Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KIRŞEHİR DEĞİRMENKAŞI KÖYÜ KIRŞEHİR DEĞİRMENKAŞI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KIRŞEHİR DEĞİRMENKAŞI KÖYÜ sizce ne demek,
KIRŞEHİR DEĞİRMENKAŞI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KIRŞEHİR DEĞİRMENKAŞI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Değirmenkaşı, Kırşehir

Değirmenkaşı, Kırşehir ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

DEGİRMENKAŞI KOYU TARİHCESİ Köyümüzün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle beraber kimin ya da kimlerce ne zaman kurulduğuna dair tam bir bilgi mevcut değildir. Yaptığımız incelemeye göre köyümüzde yaşamın 250 yıldan fazla bir süre önceye dayandığı tahmin edilmekte.. Bu hususta araştırmamız devam etmekte. Kesin olmamakla beraber, halk arasında bilindiğine göre Kadıoğullarından geldiği ve ismi ALİ olan birinin köyümüze yerleştiği söylenmekte. Köyümüzün adınıda o şahıstan aldığı tahmin edilmekte "HIR ALİ"... Köyümüz 1965 yılına kadar Konya, Niğde ve en son Nevşehir ili Gülşehir ilçesine bağlı kalmış ve bu yıldan sonra Kırşehir'e bağlanmıştır. Bu yıldan itibaren gerek özel gerekse resmi ilişkilerini Kırşehir'e yönlendiren köylüler, 1970'li yılların başı itibariyle Gülşehir ve Nevşehir'le olan ilişkilerini tamamen sonlandırmış, alış veriş ve yaplıan ticarette Ortaköy bölgesi tercih edilmiştir. Bu anlamdaki ticaret halen geçerliliğini korumaktadır. Köyün genel olarak geçimi tarıma dayalı olmakla beraber hayvancılık az da olsa görülmekte. Halk genel olarak öğrenimi our-yazar olarak planladığı için yüksek öğrenim civar köylere oranla daha düşüktür. Bunun sebebi olarak ata mesleği olan çiftçiliğin seçilmesidir. 1982-1992 yıllar arası köyümüze suyun gelmesi sulanabilir arazinini çoğalması ve ekilen mahsülün getirisinin üst seviyede oluşu, hatta memur kesiminin bile bu işe yoğunlaşmsı köylünün başka meslek seçmemesinin sebebi olsa gerek. Halen köylüden memur, esnaf sayısı çok az olduğu gibi, üst düzey yönetici durumunda olan bilindiği kadarıyla yok gibi. Köyün coğrafi özellik olarak kuraklık hakimdir. Bu nedenle yaşam şartları çok düşük sevide seyretmekte. Halkımızın çoğu bu sebepten göçmüştür. Köyümüzün toprak sınırı gousu Yamalı köyü, Güneyi Ulupınar, Batısında Dedeli ve Kuruağıl, Kırşehir Köyü ile çevrili olup, toprak sınırı kuzeyde Kızılırmak'a kadar dayanır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kırşehir merkezine 35 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009- - Ilkay Deveci
> 2004-2009 - Kadir Tilki
> 1999-2004 - H.İbrahim DEVECİ
> 1994-1999 - Mustafa Deveci

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Değirmenkaşı Köyü Web Sitesi
* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KIRŞEHİR DEĞİRMENKAŞI KÖYÜ NEDİR? kırşehir değirmenkaşı köyü ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 07:11:38  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]