklar arasında piknikler yapılır ve akla gelmeyen binbir türlü oyunlar oynarlar.
Düğünleri;düğünlerindeki coşku ne başka köyde nede başka kasabada vardır ,en fakirinden en zenginine herkes elinde ne var ne yok adeta hepsini dökerlerler.düğünler çarşamba akşamı köyün tümünü bayrak dikme diye anılan bir merasime davet edilir,daha çok kadınlar arasında olan bayrak dikme merasimine köyün hepsi katılır.Daha önceden iki adet uzun ve düzgün sopalar hazırlanır bu sopalara birine kırmızı bayrak,diğerine ise islamı temsil eden yeşil bir bayrak dikilir.Bayraklar dikilmeden önce kadınlar kendi aralarında def çalarak oyunlar oynarlar,böyle günlerde kızlar en güzel elbiselerini giyerek kendilerini kaynana olacak kadınlara tüm hünerleriyle birlikte gösterirler,nişanlı kızlar ise bu gecelerde özellikle oyuna çıkartılıp kaynanası ve yakınları tarafından para ve hediyelik eşyalar gelinkızlara takılır. oyunlar oynandıktan sonra köyün enbilgiç kadındarı her dikişte çeşitli dualar ve güzel sözler söyleyerek sopalara bayraklar dikilirler.Yine kırmızı renk kızı,yeşil renk ise erkeği temsil eder.Dikilen bu bayraklar dualarla evin en güvenli ve en sağlam kişisine teslim edilir sonra gelen misafirlere çerez ikram edilir. Gece geç saatlere kadar eğlenilir yakın akrabalar düğün evinde kalır ,diğerleride yavaş yavaş evlerine dağılırlar.Bu saatten itibaren düğün başlamış olup köyün bütün yüyeceği ve içeceği adeta düğün evine yüklenmiştir.düğün sahipleri damatı odasına sokana kadar yaklaşık 4 gün uyku yüzü görmezler.Köyde düğünde adeta hayat eğlencedir.
Perşembe sabahı erkenden kalkan davulcu köydeki yakın akrabaları saat 7:00 dan itibaren bir bir gezer her evin önünde bir parça müzik çalarak para isterler,aynı zamanda bu düğüne davettir.Saat 10:00 gibi bayrağı dama dikme merasimi vardır,bayrak dikme merasiminde genelde erkekler çoğunluktadır.Düğün başlamadan önce düğün kahyası denilen 3-4 kişi seçilir bunlar paralı ve yakın akrabadır yani her türlü zorluğa maddi manevi güğüs gerecek kişilerdir.Davulun acıklı bir hava çalmasıyla merasim başlar,bu anda seviçten evin büyükleri ağlar ve bu andan itibaren düğün başlamış demektir.
Bayraklar dualarla evin ayrı ayrı pencerelerinden çıkartılarak evin damının en yüksek yerine yani herkesin görebileceği yere özel yapılmış direklere asılırlar .Bayrakların başlarına kırmızı kocaman biri yeşil,biri kırmızı elma,elmanın üzerinede rengarenk tavuk tülekleri takılır yani bayraklarda gelin gibi süslenirler.

Coğrafya

Kırıkkale iline 59 km, Sulakyurt ilçesine 7 km uzaklıktadır.Köyün güneydoğu kısmı ormanlarla kaplı,kuzeybatı kısmı ise tarım arazileri ile kaplı ekim dikim yapılır.Ormanlarımızgenellikle meşe ve palamut ağacından oluşur,köyün hemen doğu kesiminden temiz su kaynakları doğar ve dere olup akar gider kızılırmağa karışır.Sulak kesimlerde kavak,söğüt kayısı, erik,armut, elma,badem vb. ağaçları bulunur.

Genellikle engebeli arazisi vardır.Güneyde seydim tepesi yüksek yer olarak göze batar, Çankırı ve Çorum sınır köylerine komşudur.Bu sirin köyün ortasından bir çay geçmektedir 2008 yalında hacı ömer zeytunun ölümü bu köyu yasa bagmustur köydegille yanısıra yesil çay yetisir turunçgiller meshurdur bu köyu recep tayip erdogan satın almıstır ve buraya Büyük Agayli Thermal Ötel yaptıracaktır

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - HACI GÜLSOY
> 1999 - HAYDAR KOCAMAN
> 1994 - HAYDAR KOCAMAN
> 1989 - İSMAİL TUFAN
> 1984 -HALİM ZEYTÜN

Altyapı bilgileri

Köyde,5 sınıflı bir ilköğretim okulu vardır burda her sene kurban bayramında kurban kesilir ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır fakat içme suyu nun şebekesinin alt yapı eksikliği ve ödenek eksikliği yüzünden gerekli bakım yapılmadığından köye haftada iki gün ikişer saat su verilmektedir, köyün yükseklerdeki evlere su çıkmamaktadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Çevre köylere hizmet veren telefon santral binası vardır.Köyde ayrıca halkın dini vecibelerini yerine getirmek için çok güzel bir cami vardır.2008 yılında Hacı Ömer Zeytünün ölümü köyu yasa bagmustur

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KIRIKKALE SULAKYURT AĞAYLI KÖYÜ NEDİR? kırıkkale sulakyurt ağaylı köyü ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 03:19:00  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]
An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator.

If you are the system administrator please click here to find out more about this error.