BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KIRKLARELİ VİZE EVRENCİK KÖYÜ KIRKLARELİ VİZE EVRENCİK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KIRKLARELİ VİZE EVRENCİK KÖYÜ sizce ne demek,
KIRKLARELİ VİZE EVRENCİK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KIRKLARELİ VİZE EVRENCİK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
1 person did not like.
Evrencik, Vize

Evrencik, Kırklareli ilinin Vize ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

1924 Mübadelesi öncesinde bir rum köyü olan Evrencik, bu yıldan itibaren Rumların Yunanistan'a dönmesi ile Türk köyü haline gelmiş, Balkanlar'ın çeşitli yörelerinden gelen türklerin iskanı ile bugüne ulaşmaştır.Mübadele döneminde Selanik ilinin Drama ilcesine bağlı ILICA-HALIKÖY ve HIDIRKÖY den gelenler çogunluktadır.

Yunanistan,Bulgaristan,Yugoslavya ve Arnavutluk'tan göçen insaların oluşturup birlikte yaşadıkları,balkan kültürlerinin buluştugu köyümüz nüfusu 1500-2000 arasında değişim göstermektedir.

Uzun zamandır köyümüzde görev yapan Köy İmamı arkadaşımızın büyük gayretleri ile ekonomik durumu iyi olan köylülerimizin de katkılarıyla Evrencik köy camii restore edilmiş ve Vize ilçesinin büyük köylerinden sayılan Evrenciğin hak ettiği görünümü kazanmıştır.

1960'lı yıllarda Türkiye'de başlayan iç göç sonucu nüfus azalması yaşanmış ve yaşanmaktadır.Köyümüz bir orman köyü olarak geçim şartlarının zorluğu nedeniyle terkedilmişliğin ve viraneliğin pençesinde idi.Ama son yıllarda İstanbul- Çerkezköy - Kapaklı gibi yerlerde çalışıp belli bir ekonomik güce ulaşan, emekliliğe hak kazanan Evrencik'li doğal kaynakları ve güzelliği için köyüne ilgi göstermeye başlamıştır. Köyünün yeniden imar ve inşası için çabasını arttırmıştır. Özellikle çalışıp emekli oldukları yerlerde kışı geçiren köylümüz yaz aylarını köyde gecirebilecekleri bahçeli müstakil evler yapmaktadırlar

İncekoru,Kocakoru,EskibağlarKazandere,Papuçdere gibi tamamen doğallığını koruyan grup gezileri ve gece kamplarının yapılabileceği alanlar, İstanbul daki Belgrat Ormanları niteliğinde ama onlardan çok daha sakin doğal bir ortam sunmaktadırlar.Özellikle yöredeki meralarda yetiştirilen hayvanlardan elde edilen etin lezzetini, köylünün geçim kaynagı olan mangal kömüründe piknik alanlarında pişirip yemek tarif edilecek bi lezzet değil;................. mutlaka yaşanması gerekir...

Eğitime çok önem veren köyde iki adet okul bulunmaktadır.Eğitim ordusuna verdiği öğretmen sayısı ile Trakyanın en çok öğretmen yetiştiren köylerinden biridir..

Bir orman köyü olan ama irili ufaklı tarım alanları na sahip olan köyümüzde tapu kadastro çalışmaları devam etmektedir

İstanbul'a 145 km mesafe de olan köyümüz hafta sonlarını özellikle doğayla içiçe geçirmek isteyenler için ideal bir yerdir.Yollarının iyi olması ve köyün dogal yapısının bozulmadan korunması tercih sebebi olarak kabul edilebilir.Ormanların ve bitki örtüsünün çeşitliliği, baharla birlikte canlanan doğadan toplanabilecek çeşitli şifalı otların bolluğu da bir başka tercih sebebi olarak sayılabilir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kırklareli iline 63 km, Vize ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde kurulan Çimento fabrikası Türkiyenin en büyük çimento fabrikasıdır.Fabrikanın köye 3 km mesafede kurulması köy halkına yeni istihdam alanı sağlamıştır.Köyden özellikle Çerkezköy ve İstanbula göç eden kişileri köye çekmeye ve köyde yaşayanları istihdam etmeye oldukça faydası olmuştur...

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - şener seymen
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KIRKLARELİ VİZE EVRENCİK KÖYÜ NEDİR? kırklareli vize evrencik köyü ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 11:11:37  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]