Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KIZILCIK KIZILCIK terimi hayat57
tarafından 21.8.2005 tarihinde eklendi
KIZILCIK sizce ne demek,
KIZILCIK size neyi çağrıştırıyor?
"KIZILCIK" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
BayŞinasi Akay Offline
Şinasi Akay
Bay
0 person liked.
0 person did not like.
Zuval. (23.12.2015 20:23)
(bakınız: uval, zuval)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeldiktör Offline
eldiktör
x
bir bitki türü. (15.4.2007 01:10)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayangelincik nes.. Offline
gelincik nesrin
Bayan, 53
Antalya
Eskiden el arabalarında satılırdı..Küçük külahlar içinde alırdık..
Şimdilerde bir zamanlar diye anılanlardan oldu...
(29.7.2006 02:12)
(bakınız: zaman, şimdi, arda, eskiden, araba, aman, için, küçük, atıl, bir zamanlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayansel@y Offline
sel@y
Bayan
sopası güzel oluyormuş....
ben, bu sopayla dayak yiyenlerin yalancısıyım............ :)))
(29.7.2006 00:49)
(bakınız: yalan, güzel, yalancı, dayak, ayak)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybitkisel mar.. Offline
bitkisel margarin
x
adı geçince tükürük miktarını arttıran meyve....
bakın:şekilsel anlamda kırmızı zeytin....
(29.7.2006 00:30)
(bakınız: anlam, kırmızı, zeytin, ince, meyve, miktar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayvulcan Offline
vulcan
Bay
Kızılcık, sonbaharın habercisi olan bir meyvedir. Eylül ve ekim aylarında meyvelerini verir, havalar iyice soğuduğunda ise sessizce yapraklarını dökerek tohuma çekilir. Karadeniz'de ve İstanbul'un Karadeniz'e yakın yamaçlarında kızılcık bol miktarda yetişir. Ağustos sonunda açan çiçekleri sarı, meyvesi ise koyu kırmızı renktedir. Tadı ekşi ve mayhoştur. Yararları saymakla bitmez! Meyvesi, yaprağı, ağacının kökü, gövdesi, kabuğu tümüyle şifalıdır. Bu köşeye neden konu olduğunu soracak olursanız, kızılcık en önde gelen anti- aging gıdalardan biri olduğu için, dikkatinizi çekmek istedim.

* Antioksidan etkisi: Kızılcıkta bol miktarda flavanoid (izoflavon) , karotinoid ve müthiş bir antioksidan olan melatonin bulunur.
* Flavonoidler (İzoflavonlar) : Tüm narenciyelerde, üzüm çekirdeğinde, kırmızı şarapta, yeşil çayda, elmada, soya fasulyesinde ve soğanda bulunan övmekle bitiremediğimiz en önemli madde flavonoid'dir. Şu an bilinen 4000 çeşit flavonoid var. Bunlar vücut direncini artırır, hastalıklardan korunmamızı ve onlarla baş etmemizi sağlarlar. Vücudumuzdaki iltihaplanmayı önleyen, alerjileri azaltan, kan damarlarını güçlendiren muhteşem antioksidanlardır. Ateşli hastalıklarda ve menapozdaki ateş basmalarında çok rahatlatırlar.
* Karotinoidler: Kırmızı, turuncu, sarı meyvelerin ve koyu yeşil sebzelerin yararları ve canlı renkleri karotinoidlerden gelir. Bildiğimiz en ünlü karotinoid domatesteki likopendir. Günümüzde keşfedilmiş olan 600 çeşit karotinoid var. Bunların hepsi antioksidan etkileriyle tanınırlar. Bağışıklık sistemini güçlendirirler, hastalıklarla savaşırlar, retinayı koruyarak görüşümüzün berrak olmasını sağlarlar. Kalp hastalıklarını, prostat ve akciğer kanserlerini önlerler.

* Kızılcık zengin bir melatonin kaynağıdır: Beynimizde bulunan epifiz bezi, hava karardıktan sonra melatonin adı verilen bir hormon salgılar. Yaşam ritmimizi ve uykumuzu bu hormona borçluyuz. Uyku beyni dinlendirir, güçlendirir, hücre yenilenmesini sağlar, bağışıklık sistemini, oksidasyonu onarır ve tüm yaşam kalitesini yükseltir. Öte yandan önemli hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Bir çok bilim adamı melatonini en önemli anti-oksidan olarak tanımlarlar. Melatonin takviyesi günümüzdeki temel anti aging tedavilerinden birisi olmuştur. Bu hormonun doktor kontrolünde kullanımı, bağışıklık sistemini ve yaşam kalitesini etkili bir şekilde yükseltir. Melatonin ilaçlarının birçoğu kızılcıktan yapılır. Uyku sorunlarınız varsa, gece yatmadan önce bir bardak kızılcık suyu içmenizi tavsiye ederim.

* İbni Sina'nın yara ve yanık ilacı: Kızılcık kanın pıhtılaşmasını artırır. Çiğden hazırlanmış kızılcık suyu veya kaynatarak yapılan kızılcık şerbeti, kan pıhtılaşmasını düzenler. Özellikle şeker hastaları için yararlıdır. Ünlü hekim İbni Sina, yaraları yıkamak için kızılcık suyu; yarayanık merhemi yapmak için ağacın kökünü kullanırmış.

* Ateş düşürücü ve ishale karşı: Kızılcık kabuğu ateş düşürücü ve güçlü bir ishal kesicidir. 1 yemek kaşığı dolusu taze veya kuru kızılcık ile 1 fincan soğuk suyu 5 dakika kaynatın. 15 dakika demledikten sonra süzgeçten geçirin ve sonra ishale karşı ilaç olarak kullanın. 60 gr kızılcık ağacı kabuğunu 1 litre su ile kaynatarak, ateşli hastalıkların tedavisinde kullanabilirsiniz. Eskiler bu karışımı özellikle sıtmaya karşı hazırlarlarmış.

* İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşlarına karşı doğal destek: Özellikle bayanlar sık sık sistit ve idrar yolu enfeksiyonu geçirirler. Kızılcık bu sorunların tedavisine yardımcı olur. İdrar enfeksiyonlarının çoğuna e-coli adı verilen bir bakteri neden olur. Kızılcıkta bulunan benzoik asit bakterilerin çoğalmasını engeller ve vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırır. Kızılcık suyu, şerbeti veya kompostosu idrarımızdaki asit miktarını arttırır. Böylece böbrek taşlarının (özellikle kalsiyum taşları) tedavisinde kullanılır. Bu arada idrardaki ağır kokuları da giderir.

* Gece işemeleri: Gece işeme sorunu olan çocuklara kızılcık yapraklarından bir ilaç hazırlayabilirsiniz. 30 gr. kızılcık yaprağını, 1 litre su ile kaynatıp, 1/3 kadarını buharlaşıncaya kadar ateşte tutun. Süzgeçten geçirip, soğuyunca cam bir şişeye doldurun. Geceleri yatmadan önce çocuğunuza bu çaydan bir fincan içirin.
(29.7.2006 00:22)
(bakınız: istanbul, gece, uyku, sonbahar, deniz, çocuk, savaş, bahar, yaşam, eylül)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanhayat57 Offline
hayat57
Bayan, 32
Öyle bir meyvaymış ki mesela çelik tencerede pişiriyorsunuz ya reçel için yada başka bişey için tencereyi parıl parıl parlatırmış....
Ehh yiyincede içimizi parlatır sanırım :)))
(22.8.2005 14:09)
(bakınız: sela, çelik, reçel, meselâ, için, sunu)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baycama Offline
cama
x
kızılcıklar oldu mu?
selelere doldu mu?
gönderdiğim çoraplar
ayağına oldu mu?

mendili eline
mendil verdim geline
kara kına yollamış
yar benim ellerime
...................
(22.8.2005 10:46)
(bakınız: beni, eller, kara, kına, çorap, kızıl, elele)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay7... Offline
7...
x
İlk yemişini bu sene verdi,
Kızılcık,
Üç tane;
Bir daha seneye beş tane verir;
Ömür çok,
Bekleriz;
Ne çıkar?
(22.8.2005 03:26)
(bakınız: ömür, daha, kızıl)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanhayat57 Offline
hayat57
Bayan, 32
Her derde deva der anneannem... Küçük kırmızı,tatlı bir renkte yuvarlak meyvacıklar.. Tadıda çok güzel.. Hatta anneannem bana bugün bir hikayede anlattı...

Zamanın tarihinde anneannemlere misafirliğe uzaklardan bir doktor gelmiş... Anneannemlerin bahçeleri varmış orayı gezdiriyorlarmış adama.. Bahçede hani şu polenler hep etrafa uçuşan ağaçlar var ya onlardan varmış ve doktor dedeme dönerek 'burda yaşanmaz yaaa... Hasta eder bunlar adamı'demiş ve birde ileri bakmış ve kızılcık ağaçlarını görmüş ve devam etmiş 'oooo ilacıda yanındaymış ama' demiş... :))))
sağolasın anneanne :))
(22.8.2005 02:01)
(bakınız: zaman, anne, güzel, bugün, tarih, arda, adam, hikaye, uzak, kırmızı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"KIZILCIK" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KIZILCIK NEDİR? kızılcık ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 23:00:54  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]